Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Novostavba na Malé Straně vzbudila vášně. Pošlou ji přesto architekti do dalšího kola prestižní soutěže?

Bytový dům s galerií na Malé Straně v Praze 1 navrhl přední český architekt Ladislav Lábus.
Se svolením Česká cena za architekturu/Tomáš Souček
Petra Nehasilová

Novostavba bytového domu s galerií se nachází na pozemku v horní části ulice Tržiště na Malé Straně, nedaleko americké ambasády. Podobu novostavby významně ovlivnila lokalita.

Architekt Ladislav Lábus je známý svým citlivým přístupem k rekonstrukcím historických budov, podle jeho projektu se přeměnila například Jízdárna Pražského hradu, Edisonova transformační stanice či funkcionalistická Paličkova vila.

Lábus se samozřejmě podepsal pod desítky novostaveb, ať už soukromých či veřejných. Jedna z těch nejnovějších, bytový dům s galerií na Malé Straně, je jedním z projektů přihlášených do prestižního architektonického klání Česká cena za architekturu.

Novostavba bytového domu s galerií se nachází na pozemku v horní části ulice Tržiště na Malé Straně, nedaleko americké ambasády. Podobu novostavby významně ovlivnila lokalita. „Hledali jsme současné výrazové prostředky a zároveň vycházeli z tradičních forem stavebních prvků, ale používali jsme je v současném pojetí,“ popisují architekti v autorské zprávě.

Území Malé Strany, kde dům nachází, je pod památkovou ochranou. Projekt tedy hodnotili i památkáři z dotčených úřadů. I přes kladné stanovisko nicméně dům, který vlastní přes akciovou společnost Galerijní jedenadvacátý nejbohatší Čech Oldřich Šlemr, vyvolal poměrně živou diskuzi.

Bytový dům v Brně

OBRAZEM: Nejlepší architektura se dá stavět i za „málo“. Třeba bytovka v Brně

Mezinárodní odborná porota České ceny za architekturu již podeváté nominovala do užšího výběru projekty tuzemských architektů. Letos jde o 31 realizací: od mostů, parků po bytové a rodinné domy.

Přečíst článek

Architekt Kamil Mrva

Architekt Kamil Mrva: V Praze, Brně a pár velkých městech už architektura dýchá

Jeho ateliér působí převážně v Moravskoslezském kraji. Staví rodinné domy, rekonstruuje a revitalizuje brownfieldy. Architekt Kamil Mrva. Loni mu vyšla kniha, ve filmu objíždí v Porsche 911 svoje realizace. Snímek se jmenuje Muž, který sázel domy. A není to nijak nadnesené. Kamil Mrva má se svým ateliérem na kontě pětistovku menších i větších projektů. Většina z nich pak stojí v Moravskoslezském kraji.

Přečíst článek

Vychází jarní Realitní CLUB

Zbourat, nebo zachovat a dát nový smysl? Právě na tuto otázku hledá odpovědi jarní vydání magazínu Realitní CLUB, které se věnuje fenoménu rekonstrukcí a adaptací stávajících budov pro současné využití. Hvězdou magazínu je Fancesco Kinský dal Borgo.

Magazín ukazuje rekonstrukce v celé jejich šíři: od historických objektů proměněných v moderní restaurace přes revitalizace brownfieldů až po projekty, které dávají vzniknout novým rezidenčním čtvrtím. Nechybí ani pohledy významných osobností realitního trhu.

Rozhovory s Janem Sadilem, šéfem společnosti JRD, či architektem Janem Klaškou, který působí v americké pobočce ateliéru dánského studia BIG (Bjarke Ingels Group), přinášejí zkušenosti z praxe i vhled do toho, jak se proměňuje uvažování investorů a developerů.

Magazín Realitní CLUB s Francescem Kinským dal Borgo na obálce vychází právě nyní. Digitální verzi magazínu si můžete objednat na stránkách newstream.cz, distribuci tištěného magazínu zajišťuje Send.

Související

Krafferova zahrada v Jindřichově Hradci

Do chátrající zahrady dali 15 milionů. Dnes ukazuje budoucnost českých měst

Přečíst článek
Jan Klaška

„Chtěl bych postavit stadion Sparty,“ říká architekt, který dobývá Ameriku

Přečíst článek
Doporučujeme