Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Německý řetězec parfumerií Douglas plánuje vstup na burzu

Německý řetězec parfumerií Douglas plánuje vstup na burzu
Profimedia
 ČTK

Německý maloobchodní prodejce parfémů a kosmetiky Douglas uvažuje o vstupu na burzu, a to už v prvním čtvrtletí. S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Vstup firmy na veřejný trh by tak mohl být jedním z prvních velkých testů primárních veřejných nabídek akcií (IPO) v Evropě v letošním roce. Podnik se k informacím odmítl vyjádřit.

Reklama

Firmu Douglas vlastní soukromá investiční společnost CVC Capital Partners. Podle zdrojů se řetězec parfumerií chystá v nadcházejících týdnech zveřejnit výsledky hospodaření a jeho cílem je vstoupit na burzu ve Frankfurtu nad Mohanem do března, pokud to podmínky umožní. Zatím ale nebylo přijato konečné rozhodnutí o načasování, plány se tak ještě mohou změnit či opozdit.

Vstup na burzu by mohl firmu ohodnotit až na sedm miliard eur, v přepočtu téměř 171,6 miliardy korun. Výtěžek z primární nabídky akcií chce firma použít na splacení dluhu, uvedly zdroje. Na konci loňského září čistý dluh činil 3,4 miliardy eur.

V uplynulém finančním roce, který skončil v září 2023, firma pod vedením nového generálního ředitele Sandera van der Laana zaznamenala růst tržeb o 12 procent na více než čtyři miliardy eur. Zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) činil zhruba 726 milionů eur.

Birkenstock

S akciemi sandálů Birkenstock to šlo z kopce. V maloobchodu není dobrá nálada

Akcie výrobce ikonických sandálů Birkenstock spadly hned první den obchodování na newyorské burze o 12,6 procenta. Podle analytiků je to signál vypovídající nikoli o populární značce, ale spíš o spotřebitelských náladách a situaci na maloobchodním trhu nejen ve Spojených státech.

Přečíst článek

Reklama

Síť obchodů v Česku

Vstup firmy Douglas na burzu by přišel po dvou letech nízkého zájmu o primární veřejné nabídky. Růst nákladů na úvěry a geopolitická nejistota totiž utlumily zájem investorů o nově příchozí firmy na burzu. Loňský rok byl podle konzultační firmy Dealogic pro celosvětové primární nabídky nejhorší od roku 2009, celkem nově vstupující firmy na trh získaly z prodeje akcií 120 miliard dolarů, tedy zhruba 2,7 bilionu korun.

Kromě Douglasu bankéři doufají, že letos na trh vstoupí i další evropské společnosti, které pomohou k širšímu oživení aktivity. Měly by mezi nimi být firma Ampere, což je divize výroby elektromobilů francouzského Renaultu, nebo švýcarská farmaceutická společnost Galderma, která se zaměřuje na dermatologii.

CVC koupila řetězec parfumerií Douglas v roce 2015 od investiční firmy Advent International. Hodnota transakce tehdy činila téměř tři miliardy eur. Historie Douglasu sahá do roku 1821, v současnosti má firma po celé Evropě, včetně České republiky, více než 1800 prodejen.

Čínský Shein zamíří na burzu v USA už příští rok

Čínský Shein podal v utajení žádost o vstup na burzu ve Spojených státech

Čínský prodejce módního oblečení Shein podal ve Spojených státech v utajení žádost o vstup na akciovou burzu. Uvádějí to zdroje agentury Reuters. Firma plánovala vstup na burzu několik let, ale plán téměř dvakrát zastavila. Rozhodnutí tohoto giganta v oblasti rychlé módy nyní přichází v době, kdy širší trh s novými primárními veřejnými nabídkami akcií (IPO) upadá.

Přečíst článek

Temu, Shein

Rok 2024: Temu a Shein útočí. Konkurenční boj v rychlé módě přitvrdí

Jak ustát útok asijských predátorů? Tak zní klíčová otázka obchodníků s rychlou módou pro rok 2024. Jejich obor navíc ještě zrychluje. Zatímco poptávka spotřebitelů zaznamenává od pandemie covidu výkyvy, na tradiční západní hegemony - řetězce Zara a H&M - se valí konkurence z Číny, která už zapustila kořeny v Evropě i ve Spojených státech. Elektronické obchodování boří estetická pravidla a generace Z si na kolotočové nákupní šílenství s nízkými cenovkami rychle zvyká.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme