Reklama

Barevná školka uprostřed říčanského pole má ohlas. Nezapomenutelná a trochu kafkovská, píší zahraniční média

Mateřskou školku v Říčanech navrhlo studio Architektura Davida Krause.
Se svolením Filipa Šlapala
Petra Jansová

„Nulová zkostnatělost, zřejmě inspirace Kafkou.“ Nebo „zážitek, na který děti nikdy nezapomenou.“ Barevná školka uprostřed polí v Říčanech u Prahy zaujala prestižní architektonický server a jeho čtenáři na projekt architekta Davida Krause a jeho studia Architektura pějí samou chválu.

Reklama

V zahraničí vyvolala Školka Větrník, jméno se odkazuje na část Říčan, v níž školka stojí, víceméně pozitivní reakce. A jak ale přiznávají sami architekti, notnou dávku velkorysti a odvahy s jejich návrhem muselo prokázat i vedení města. Než návrhl získal finální podobu, proběhlo mnoho setkání architektů s učitelkami nebo zástupci sportovních oddílů.

Od začátku navrhování se řídili architekti snahou vytvořit kreativní prostředí s uvědoměním, že i kvalita prostoru „vychovává”. „Chtěli jsme vybudovat dětem objekt, který není instituce, je hravý a umožňuje rozvíjet kreativitu dětské duše. Objekt, jenž bude dětem tvořit podvědomé obrazy, které možná jednou vyvstanou v dospělosti, a umožní vznik něčeho většího,” vysvětlují architekti s tím, že ve společnosti se málo hovoří o výchově dětí a jejich potenciálu.

Výsledkem je trojice barevných objektů, vzájemně propojených bílou kostkou. Na detaily školky se můžete podívat do následující galerie.

Architekt David Kraus se svým ateliérem získal v roce 2018 prestižní achitektonické ocenění Česká cena za architekturu, kdy odborná porota vyzdvihla návrh administratitvní budovy ve Stránčicích. 

Reklama

Rekonstrukce fary ve Vratislavicích

Stane se z Liberce meka skvělé architektury? Rekonstrukce fary tomu napovídá

Nevyužívaný dům zachránili a přistavili k němu další, který zabalili do plechu. Projekt architektů ze studia atakarchitekti zaujal v prestižní architektonické soutěži a libereckou čtvrť posunul zas o kousek dál.

Přečíst článek

Realizace architektky Dagmar Štěpánové (Formafatal) v Kostarice.

Češi „dobývají“ Kostariku. Uprostřed džungle postavili další luxusní vily

Minimalistické a funkční jsou vily, které navrhla architektka Dagmar Štěpánová do džungle v Kostarice. Na 90 metrech čtverečních nabídnou veškeré pohodlí a hlavně výhled na Pacifik.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Architektonickou soutěž na návrh českého pavilonu pro světovou výstavu Expo 2025 v japonské Ósace vyhrálo studio Apropos Architects se skleněnou spirálou.

Češi chtějí japonskou Ósaku dobýt tím, co umějí nejlíp. Pavilon na Expu bude ze skla

Přečíst článek
Sídlo společnosti Kloboucká lesní

Stavění budoucnosti? Konstrukce z lokálního dřeva a střecha ze solárních panelů a skla

Přečíst článek
Realizace architektky Dagmar Štěpánové (Formafatal) v Kostarice.

Češi „dobývají“ Kostariku. Uprostřed džungle postavili další luxusní vily

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme