Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Komárek se definitivně zbavil Rusů v moravském zásobníku plynu

Komárek se definitivně zbavil Rusů v moravském zásobníku plynu
MND, užito se svolením
 ČTK

Energetická společnost MND podnikatele Karla Komárka v červnu ovládne celý zásobník plynu Moravia Gas Storage (MGS) v Dambořicích. V něm dosud držela podíl ruská státní plynárenská firma Gazprom. Vytlačení ruského podniku v minulém týdnu schválila valná hromada společnosti. Upozornil na to server E15.cz.

Reklama

 Gazprom v Moravia Gas Storage držel ještě loni poloviční podíl, nyní mu zbývala tři procenta. Podle serveru mohla ruská firma o návrhu na převod akcií hlasovat, podle zápisu z jednání valné hromady však poslala neplatný hlasovací lístek. „Vyjádření tohoto akcionáře se považuje za neplatné, a má se tedy za to, že se akcionář Gazprom export nevyjádřil,“ uvedl v zápisu člen představenstva společnosti MGS Pavel Marek.

MND za 50 akcií Moravia Gas Storage zaplatí přes deset milionů korun, akcie by mělo převzít oficiálně 25. června. Loni český podnik za navýšení podílu z původních 50 procent na dosavadních 97 procent zaplatil 36 milionů korun.

„Obě společnosti, jak Moravia Gas Storage při přípravě valné hromady, tak MND při výkonu akcionářských práv, postupovaly v souladu s platnými právními předpisy,“ řekla mluvčí MND i celé Komárkovy skupiny KKCG Dana Dvořáková.

Reklama

Podzemní zásobník plynu Dambořice na Hodonínsku byl vybudován konverzí vytěženého ložiska ropy, ve kterém se těžilo od roku 1986. Projekt zásobníku se začal připravovat od roku 2008, společnost MSG vznikla o pět let později jako společný podnik firem Gazprom Export a MND. Stavební práce na zásobníku začaly v květnu 2014, zásobník byl zprovozněn v červenci 2016.

Ruský Gazprom měl většinu kapacity pronajatou na základě smlouvy od roku 2013 na 15 let. V současnosti využívají kapacity zásobníku jiní dodavatelé plynu z EU. Rusové zásobník téměř od začátku války na Ukrajině přestali využívat. Jeho kapacita je 448 milionů metrů krychlových, tedy asi 12 procent skladovacích kapacit plynu v České republice.

MND Group je součástí investiční skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka. Společnost podniká v různých oblastech energetiky, od těžby ropy a plynu až po výrobu energie z obnovitelných zdrojů energie například geotermálními vrty nebo větrnou energií. Společnost působí také jako dodavatel energií. Kromě Česka MND Group funguje také v Německu a na Ukrajině.

Komárkova MND zvýšila podíl ve firmě se zásobníkem plynu, dosud měl polovinu Gazprom

Komárkova MND zvýšila podíl ve firmě se zásobníkem plynu, dosud měl polovinu ruský Gazprom

Společnost Moravské naftové doly (MND) podnikatele Karla Komárka upsala nové akcie ve firmě Moravia Gas Storage (MSG), která v Česku provozuje zásobník plynu Dambořice. MND tím zvýšila svůj podíl v této firmě na 97,37 procenta. Dosud ve společnosti držel poloviční podíl ruský státní plynárenský podnik Gazprom. Dokončení transakce je ještě podmíněno schválením regulatorních úřadů.

Přečíst článek

Michal Strnad, majitel CSG

Zbrojař Strnad: U části munice pro Ukrajinu chybí celé díly. Dodávky se kvůli tomu zdrží

Polovina nakoupených dělostřeleckých nábojů nemůže být dodána na Ukrajinu tak rychle, jak bylo plánováno. U některých nábojů je totiž potřeba doplnit chybějící komponenty. Listu Financial Times (FT) to řekl majitel české společnosti Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad, jehož firma pořizuje jménem české vlády v rámci české iniciativy na pomoc Ukrajině dělostřelecké granáty v Africe nebo Asii. Podle Strnada vzrostly také ceny munice.

Přečíst článek

Tankování benzinu u čerpací stanice, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Řidiči, těšte se. Benzin za 38 už brzy

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. Díky sílící koruně a postoji americké centrální banky, které „ruší“ dopad opětovně rostoucího napětí na Blízkém východě, komentuje čerstvá data společnosti CCS ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme