Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Bydlení si může dovolit stále méně Američanů. Stejně tak Čechů

Bydlení si může dovolit stále méně Američanů. Stejně tak Čechů
iStock
 ČTK

Zájem o hypotéky ve Spojených státech minulý týden klesl oproti loňsku na téměř poloviční hodnotu. Na svém webu to uvedla americká Asociace hypotečních bankéřů. Zájemce odrazují vyšší sazby na hypotečních úvěrech, které se vyšplhaly nejvýše za 21 let.

Reklama

Poptávka po hypotékách je na nejnižší úrovni od roku 1997. Žádosti o hypotéku na koupi domu klesly oproti předchozímu týdnu o dvě procenta a byly o 42 procent nižší než ve stejném týdnu v roce 2021. Meziroční srovnání co týden skokově klesá, protože vstoupit na nyní velmi drahý trh s bydlením si může dovolit stále méně kupujících.

Sazby hypoték od začátku tohoto týdne mírně klesly. Jsou ale stále výrazně nad sedmi procenty, zatímco na začátku roku byly kolem tří procent.

Vysoké úrokové sazby také ovlivňují ceny domů v USA. Ty jsou sice stále vyšší než před rokem, jejich růst však nyní rekordním tempem zpomaluje.

V České republice činila úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v září 5,83 procenta. Byla tak nejvyšší od začátku roku 2010. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 7,2 miliardy korun, což je proti srpnu pokles o 30 procent. Meziroční propad zrychlil na 82 procent.

Rodinný dům, ilustrační foto

Prodat nebo neprodat? Ceny domů klesají a ještě budou, ve světě i v Česku

Ceny starších bytů a domů klesají napříč celým světem. A tento trend se nevyhýbá ani Česku.

Přečíst článek

Bytový komplex Nová Karolina v centru Ostravy.

Dalibor Martínek: Doba se definitivně změnila. U developera už nový byt nehledejte

Současní miliardáři, kteří před třiceti lety postavili svůj byznys na výstavbě bytů, začínají šlapat vodu. Korec, Kunovský, Sekyra a spol. Zkušení podnikatelé, kteří dokázali najít způsob jak vydělat miliardy korun na tom, že získali pozemky, postavili na nich domy a byty výhodně prodali.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme