České firmy se mohou výrazně podílet na obnově Ukrajiny a velká část z nich očekává na tamním trhu nadějné příležitosti. „K tomu potřebují podmínky srovnatelné s těmi, jaké mají německé nebo polské společnosti,“ řekl v rozhovoru pro časopis MED Lukáš Martin, ředitel Sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR. V nastavení státní finanční podpory zatím Česko zaostává i za Slovenskem.
Šok, kterému ukrajinská ekonomika čelí od 24. února loňského roku, je enormní. Ze dne na den přišla země o možnost exportovat do velké části světa, řada firem se musela přeorientovat na válečnou ekonomiku. Ale Zelenského ekonomické kroky jsou natolik efektivní, že dosavadní účet za válku je výrazně lepší, než se dalo čekat. A chválí jej i Mezinárodní měnový fond.
Válka na Ukrajině jasně ukázala, že každá ze světových velmocí hraje svou vlastní hru, říká Alexandr Vondra, europoslanec, bývalý ministr obrany a současný místopředseda ODS. Evropa se po ruském útoku na Ukrajinu sjednotila, což je vlastně pozitivní nechtěný důsledek agrese Vladimira Putina. Také ve Spojených státech podle Vondry pochopili, že očekávání od Ruska byla nadnesená. Nicméně světové společenství nesdílí evropské zděšení z Ruska. Čína, Indie, Írán či arabské státy hrají vlastní geopolitickou hru. „Končí utopická představa, že celý svět bude sdílet jakési univerzálně platné hodnoty,“ říká Alexandr Vondra.
Jestli uplynulých 12 měsíců něco ukázalo, tak zejména neschopnost předpovídat jakýkoli další vývoj válečného konfliktu. A platí to napříč odborností i ideologiemi, kterým věříme. Čím to je? Svou roli v tom hrají sociální sítě, které jsme si zvykli používat pro utvrzování ve vlastním přesvědčení. Ukazuje se však, že co funguje v běžném životě, tváří v tvář válečnému chaosu selhává na plné čáře.
Rusko musí posunout hranice, na kterých pro něj hrozí nebezpečí, co nejdále, i kdyby to bylo až k Polsku. Na sociální síti Telegram to napsal bývalý ruský prezident a premiér a současný místopředseda bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv.
Válka na Ukrajině v loňském roce stála světovou ekonomiku více než 1,6 bilionu dolarů (35,6 bilionu korun), píše list Rheinische Post s odvoláním na studii německého hospodářského institutu IW. Válka na Ukrajině vedla k výraznému růstu cen energie a potravin i k výpadkům v dodavatelských řetězcích.
Pro Vladimira Putina Ukrajina neexistuje, uvedl v ruský umělec a aktivista Anton Litvin, který již osm let žije v Česku. Podle Litvina si ruský prezident stejně jako kdysi Vladimir Lenin „myslí, že Ukrajina není nezávislý stát a Ukrajinci nejsou svébytný národ, ale jen jakousi větví Rusů“.
Ratingová agentura Moody's Investors Service zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ukrajiny o jeden stupeň hlouběji do spekulativního pásma na Ca. Výhled ratingu změnila na stabilní z negativního, což znamená, že neplánuje v nejbližších měsících rating země měnit. Důvodem zhoršení ratingu jsou dopady války s Ruskem, které budou pravděpodobně představovat dlouhodobé problémy pro ukrajinskou ekonomiku a veřejné finance.
Spojené státy připravují nový balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 2,2 miliardy dolarů (asi 48 miliard korun), který by kromě zbraní a munice mohl poprvé obsahovat i rakety delšího doletu. Agentuře Reuters to dnes řekly dva nejmenované zdroje obeznámené s přípravou vojenské pomoci.
Ruský prezident Vladimir Putin připravuje na Ukrajině novou ofenzivu a zároveň zoceluje svou zemi pro konflikt se Spojenými státy a jejich spojenci. Šéf Kremlu přitom očekává, že tato válka potrvá roky. S odvoláním na činitele a poradce obeznámené se situací to dnes napsala agentura Bloomberg.
Americký prezident Donald Trump oznámil nová dovozní cla pro šest dalších zemí. Evropská unie mezi nimi není. Na alžírský, irácký a libyjský dovoz se bude vztahovat 30 procent. Pro zboží z Moldavska a Bruneje vyměřil prezident 25procentní clo a na zboží z Filipín čeká celní přirážka 20 procent. Vyplývá to z dopisů adresovaných představitelům těchto zemí, jež na své síti Truth Social Trump zveřejnil. Opatření vstoupí v platnost k 1. srpnu.
Číst více
Generální ředitelka sociální sítě X Linda Yaccarinová odstupuje z funkce. Informovala o tom agentura Reuters. Síť tehdy známou jako Twitter v roce 2022 koupil miliardář Elon Musk. Yaccarinová nastoupila do čela X v roce 2023 poté, co Musk propustil většinu zaměstnanců a uvolnil pravidla pro regulaci obsahu.
Číst více
Americký výrobce čipů Nvidia se stal celosvětově první firmou s akciemi na burze, jejíž tržní hodnota dosáhla čtyř bilionů dolarů (84,2 bilionu korun). Akcie firmy dnes přidávají 2,5 procenta. Takzvaná tržní kapitalizace vyjadřuje finanční hodnotu firmy podle celkové hodnoty všech akcií v oběhu.
Číst více
Externí audit k prozkoumání a zjištění procesů ministerstva spravedlnosti v bitcoinové kauze provede firma Grant Thornton. Po dnešním jednání vlády to na tiskové konferenci řekla ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) , smlouvu podle ní ministerstvo uzavře dnes, nebo ve čtvrtek.
Číst více
Vláda zakázala používat ve státní správě jakékoli produkty čínské společnosti DeepSeek. Rozhodla tak na základě doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se dnes po svém příletu do Říma setkal při soukromé audienci s papežem Lvem XIV., píše agentura ANSA. Podle Vatikánu mluvili například o možných mírových jednáních. Zelenskyj do Říma přicestoval, aby se zúčastnil konference o obnově Ukrajiny.
Vláda schválila nákup 11 lehkých vrtulníků 🚁 pro Leteckou službu Policie ČR. Zakázku odsouhlasila do maximální výše 5,54 miliardy korun. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo vnitra.
Americký prezident Donald Trump loni na soukromé schůzce s dárci řekl, že se v minulosti snažil odradit ruského prezidenta Vladimira Putina od invaze na Ukrajinu hrozbou, že v odvetě vybombarduje Moskvu. Stanice CNN dnes zveřejnila zvukový záznam, na kterém podle ní Trump o rozhovoru s Putinem dárcům vypráví.
Evropský parlament schválil přidělení 114 milionů eur (zhruba 2,8 miliardy korun) České republice po loňských povodních. Částka je součástí pomoci v hodnotě 280 milionů eur. Opatření je součástí širšího balíku povodňové pomoci v hodnotě 280 milionů eur (6,9 miliardy korun), který kromě ČR zahrnuje také Slovensko, Polsko, Rakousko, Moldavsko a Bosnu a Hercegovinu.
Společnost Duslo zavře kvůli špatným hospodářským výsledkům svůj bratislavský závod vyrábějící chemikálie pro gumárenský průmysl známý jako Istrochem či Dimitrovka. Serveru Aktuality.sk to potvrdil ředitel firmy Petr Bláha, podle kterého závod nemá šanci konkurovat levným čínským producentům. O práci tak přijde zhruba 200 lidí. Duslo patří do skupiny Agrofert.
Číst více