Ruský rubl k americkému dolaru v Moskvě poprvé po více než dvou letech zpevnil za hranici 63 rublů (23 korun) a v růstu pokračuje i k euru, kde je nejsilnější za pět let. Je to díky podpoře centrální banky, která na devizovém trhu zavedla restrikce jako odpověď na západní sankce.
Účet v rublech už si otevřelo deset evropských odběratelů ruského plynu a čtyři z nich za plyn zaplatili způsobem, který začal vyžadovat Kreml. S odkazem na svůj zdroj to uvedla agentura Bloomberg.
Dodávky ruského plynu do Polska skončí ve středu v 8:00 ráno. Dosud neoficiální informace polských médií potvrdila polská plynárenská firma PGNiG s tím, že obdržela oznámení o zastavení dodávek od ruského Gazpromu. Minulý pátek vypršel termín, do kterého mělo Polsko zaplatit za suroviny v rublech, jak žádá Kreml. To ovšem polská strana odmítla. Už odpoledne, kdy se začaly objevovat zprávy, že dodávky plynu skončí, jeho cena skočila o 17 procent, uvedla agentura Bloomberg.
Rubl posiluje vůči oběma světovým měnám. K euru je nejsilnější za poslední dva roky. Pomáhá mu poptávka ruských exportérů, kteří musí směnit zahraniční měnu, aby mohli uhradit daně.
Ruský prezident Vladimir Putin loni vydělal 10,2 milionu rublů. Uvádí to včerejší zpráva ruské prezidentské kanceláře. Taková částka podle loňského průměrného kurzu (1 rubl = 0,29428 koruny) odpovídá takřka na korunu přesně třem milionům korun. Putin tedy loni bral oficiálně 250 tisíc korun měsíčně. Letos by to už bylo jen 225 tisíc korun měsíčně, neboť rubl v důsledku války na Ukrajině a sankcí oslabil.
Rubl prudce posiluje, za poslední dva dny o bezmála deset procent. Pomáhají mu v tom regulace Kremlu a neochota Evropské unie odstřihnout se od ruských energií. Ruská měna je silnější než před válkou.
Ruská vláda musela uhradit závazky plynoucí z jejích dolarových dluhopisů v rublech. Zahraniční banka totiž odmítla zpracovat příkaz vyplatit držitelům těchto dluhopisů částku 649,2 milionu dolarů (zhruba 14,5 miliardy korun) v dolarech. Oznámilo to ruské ministerstvo financí.
Ruský energetický gigant Gazprom v pátek oznámil odchod z Německa. Děje se tak uprostřed sporu mezi oběma zeměmi kvůli naléhání Moskvy na převedení plateb za plyn z eur na rubly, píše Reuters.
Čistý zisk největší ruské ropné společnosti Rosněfť se v loňském roce 📉 snížil o 14,4 procenta na 1,08 bilionu rublů (zhruba 293 miliard korun). Oznámila to dnes firma. Za poklesem zisku podle ní stály mimo jiné vyšší úroky u půjček.
Pražská burza dnes přerušila růst. Index PX po předchozích šesti posíleních v řadě 📉 klesl o 0,52 procenta na 2082,16 bodu. Dolů ho táhly především akcie Komerční banky a bankovní skupiny Erste.
Syřané, kteří v Německu pracují, jsou v zemi nadále 👍 vítáni, do vlasti se ale musí vrátit ti, kteří mají problémy se zákonem. Při své návštěvě v Damašku to dnes prohlásila německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.
Americká společnost Meta Platforms bude nově požadovat, aby inzerenti zveřejňovali informace o použití umělé inteligence nebo jiných digitálních technik k vytvoření nebo pozměňování obrázků či videí v politické inzerci. Cílem je ❌ omezit dezinformace před nadcházejícími kanadskými parlamentními volbami. Provozovatel sociálních sítí Facebook a Instagram to sdělil agentuře Reuters.
Německá ekonomika by se v letošním prvním čtvrtletí mohla vrátit k 📈 mírnému růstu. Ve své pravidelné měsíční zprávě to dnes uvedla německá centrální banka. V loňském čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) podle statistiků snížil o 0,2 procenta. Stejným tempem německá ekonomika klesla také v celém loňském roce. Celoroční pokles tak vykázala podruhé za sebou.
Pivovar Svijany uvařil loni bezmála 7️⃣2️⃣8️⃣ tisíc hektolitrů piva a překonal tak zhruba o 2,5 procenta dosud rekordní rok 2019, kdy na trh dodal téměř 710 tisíc hektolitrů. Varna pracuje v nepřetržitém provozu a je na hraně kapacity, pivovar proto začal připravovat přístavbu druhé varny, která by měla výrobní kapacity až zdvojnásobit.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal prezidenty a premiéry zemí EU, aby schválili program na nákup dělostřelecké munice za 5️⃣ miliard eur (125 miliard korun). Uvedla to agentura Reuters. Unijní země vyzval také k investicím do svého i ukrajinského vojenského průmyslu.
Prezidenti a premiéři 26 členských zemí Evropské unie se dnes v Bruselu ✅ shodli na další podpoře Ukrajině a vyzvali rovněž Rusko, aby ukázalo skutečnou politickou vůli ukončit válku. Potvrdil to unijní zdroj. Proti byl podle informací maďarský ministerský předseda Viktor Orbán.
Rusko ☝ stále útočí na energetickou infrastrukturu na Ukrajině. Účastníkům dnešního summitu EU v Bruselu to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Slíbené třicetidenní zastavení útoků na energetickou soustavu ze strany Moskvy podle něj vůbec nic nezměnilo.
Britská centrální banka na svém zasedání k měnové politice nechala základní úrokovou sazbu na 4,50 procenta. Míra inflace podle ní ještě dostatečně 📉 neklesla, další změny v nastavení úroků se proto budou odvíjet zejména od toho, zda bude pokračovat takzvaná dezinflace, tedy postupné snižování míry inflace k dvouprocentnímu cíli.