Americký miliardář Elon Musk reagoval na pokutu, kterou EU uložila jeho službě pro krátké zprávy X, prohlášením, že by EU měla být zrušena. Napsal to ve svém příspěvku na síti X. Kvůli nedostatečné transparentnosti uložila v pátek Evropská komise síti X pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun).
Podle J. D. Vance nyní bude na Rusech a Ukrajincích, aby se seznámili s podmínkami míru druhé strany. „Bude na nich, aby dospěli k dohodě a zastavili tento brutální, brutální konflikt,“ řekl.
Miliardář Elon Musk zůstane přítelem a poradcem amerického prezidenta Donalda Trumpa i po svém odchodu z čela skupiny pro zefektivnění státní správy (DOGE). V rozhovoru s televizí Fox News to řekl americký viceprezident J.D. Vance.
Za provokaci označil grónský premiér Múte Egede nadcházející návštěvu manželky viceprezidenta USA Ushy Vanceové, kterou doprovodí poradce prezidenta pro národní bezpečnost Mike Waltz a ministr energetiky Chris Wright. Cesta vysokých amerických představitelů do Grónska v době, kdy se prezident Donald Trump odmítá vzdát myšlenky na anexi tohoto strategického, poloautonomního dánského území, ale v zemi vyvolává značné pobouření, napsal dnes server The Guardian.
Bratranec amerického viceprezidenta J. D. Vance bojoval dva a půl roku v řadách ukrajinské armády proti Rusům, než se v lednu vrátil do vlasti. Sedmačtyřicetiletý Nate, který má s mladším Vancem společné prarodiče a viceprezidentova matka je sestrou Nateho otce, řekl francouzskému listu Le Figaro, že si jako zapřisáhlý republikán zoufá nad americkým obratem v postoji vůči válce na Ukrajině. Ta se už déle než tři roky brání ruské agresi, a to donedávna i s významnou americkou pomocí.
Americký viceprezident J. D. Vance si na nedostatek pozornosti světových médií nemůže stěžovat. Zatímco se snaží působit mocně a rozhodně, v Bílém domě je beznadějně vedlejší postavou, a světovým lídrům demokratického světa je pro smích.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že on a jeho tým jsou připraveni pracovat pod silným vedením amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby dosáhli trvalého míru. Jako první krok na cestě k němu navrhl příměří s Ruskem na nebi i na moři. Zelenskyj v příspěvku na sociální síti X také vyjádřil vděk za podporu, které se Ukrajině dostalo ze strany Spojených států při obraně její suverenity a nezávislosti. Zároveň uvedl, že jeho páteční jednání s Trumpem v Bílém domě neproběhlo tak, jak mělo - schůzka vyústila v roztržku a Zelenskyj nyní napsal, že je politováníhodné, že se to stalo.
Americký prezident Donald Trump nařídil přerušit americkou vojenskou pomoc Ukrajině. Informovala o tom agentura Bloomberg a televize Fox News s odvoláním na zdroje z Trumpovy administrativy. Trump se rozhodl veškerou vojenskou podporu aktuálně mířící na Ukrajinu zastavit po páteční roztržce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, po níž v Bílém domě sešlo s očekávaného podpisu smlouvy o využívání ukrajinských nerostných surovin Spojenými státy.
Páteční roztržka prezidentů USA a Ukrajiny Donalda Trumpa a Volodymyra Zelenského v Oválné pracovně před kamerami médií působila vykalkulovaně, řekl politolog Martin Jirušek z Mezinárodního politologického ústavu Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Schůzka podle něj připomínala šikanu.
Studená sprcha a šok pro Evropu, zahájení ideologické války, nepříliš skrývaná vyhrůžka spojencům i odhalení širších evropských plánů administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tak hodnotí přední světové deníky kontroverzní projev, který pronesl viceprezident USA J. D. Vance v pátek v Mnichově na bezpečnostní konferenci.
Frank Gehry patřil mezi ☝ nejvýznamnější světové architekty posledních 50 let. Shodli se na tom architektka Irena Fialová z Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze a architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš. Gehry zemřel v pátek ve věku 96 let ve městě Santa Monica v Kalifornii. Je například jedním z autorů Tančícího domu na Rašínově nábřeží v Praze.
Číst více
Německý automobilový koncern Volkswagen, jehož součástí je i česká Škoda Auto, plánuje do roku 2030 investovat 1️⃣6️⃣0️⃣ miliard eur (3,9 miliardy korun). Řekl to podle agentury Reuters generální ředitel automobilky Oliver Blume týdeníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Celková částka vychází z pravidelně aktualizovaného pětiletého investičního plánu Volkswagenu a je mírně nižší než v předchozích obdobích.
Ukrajinský prezident 👨 Volodymyr Zelenskyj uvedl, že v nejspíše pondělí navštíví Londýn. Pondělní schůzky v sídle předsedy britské vlády se vedle premiéra Keira Starmera zúčastní také francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Friedrich Merz, píše server Independent.
Britská policie dopoledne zatkla čtyři lidi, kteří hodili pudink a jablečný koláč na vitrínu s korunovačními 👑 klenoty v londýnském Toweru. K činu se přihlásila občanská skupina usilující o zdanění bohatých, napsal web stanice BBC. Vstup do takzvaného Jewel House, tedy britské pokladnice, je nyní pro veřejnost uzavřen.
Slovenská policejní inspekce prověřuje zákrok proti českému občanovi, kterého podle listu Sme před týdnem zbil v penzionu na středním Slovensku 👮 policista. Slovenská policejní prezidentka Jana Maškarová v dnešním prohlášení slíbila vyvození důsledků v případě policejního pochybení a odmítla jakékoliv jednání policisty, které může u veřejnosti vyvolat dojem selhání.
Ukrajinské síly v noci na dnešek zasáhly a poškodily jednu z největších ruských rafinérii, v Rjazani, ležící asi 2️⃣0️⃣0️⃣ kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Oznámil to ukrajinský generální štáb. Jde o přinejmenším devátý útok ukrajinských dronů na rjazaňskou rafinérii od začátku letošního roku, poznamenal zpravodajský kanál Astra působící v sociální síti Telegram.
Slovenský prezident 👨 Peter Pellegrini věří ve výtečné vztahy s Českem a v obnovení mezivládních konzultací po nadcházejícím jmenování předsedy hnutí ANO Andreje Babiše českým premiérem. Pellegrini to řekl v diskusním pořadu slovenské veřejnoprávní stanice STVR. Hlava slovenského státu také ocenila nedávnou návštěvu Bratislavy delegací v čele s novým šéfem české Sněmovny Tomiem Okamurou a řekla, že se zástupci budoucí české opozice při jejich ohlášené návštěvě Bratislavy sejít nehodlá.
Noční požár pneuservisu v pražských Strašnicích způsobil škodu 2️⃣0️⃣0️⃣ milionů korun. Novinářům to sdělil mluvčí pražských hasičů Vojtěch Rotschedl. Předběžný odhad škody z dopoledne byl přitom 80 milionů korun. Na místě byly automobilové veterány, řekl.
Ukrajinské síly při nočním ruském útoku zneškodnily 30 střel a 5️⃣8️⃣5️⃣ dronů, uvedla agentura AP s odvoláním na ukrajinské vzdušné síly. Kvůli útoku se v Polsku rozezněly i sirény a vzlétlo tamní letectvo, které podpořily české vrtulníky. Ruské údery zranily nejméně osm lidí a způsobily rozsáhlé výpadky proudu mimo jiné v jaderné elektrárně v Záporoží, uvedla agentura Reuters.
Úřady australského jihovýchodního státu Nový Jižní Wales vyzvaly k evakuaci tisíců obyvatel poté, co lesní požáry spálily nejméně 1️⃣2️⃣ tisíc hektarů buše. V částech tohoto nejlidnatějšího australského státu, který zasáhla 42stupňová vedra, také platí nejvyšší stupeň nebezpečí, napsala agentura Reuters. Úřady podle webu ABC zatím nehlásí žádné oběti ani pohřešované.