Reklama

Krize pro jedny, příležitost pro druhé. Developerské obchody se rozjíždějí

Čtvrť Emila Kolbena
Se svolením Skanska
Petra Jansová

I když prodej nových bytů zamrzl, na realitním trhu je poměrně živo. Hemží se nabídkou na prodej nedokončených projektů, které jejich stavitelé kvůli nejasné budoucnosti nejsou schopni dotáhnout.

Reklama

Výkyvy v cenách stavebních prací i materiálů, růst úrokových sazeb i nižší poptávka znásobují v posledních měsících počet malých a středních developerských projektů, jejichž investoři nechtějí nebo nemohou čekat, až se situace na realitním trhu uklidní, a tak je nabízejí k prodeji. 

Na nákup lukrativních nabídek, například projektů o několika stovkách bytů, si už uvolňují aktiva i někteří z velkých hráčů realitního trhu.

Vizualizace projekt s názvem Semerínka

Na trhu s bydlením nastává přelomová éra

Nic takového se na poli bydlení v Česku nestalo nejenom od finanční krize v roce 2008, ale vlastně od doby sametové revoluce. Souhra mnoha jevů nyní zcela mění situaci na trhu s bydlením, která se tu po tři dekády tvořila. Od teď bude s bydlením vše jinak. A to ze všech úhlů pohledu. Vše se mění jak pro investory, tak pro vlastníky, nájemníky či stavitele. Je třeba si přenastavit přemýšlení o bydlení a o investicích do něj.

Přečíst článek

„Nabídek a akvizičních možností registrujeme třikrát víc než například před půl rokem. Novinkou oproti minulosti je i to, že majitelé jsou nyní ochotní jednat i o ceně,“ potvrzuje Dušan Kunovský, zakladatel a šéf společnosti Central Group. Největší tuzemský developer o akvizicích uvažuje. Odložením zahájení výstavby dvou ze svých projektů si už uvolnil finanční prostředky. „Hodně jsme nakupovali i v minulé krizi,“ dodal Kunovský.

Central Group - Žižkov

Ceny starých bytů budou dále klesat. Až o deset procent

Poptávka po novém bydlení je. Vzhledem k razantnímu zdražení hypoték, které jsou třikrát dražší než loni, se ale zásadně zpomalil prodej bytů. V meziročním srovnání až o 60 procent, vyplývá z aktuální analýzy společnosti Central Group. Pád cen u nových bytů - na rozdíl od těch secondhandových - podle zástupců firmy očekávat nelze.

Přečíst článek

Reklama

Ideální čas na nákupy

Příležitost k nákupu vyhlíží i skupina UDI Group, a to na všech trzích, na nichž dosud působí. „Letos na podzim jsme přefinancovali řadu projektů. Uvolnili jsem si tak jen v letošním roce více než dvě miliardy korun. Spolu s dalšími zdroji díky tomu máme na nové akvizice připraveny rekordní čtyři miliardy korun,“ říká ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková.

Skupina se podle Fialkové připravuje na akvizice. „Očekáváme, že v důsledku přetlaku nabídky v příštím roce ceny pozemků vhodných pro developerskou výstavbu klesnou a nastane ideální čas na nákupy,” dodala.

Bytový komplex Nová Karolina v centru Ostravy.

Dalibor Martínek: Doba se definitivně změnila. U developera už nový byt nehledejte

Současní miliardáři, kteří před třiceti lety postavili svůj byznys na výstavbě bytů, začínají šlapat vodu. Korec, Kunovský, Sekyra a spol. Zkušení podnikatelé, kteří dokázali najít způsob jak vydělat miliardy korun na tom, že získali pozemky, postavili na nich domy a byty výhodně prodali.

Přečíst článek

Jiří Ochetz ze společnosti J&T Real Estate k aktuální situaci v developmentu uvedl: „Spíše než zvýšený počet nabídek evidujeme změnu důvodů prodeje projektů. Jde zejména o další neochotu investorů projekt takzvaně táhnout dál a držet v něm vlastní equitu bez vidiny jejího zhodnocení i ve střednědobém horizontu.“ 

Stavba bytového komplexu, ilustrační foto

Velcí investoři byty drží. Česko má na trhu rekordní špunt

V Praze je levnější bydlet v nájmu než platit hypotéku. Kdo nestihne vlak, na byt dosáhne těžko.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Vyčkávací válka. Lidé marně čekají na levnější byty, developeři je nezlevní

Přečíst článek
22. listopadu 2022 se konalo první setkání Newstream Realitního Clubu, kterého se zúčastnily významné osobnosti českého trhu.

Prodeje bytů klesly k 15letému minimu. Ceny přesto neklesají, upozorňují experti Realitního Clubu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme