Pokud jde o dostupnost bydlení, Česko se v unijním žebříčku zapisuje na jednu z nejhorších příček. Na pořízení nemovitosti o výměře přibližně sedmdesát metrů čtverečních si tu musíme připravit přes třináct hrubých ročních příjmů. Není proto divu, že roste podíl nájemního bydlení, i když hodnot jiných evropských zemí asi jen tak nedosáhneme. Touha bydlet ve vlastním je u nás silně zakořeněna. Češi i v období vysokých cen nemovitostem věří, což dokazuje i rostoucí zájem o investování prostřednictvím nemovitostních fondů. „Stále častěji se setkáváme s přístupem, kdy lidé využívají investice do nemovitostí ke zhodnocení finančních prostředků před nákupem vlastního bydlení. Díky tomu si pak mohou snížit čerpání hypotéky,“ vysvětluje Lukáš Hrma, obchodní ředitel a člen dozorčí rady nemovitostního fondu ČSNF SICAV, a.s.
Česko je v Evropě druhou nejméně dostupnou zemí pro koupi vlastního bydlení. Na pořízení nemovitosti o 70 metrech čtverečních je třeba průměrně 13 hrubých ročních platů, zhruba stejně jako v minulém roce. Praha je pro pořízení bydlení třetí nejdražší metropolí po Amsterdamu a Bratislavě. Na nemovitost v hlavním městě je potřeba 14,3 hrubých ročních platů. Vyplývá to z aktuálních Property indexu poradenské společnosti Deloitte.
Moderní nájemní bydlení vypadá trochu jako v hotelu, říká Tomáš Kašpar, spoluzakladatel a viceprezident Asociace nájemního bydlení. Ta zastupuje vlastníky nájemních bytů, kterých nyní rychle přibývá.
Jak se budou letos vyvíjet nájmy v Praze? A jak ceny bydlení? Co bude v letošním či příštím roce finančně výhodnější, platit nájem, nebo splácet hypotéku? Za prvé, hypotéky jsou nyní téměř nedostupné. S úrokovými sazbami kolem šesti procent a cenou metru čtverečního nového bytu přes 150 tisíc korun přesahuje splátka hypotéky na nový byt o velikosti 35 metrů dvacet šest tisíc korun.
Hypoteční sazby podle Fincentrum Hypoindexu v prosinci stagnují. Průměrná nabídková sazba činí 6,34 procenta ročně. Poptávka po úvěrech na bydlení ale s koncem roku tradičně uvadá a při nynějších úrocích to platí dvojnásob. Ti co můžou, pořízení hypotéky odkládají.
Češi se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunovým úvěrům na bydlení nabízí výhodnější, asi poloviční úrok. Zdaleka ale nejsou tak výhodné, jak se může na první pohled zdát. Proč není sjednání eurové hypotéky zas tak dobrý nápad?
Zájem o hypotéky ve Spojených státech minulý týden klesl oproti loňsku na téměř poloviční hodnotu. Na svém webu to uvedla americká Asociace hypotečních bankéřů. Zájemce odrazují vyšší sazby na hypotečních úvěrech, které se vyšplhaly nejvýše za 21 let.
„Mamahotely“ až do loňska vycházely z módy. To se ale nyní zřejmě změní – kvůli inflaci a růstu cen nájmů. Mladí lidé totiž mohou bydlení s rodiči ušetřit až milion korun.
Úroky u hypoték začínají podle Fincentrum Hypoindexu stagnovat. Průměrná nabídková sazba v srpnu vzrostla pouze o 0,04 procentního bodu na 6,28 procenta. Některé hypoteční úvěry dokonce zlevnily. Už v září ale může být vše jinak. Záleží, zda bankovní rada České národní banky (ČNB) zvedne sazby. Vyloučené to není. Tuto možnost již připouští i Aleš Michl, nový guvernér ČNB a vrchní odpůrce zvyšování sazeb.
V průzkumech Češi neustále tvrdí, že bydlení ve svém je to „nej“ a nic jiného nemá téměř smysl. Zpřísňující se podmínky hypoték, růst jejich sazeb i cen nemovitostí a nejistoty posledních několika málo let, ale vytvářejí koktejl změny. Mladí Češi začínají podle expertů měnit své preference a volí životní styl odlišný od toho, jak chtěli žít jejich rodiče.
Průměrná nabídková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu v květnu překročila hranici 5,3 procenta. Měsíční splátky hypotéky se ve srovnání s rokem 2017 již nyní prodraží téměř o polovinu. Úroky z hypoték navíc dál porostou, ČNB je totiž odhodlaná v boji s rostoucí inflací dál navyšovat sazby, které zdražují úvěry. Zkrátka, kdo letos refinancuje, měl by si určitě pospíšit.
Česká republika je jednou ze 13 zemí, kterým Evropská komise vytýká, že stále ještě do Bruselu ❌ neposlaly finální verzi svého národního energeticko-klimatického plánu. Komise proto s Prahou zahájila řízení pro porušení unijního práva (takzvaný infringement), stojí v prohlášení unijní exekutivy. Jeho první fází je zaslání dopisu s příslušným upozorněním.
Izraelská vláda a armáda používá evakuace v Pásmu Gazy k systematickému nucenému vysídlení palestinských civilistů, což představuje ☝ zločin proti lidskosti. Tvrdí to mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch. Jde o další ze série podobných obvinění, jež vůči Izraeli během jeho války s palestinským teroristickým hnutím Hamás v Gaze vznesla řada nevládních organizací i některé státy, například Jihoafrická republika, která Izrael viní z genocidy vůči Palestincům v Gaze.
Společnost Booking Holdings musí ode dneška zajišťovat, aby její internetová služba 💻 Booking.com zprostředkovávající ubytování dodržovala nařízení Evropské unie o digitálních trzích (DMA). Ta již v květnu v rámci DMA označila firmu Booking za gatekeepera, tedy podnik, který významně ovlivňuje provoz internetu.
Operátor T-Mobile za tři čtvrtletí letošního roku 📈 zvýšil provozní zisk EBITDA meziročně o 10,4 procenta na 9,3 miliardy korun. Tržby firmě naopak klesly o 1,8 procenta na 22,98 miliardy korun.
Hasiči a policisté dostanou přidáno 2️⃣5️⃣0️⃣0️⃣ korun, sdělil po jednání s odbory bezpečnostních sborů ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Kromě již slíbených 1500 korun v tarifní složce získají dalších 1000 korun jako stabilizační příspěvek. Hasičům a policistům, kteří pracují ve směnném provozu, by se měly platy zvednout ještě o trochu více.
Energetická společnost ČEZ od pátku zlevní fixované ceny plynu a ⚡ elektřiny. Dodávky energií se závazkem společnost nabídne za cenu o desítky procent nižší oproti začátku letošního roku. Od ledna společnost zlevní i nefixované produkty. Energie postupně zlevňují i další dodavatelé.
Česká bankovní asociace (ČBA) letos očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o jedno procento, když v srpnu předpokládala 📈 růst o 0,9 procenta. Výhled na příští rok naopak zhoršila o půl procentního bodu na 2,3 procenta, a to zejména z důvodu slabšího vývoje v zahraničí, uvedla ČBA v nové prognóze.
Veřejné rozpočty získávají za jedno dodatečně umístěné 🧒 dítě do školky více než 46 tisíc korun ročně. Výnosy tak převyšují náklady. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracoval think-tank IDEA při Národohospodářském ústavu AV ČR. Výnosy jsou zejména díky vyššímu výběru daně z příjmu a z pojistných odvodů pracujícího rodiče, nejčastěji matky.
Polská obchodní skupina Allegro, která působí rovněž v České republice, 📈 zvýšila v letošním třetím čtvrtletí hrubý provozní zisk (EBITDA) meziročně o 5,4 procenta na 674,7 milionu zlotých (téměř čtyři miliardy korun). Oznámila to dnes firma. Čtvrtletní tržby společnosti meziročně vzrostly o 7,8 procenta na 2,62 miliardy zlotých.
Tempo mezičtvrtletního růstu slovenské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zůstalo podle odhadu slovenských statistiků na 0️⃣,3️⃣ procenta. Meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) ale zpomalil na více než roční minimum 1,2 procenta ze dvou procent ve druhém čtvrtletí.