Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Meta je v hledáčku italského berňáku. Hrozí, že bude muset doplatit desítky miliard

Meta Platforms, matka Facebooku
ČTK
 ČTK

Americké internetové společnosti Meta Platforms v Itálii hrozí doplacení daně 870 milionů eur (20,6 miliardy korun). Vyšetřování zahájil soud v Miláně na pokyn Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO). Ten vyzval italskou finanční policii a tamní daňový úřad, ať prověří, zda by neměla bezplatná registrace uživatelů podléhat zdanění. O případu dnes s odvoláním na obeznámené zdroje informoval list Il Fatto Quotidiano.

Reklama

Vyšetřovatelé se podle zdrojů domnívají, že bezplatné členství na platformách společnosti Meta je poskytováno výměnou za přístup k údajům uživatelů. Mělo by proto být klasifikováno jako výměna služeb, a tudíž podléhat dani z přidané hodnoty (DPH). Meta je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp.

„Rozhodně nesouhlasíme s myšlenkou, že by poskytování přístupu k on-line platformám uživatelů mělo být zatíženo DPH,” uvedl mluvčí společnosti Meta. Dodal, že společnost bere své daňové povinnosti vážně, platí veškeré daně požadované v zemích, kde působí, a bude s úřady plně spolupracovat.

Zuckerberg rozdá další výpovědi. Meta chystá další vlnu propouštění

Americká internetová společnosti Meta Platforms plánuje nové kolo snižování stavu zaměstnanců. Reorganizace se může dotknout tisíců pracovníků. S odvoláním na obeznámený zdroj o tom ve středu informoval list The Washington Post (WT). Firma na žádost agentury Reuters o komentář zatím nereagovala. Loni Meta oznámila, že propustí více než 11 tisíc lidí, což je zhruba 13 procent její pracovní síly.

Přečíst článek

Italská finanční policie a daňový úřad vypočítaly, že Meta by měla Itálii za rok 2021 na dani případně doplatit 220 milionů eur. Za období zpětně do roku 2015 částka podle nich činí 870 milionů eur.

Reklama

Klíčovým bodem je podle jednoho ze zdrojů stanovení souvislosti mezi bezplatným přístupem a přenosem dat jako zdanitelnou transakcí. To by mohlo mít důsledky pro další nadnárodní společnosti a evropské země, dodal.

Společnost se může rozhodnout, zda výsledky zkoumání přijme a požadovanou částku zaplatí, nebo zda je zpochybní a zahájí správní spor.

Nové logo mateřské společnosti Facebooku Meta na ceduli v sídle společnosti 28. října 2021 v Menlo Parku v Kalifornii.

Zuckerbergova Meta experimentuje s ověřenými profily

Americká internetová společnost Meta Platforms začne testovat placenou službu, která uživatelům umožní nechat si u svých účtů ověřit totožnost. Pro sociální sítě Facebook a Instagram dohromady bude podle agentury Reuters stát od 11,99 dolarů měsíčně. V příštím týdnu začne služba fungovat v Austrálii a na Novém Zélandu.

Přečíst článek

Přišla bída na kozáky. Google propustí 12 tisíc lidí

Přišla bída na kozáky. Google propustí 12 tisíc lidí

Na trhu se již brzy objeví desítky tisíc IT specialistů. Velké firmy jako Microsoft, Amazon a Meta Platforms, která provozuje Facebook či Instagram, zahájily výrazné propouštění. Nyní se k nim přidává Google, který propustí 12 tisíc lidí. To je šest procent všech zaměstnanců. 

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Italská vláda po propadu cen akcií bank mírní podmínky výběru daně

Italská vláda mírní podmínky výběru daně, tamní banky postupně umazávají ztráty

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme