Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v USA v červnu nečekaně zrychlilo na 9,1 procenta z květnových 8,6 procenta. Míra inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni od listopadu 1981, uvedlo americké ministerstvo práce. Analytici odhadovali, že inflace vystoupá na 8,8 procenta.
Výhled světové ekonomiky se od dubna „výrazně zhoršil“ a vzhledem ke zvýšeným rizikům nelze v příštím roce vyloučit globální recesi. Podle šéfky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristaliny Georgievové MMF v příštích týdnech již potřetí v tomto roce sníží svou prognózu globálního hospodářského růstu pro rok 2022. V dubnu MMF odhad letošního růstu světové ekonomiky snížil na 3,6 procenta z předchozí prognózy 4,4 procenta.
Inflace v červnu v Česku stoupla meziročně o 17,2 procenta, což bylo o 1,2 procentního bodu více než v květnu. Meziměsíčně inflace stoupla o 1,6 procenta. Tento vývoj byl ovlivněn zejména vyššími cenami v oddíle bydlení, hlavně cenami plynu a elektřiny, a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, uvedl Český statistický úřad. Meziroční nárůst inflace byl v červnu nejvyšší od prosince 1993. Zrychlila podvanácté za sebou.
Dánský výrobce stavebnic Lego se v důsledku války na Ukrajině rozhodl přerušit své obchodní aktivity v Rusku. Firma uvedla, že ukončí spolupráci se společností Inventive Retail Group (IRG), která v Rusku vlastní a provozuje 81 prodejen značky Lego, informovala agentura AFP.
Už několik týdnů trvající chaos na evropských letištích nebere konce. K radikálnímu kroku nyní přistoupilo jedno z nejvíce vytěžených aeroportů v Evropě, londýnské Heathrow. Kvůli návalu turistů a nedostatku personálu zavede denní strop pro počet obsloužených cestujících, uvedla agentura Bloomberg.
Úřady práce evidují zhruba 231 tisíc nezaměstnaných, naopak volných míst je téměř 320 tisíc. Ale například na Karvinsku je na jedno pracovní místo skoro 10 uchazečů.
Český miliardář Daniel Křetínský pokračuje v investicích ve francouzském maloobchodu. Vedle Fnac Darty letos koupil spolu s Patrikem Tkáčem také podíl v síti obchodů Casino.
Dlouhodobé problémy eurozóny prohloubila současná energetická krize, která může stáhnout evropskou měnovou unii do recese. Navíc americká centrální banka zvyšuje sazby, což si ECB zatím nemůže dovolit. Výsledkem je propad eura, což zdraží dovoz velké spousty komodit. Naopak výhodu mohou mít exportéři.
Tři pětiny investorů na Wall Street jsou přesvědčeny, že cena bitcoinu mnohem pravděpodobněji klesne pod 10 tisíc dolarů, než že vystoupá zpět nad 30 tisíc dolarů za virtuální minci. A skeptičtí jsou i k zejména uměleckému fenoménu NFT, vyplývá z průzkumu MLIV Pulse mezi tisícovkou investorů, uvedla agentura Bloomberg.
O úvěrové portfolio Sberbank CZ nakonec nikdo z původních tří uchazečů neprojevil zájem. Uvedl to server Lidovky.cz, podle kterého se ucházely o odkup aktiv Sberbank CZ investiční skupina PPF se svou Air Bank, Česká spořitelna a ČSOB. Závaznou cenovou nabídku ale nakonec žádný ze zájemců nepodal.
Indie předstihne v roce 2023 Čínu na pozici nejlidnatější země světa, uvádí zpráva Organizace spojených národů. Oba asijské státy letos evidují více než 1,4 miliardy obyvatel. Zpráva zároveň varuje, že vysoká porodnost nejspíše ohrozí hospodářský růst, uvádí agentura Reuters.
Rusko představuje agresivní, expanzivní a revizionistickou hrozbu, přičemž je i nadále odhodláno podrobit si Ukrajinu a obtěžovat státy NATO, uvedla šéfka britské tajné služby MI6 👩 Blaise Metreweliová ve svém prvním veřejném projevu v úřadu. Ruský prezident Vladimir Putin podle ní protahuje jednání ohledně ukončení války na Ukrajině a testuje Západ taktikou, jež se nachází těsně pod hranicí války.
Šance na opravdový mírový proces na Ukrajině je nyní 👍 reálná, možná největší od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Na tiskové konferenci to dnes v podvečer řekl německý kancléř Friedrich Merz. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že jeho vyjednavači budou pokračovat v rozhovorech se Spojenými státy, nadále se liší v postoji k územním ústupkům Rusku.
Bezpečnostní záruky pro Ukrajinu budou obdobou 📜 článku pět smlouvy o Severoatlantické alianci. Dnes to po berlínských jednáních o mírovém řešení války na Ukrajině prohlásil podle agentury Reuters nejmenovaný americký činitel. Řekl rovněž, že prezident Spojených států Donald Trump je spokojen se stávajícím stavem diskusí.
Koruna na začátku týdne mírně 📉 oslabila k euru, oproti pátečnímu závěru přišla o dva haléře na 24,32 koruny za euro. Vůči dolaru česká měna o haléř zpevnila a v 17:00 se obchodovala v kurzu 20,68 koruny za dolar. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online.
Ukrajina zasáhla v ruském přístavu Novorossijsku bezposádkovými plavidly ruskou ponorku třídy Varšavjanka (v kódu NATO označovanou třída Kilo) a prakticky ji ❌ vyřadila z provozu. Na platformě Telegram to dnes uvedla ukrajinská tajná služba SBU a dodala, že podvodní drony nazvané Sub Sea Baby zasáhly tento typ ruské ponorky vůbec poprvé.
Berlínská jednání s americkou delegací o ukončení války na Ukrajině nebyla lehká, ale byla velmi produktivní. V projevu na německo-ukrajinském hospodářském fóru v Berlíně to dnes řekl ukrajinský prezident 👨 Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že Ukrajina bude dál hledat diplomatickou cestu, jak válku ukončit; nesmí se ale podle něj zapomínat, že válku začalo Rusko.
Tanker přepravující ruskou naftu pro venezuelskou státní ropnou společnost PDVSA a nejméně čtyři 🚢 supertankery, které mířily do Venezuely s cílem naložit tam ropu, se obrátily zpět poté, co se Spojené státy minulý týden u pobřeží této latinskoamerické země zmocnily plavidla převážejícího ropu. Píše o tom agentura Reuters s odvoláním na údaje z monitoringu lodní dopravy.
Dvoudenní jednání s americkou delegací v Berlíně byla produktivní, konstruktivní a přinesla 👍 skutečný pokrok. Na síti X to napsal ukrajinský vyjednavač Rustem Umerov. Americká delegace v čele se zmocněncem prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem se podle Umerova snaží pomoci Ukrajině najít cestu k mírové dohodě, která bude trvalá.
Ukrajinské drony potřetí za několik dní 💥 zaútočily na ruské těžební plošiny v Kaspickém moři, stovky kilometrů od ukrajinských hranic. Informovala o tom dnes ukrajinská média s odvoláním na zdroje v ukrajinské tajné službě SBU.
Skupina Genesis Capital 👍 může převzít většinu ve slevovém portálu Slevomat, jeho slovenské verzi, cestovní kanceláři Zanzo a internetovém vyhledávači dovolené Skrz.cz. Fúzi povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který o tom informoval v tiskové zprávě. Skupina Slevomat o obchodu informovala v polovině listopadu, výši transakce nezveřejnila.