Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Barevná školka uprostřed říčanského pole má ohlas. Nezapomenutelná a trochu kafkovská, píší zahraniční média

Mateřskou školku v Říčanech navrhlo studio Architektura Davida Krause.
Se svolením Filipa Šlapala
Petra Jansová

„Nulová zkostnatělost, zřejmě inspirace Kafkou.“ Nebo „zážitek, na který děti nikdy nezapomenou.“ Barevná školka uprostřed polí v Říčanech u Prahy zaujala prestižní architektonický server a jeho čtenáři na projekt architekta Davida Krause a jeho studia Architektura pějí samou chválu.

Reklama

V zahraničí vyvolala Školka Větrník, jméno se odkazuje na část Říčan, v níž školka stojí, víceméně pozitivní reakce. A jak ale přiznávají sami architekti, notnou dávku velkorysti a odvahy s jejich návrhem muselo prokázat i vedení města. Než návrhl získal finální podobu, proběhlo mnoho setkání architektů s učitelkami nebo zástupci sportovních oddílů.

Od začátku navrhování se řídili architekti snahou vytvořit kreativní prostředí s uvědoměním, že i kvalita prostoru „vychovává”. „Chtěli jsme vybudovat dětem objekt, který není instituce, je hravý a umožňuje rozvíjet kreativitu dětské duše. Objekt, jenž bude dětem tvořit podvědomé obrazy, které možná jednou vyvstanou v dospělosti, a umožní vznik něčeho většího,” vysvětlují architekti s tím, že ve společnosti se málo hovoří o výchově dětí a jejich potenciálu.

Výsledkem je trojice barevných objektů, vzájemně propojených bílou kostkou. Na detaily školky se můžete podívat do následující galerie.

Architekt David Kraus se svým ateliérem získal v roce 2018 prestižní achitektonické ocenění Česká cena za architekturu, kdy odborná porota vyzdvihla návrh administratitvní budovy ve Stránčicích. 

Rekonstrukce fary ve Vratislavicích

Stane se z Liberce meka skvělé architektury? Rekonstrukce fary tomu napovídá

Nevyužívaný dům zachránili a přistavili k němu další, který zabalili do plechu. Projekt architektů ze studia atakarchitekti zaujal v prestižní architektonické soutěži a libereckou čtvrť posunul zas o kousek dál.

Přečíst článek

Realizace architektky Dagmar Štěpánové (Formafatal) v Kostarice.

Češi „dobývají“ Kostariku. Uprostřed džungle postavili další luxusní vily

Minimalistické a funkční jsou vily, které navrhla architektka Dagmar Štěpánová do džungle v Kostarice. Na 90 metrech čtverečních nabídnou veškeré pohodlí a hlavně výhled na Pacifik.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Byt v domě Neugraf na Smíchově.

Byt kousek od rušného Anděla vypadá uvnitř spíš jako chata. Má dřevěné podlahy a hliněné zdi

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme