Poslední vada na budoucí podobě Florence odstraněna. Praha si odsouhlasila změnu Karlínských kasáren
Dnes zapadl poslední dílek do skládačky s názvem Florenc. Pražští radní schválili změnu územního plánu Karlínských kasáren z armádního využití na smíšené městské centrum.
„V projektu kasáren je před námi ještě spousta práce. Chceme, aby zde vznikl společensky ale i finančně udržitelný a kvalitní veřejný projekt. Takový, který přinese pozitiva přirozeného městského centra se širokou škálou funkcí,“ uvedl náměstek pro rozvoj Prahy Petr Hlaváček na svém facebookovém profilu.
Domov pro vysokou školu
Již příští rok v září by podle náměstka část budovy mohla začít využívat Vysoká škola uměleckoprůmyslová. Na dvůr areálu by se mohlo vrátit kulturně-společenské centrum. Změnu územního plánu musí ještě schválit zastupitelstvo.
Vzhledem ke špatnému technickému stavu musí město nutně provést opravu fasády, v delším horizontu dojde i na rekonstrukci střechy. Vše v souladu s památkáři. Vojenský areál je od roku 1952 kulturní památkou.
Proměna Karlínských kasáren je jen jednou z mnoha snah o proměnu Florence. V bezprostřední blízkostí působí developerská společnost Penta Real Estate, která na základě urbanistické studie vzešlé z úspěšného workshopu Florenc 21 vypsal mezinárodní architektonické soutěže na podobu čtyř bloků mezi magistrálou a autobusovým nádražím na Florenci.
V území vznikne až 85 tisíc metrů čtverečních hrubých podlažních ploch, z toho více než polovina bude sloužit pro bydlení, přibližně pětina pro administrativu a podobný podíl pro maloobchod a služby. Asi čtyři procenta zabere hotel v bloku u železnice.
Svojí rozlohou je sice Kulaťák čtyřnásobně větší, než Staromák, ale k podobě náměstí má hodně daleko. To se má brzy změnit. Individuální automobilovou dopravu „nahradí“ tramvaje.
Víme, jak se promění Kulaťák. Auta nahradí chodci a tramvaje
Reality
Za sedmnáct let se nám podařilo vytvořit zásobník pozemků na těch nejlepších místech v Praze, říká David Musil, od července výkonný šéf Penta Real Estate, kde nahradil Petra Paličku. Ve firmě po téměř celou tuto dobu Musil pod Paličkou pracoval.
Už brzo začneme měnit nádraží na Florenci i Hlavní nádraží, říká Musil z Penty
Reality
Vychází jarní Realitní CLUB
Zbourat, nebo zachovat a dát nový smysl? Právě na tuto otázku hledá odpovědi jarní vydání magazínu Realitní CLUB, které se věnuje fenoménu rekonstrukcí a adaptací stávajících budov pro současné využití. Hvězdou magazínu je Fancesco Kinský dal Borgo.
Magazín ukazuje rekonstrukce v celé jejich šíři: od historických objektů proměněných v moderní restaurace přes revitalizace brownfieldů až po projekty, které dávají vzniknout novým rezidenčním čtvrtím. Nechybí ani pohledy významných osobností realitního trhu.
Rozhovory s Janem Sadilem, šéfem společnosti JRD, či architektem Janem Klaškou, který působí v americké pobočce ateliéru dánského studia BIG (Bjarke Ingels Group), přinášejí zkušenosti z praxe i vhled do toho, jak se proměňuje uvažování investorů a developerů.
Magazín Realitní CLUB s Francescem Kinským dal Borgo na obálce vychází právě nyní. Digitální verzi magazínu si můžete objednat na stránkách newstream.cz, distribuci tištěného magazínu zajišťuje Send.