Reklama

Kempy letos zdražily jen o desetinu, budou ale méně investovat

kemp Dolní Čermná
Dolní Čermná
 ČTK

Kempy v České republice často musely letos zdražit pobyty odhadem o deset procent. Růst jejich nákladů to zpravidla nepokryje. Vzhledem ke zdražování energií a služeb měly méně peněz na investice. Řekl to předseda Asociace kempů České republiky Bohumil Starý. Podnikatel provozuje Autokemp Konopáč v Heřmanově Městci na Chrudimsku.

Reklama

"Jsou závislé na elektrické energii. Zdražení elektřiny bylo rapidní. Zdražily služby, likvidace odpadů, praní prádla. Nechceme zdražovat o sedmnáct dvacet procent, což by odpovídalo navýšení cen. Budeme zdražovat kolem deseti procent a budeme mít nižší zisky. Na investice bude peněz méně, holt se bude jen víc opravovat," řekl Starý.

Sezonní byznys s celoroční údržbou

Členové asociace provozují nejčastěji kempy, které vznikly před rokem 1989 jako pionýrské tábory nebo rekreační střediska. Areály vlastní obce, soukromníci nebo třeba autokluby. "Nejlíp jsou na tom asi obce, těm se daří investovat nejvíc. Kempy nejsou zase tak podnikatelsky atraktivní finančně, provozované jsou většinou přes sezonu, udržovat se musí za velké peníze celý rok," řekl Starý.

Kemp Konopáč na Chrudimsku patří k jedněm z nejstarších, je tam přírodní koupaliště, které je z počátku 20. století, chatky tam jsou postavené v 60. letech. "Připravujeme letní kino, loni jsme měli i filmové novinky, lidé chodí. Teď řešíme opravy koupaliště, opravovali jsme hráze, rekonstruovali jsme restauraci, předěláváme záchody," řekl Starý.

Restaurace přijdou kvůli zpřísňování na tržbách o dalších pět miliard

Vlivem zpřísnění protipandemických opatření, kdy je ode dneška umožněn vstup do restaurací pouze očkovaným a lidem po covidu, přijdou do konce letoška jejich provozovatelé souhrnně nejspíše o pět miliard korun.

Přečíst článek

Areál zdraví a sportu Dolní Čermná na Orlickoústecku patří městysu. Každý rok pravidelně investuje do obnovy, loni za několik milionů nechal postavit přístavbu s apartmány. "Na řadě budou příští rok chatky, bungalovy a restaurace, budeme stavět saunu asi na konci roku. Letos pořizujeme matrace do chatek, chatky budeme natírat. Pracujeme na tom postupně," řekla manažerka areálu Kateřina Veselá.

Areál funguje díky ubytovně celý rok, chatky, kde není topení, jsou v provozu od jara, když se oteplí. Jsou tam sportoviště i bazén. Hodně si objednávají nocleh sportovní kluby nebo školy kvůli ozdravným pobytům, jezdí i na vodácké nebo cyklistické kurzy. V létě jezdí do podhůří Orlických hor na dovolenou rodiny, uvedla Veselá.

"Z 80 procent k nám jezdí kluby a školy. Přes léto máme kapacitu skoro naplněnou. Ceny za ubytování jsme zvýšili, ale máme množstevní slevy. Restaurace je navštěvovaná, ubytovaní mají jídlo za zvýhodněné ceny. Příští rok bude s celoročním provozem," řekla Veselá.

Provozovatelé kempů se shodují, že zájem o pobyty je stejný jako loni. "Prázdninové měsíce bude plno, dobrá návštěvnost," řekl Libor Demeter z kempu Iveta ve Svojanově na Svitavsku. V kempu bude nové dětské hřiště, budova s apartmány bude zateplená, má nové topení.

"Ceník se změnil kvůli tomu, že ceny energií stouply, zdražili jsme o 15 procent. To není o výdělku. Lidi, když vyhledávají nízkonákladové ubytování, hodnotí poměr ceny a kvality," řekl Demeter.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Inflační mor by měla ČNB vymýtit dalším zvýšením úroků, míní bývalý viceguvernér Hampl

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme