Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

OBRAZEM: Zlínská vila, ve které žil cestovatel Zikmund, se dočká obnovy zahrady

Zlínská vila, v níž léta žil cestovatel Miroslav Zikmund (1919 až 2021)
ČTK
 ČTK

Nadační fond Zikmundova vila chystá obnovu zahrady zlínské vily, v níž léta žil cestovatel Miroslav Zikmund (1919 až 2021). Podílet se na ní může i veřejnost, lidé se mohou zapojit do hromadné adopce stromu Miroslava Zikmunda. Výtěžek bude využitý na výsadbu stromů, instalaci laviček nebo na opravu plotu, řekla zástupkyně nadace Kateřina Martykánová.

Reklama

Vila je kulturní památkou, postavena byla v letech 1934 až 1935 jako baťovský dům pro prvního hejtmana zlínského okresu Josefa Januštíka a jeho ženu Marii. O devět let později koupil objekt oscarový režisér Elmar Klos a v roce 1953 se majitelem stal Miroslav Zikmund. Tehdy vila získala dnešní podobu. Zikmund ve vile strávil téměř 70 let.

FOTOGALERIE: Podívejte se do zlínské vily

Zahrada kolem vily má rozlohu 8700 metrů čtverečních. „Zikmund provedl několik významných změn, včetně pořízení nového stromoví, předláždění chodníčků a vytvoření kaskádových teras. Jeho zásahy zahrnovaly i přidání okrasných prvků, jako byly tamaryšek, smuteční smrky, růžové keře a další, což zahradě dalo charakter lesoparku,“ uvedla Martykánová. Zikmund vedl podrobnou dokumentací zahrady.

Reklama

„Zahrada, která byla vždy pro slavného cestovatele místem klidu a inspirace, potřebuje citlivou obnovu, aby mohla opět zářit ve své původní kráse,“ uvedl předseda nadačního fondu Čestmír Vančura. Fond chce získat peníze formou hromadné adopce stromu Miroslava Zikmunda, lidé se mohou zapojit ode dneška. „Každý, kdo si zakoupí lístek v hodnotě 1000, 3000 nebo 5000 korun, se stane spolupatronem dubu sloupovitého, který bude v zahradě nově vysazený na podzim. Přispěvatel také obdrží certifikát o adopci a jeho jméno bude uvedeno na pamětní desce u stromu,“ uvedla ředitelka nadačního fondu Dagmar Výlupková.

Druhý díl seriáluz Inspektoři památek zasahují
video

VIDEO: Desítky let opravuje rodina Pincových památku v Jáchymově. Hotovo zdaleka nemají

Ve druhém díle seriálu Inspektoři památek zasahují hlavní hrdinové vyrazí do Jáchymova. Zde již pětadvacet let opravují manželé Pincovi měšťanský dům v ulici Mincovní, číslo popisné 33. Pro návštěvníky zde je otevřená kavárna.

Přečíst článek

Náklady přesáhnou milion korun

Fond uspořádal na konci května aukci pro příznivce a podporovatele vily. Mezi 12 dražebními položkami byla například bříza bílá, kterou sázel Miroslav Zikmund v roce 2020, a vydražitel se stal jejím symbolickým majitelem, nebo Zikmundova zahradnická košile. Aukce vynesla 492 tisíc korun. „Děkujeme všem, kteří se aukce zúčastnili nebo se teprve plánují zapojit do hromadné adopce a přispějí tak ke společnému úsilí o obnovu této významné zahrady,“ uvedl Vančura. Obnova zahrady začne na podzim. Náklady se odhadují na milion až 1,5 milionu korun.

Nadační fond se o vilu se zahradou stará od roku 2020, kdy ji Zikmund prodal zlínskému podnikateli a prezidentovi zlínského filmového festivalu Čestmíru Vančurovi. Vančura ve shodě se Zikmundovým přáním založil nadační fond, který se o dům stará a otevřel jej veřejnosti. V interiéru jsou tisíce knih a stovky předmětů získaných z cest po světě. Objekt také dlouhá léta sloužil jako útočiště umělců, spisovatelů a členů disentu.

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Jak se proměnil panelákový byt pod taktovkou architektů?

Sláva panelákům. Stačí pár promyšlených zásahů a byt konkuruje novostavbám

Přečíst článek
Pražské Výstaviště otevřelo zelené pobytové terasy na Křižíkových pavilonech

Nová odpočinková plocha: Pražské Výstaviště otevřelo zelené pobytové terasy na Křižíkových pavilonech

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme