Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ústavní soud zamítl stížnost zbrojařů Imex kvůli Babišovým výrokům

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš
ČTK
 ČTK

Ostravská firma Imex Group neuspěla s ústavní stížností poté, co se u soudů neúspěšně domáhala odškodnění za negativní výroky bývalého ministra financí a pozdějšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Pronesl je v pořadu České televize Otázky Václava Moravce po explozi muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Reklama

Sklady měla firma v pronájmu. Ústavní soud stížnost zamítl. Podle soudce zpravodaje Jana Wintra měl Babišův projev patřičný pravdivostní základ a osoba působící ve veřejném prostoru a ve věcech veřejného zájmu musí snést vyšší míru kritiky. Advokát firmy Radek Ondruš po vyhlášení novinářům řekl, že se ještě obrátí na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Firma se domáhala celkového odškodnění 15 milionů korun od tří ministerstev. Podle žaloby ministerstva neuhlídala důvěrné informace z vyšetřování a Babiš je poté v televizním pořadu překroutil a zveřejnil. Podle stížnosti šlo o nesprávný úřední postup ministerstev.

Vrbětice

Vrbětice byly dílem ruské GRU, potvrdila policie. Putinův režim vede hybridní válku proti Česku, řekl Fiala

Režim Vladimira Putina dlouhodobě vede proti Česku hybridní válku. Výsledky vyšetřování výbuchu muničního skladu ve Vrběticích ukazují, že zahraniční politika je správná a hájí zájmy českých občanů, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Podobně reagovali na oznámení kriminalistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), že případ byl odložen, i další politici vládní koalice. Policie považuje za prokázané, že výbuchy uskutečnili příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU.

Přečíst článek

Babiš v roce 2014 řekl, že Imex je kontroverzní firma, že obdobným problémům jako ve Vrběticích čelila i v Bulharsku a že vyvážela zbraně do Konga navzdory embargu. Podle Imexu Babiš lhal a firmu svými výroky poškodil. Žaloba mířila na stát, protože Babiš výroky pronesl jako člen vlády, tehdejší ministr financí.

Reklama

Obecné soudy a později i Nejvyšší soud žaloby firmy zamítly. Podle předsedkyně odvolacího senátu Ireny Saralievové neuvedl Babiš žádné vysloveně nepravdivé tvrzení a nešlo o exces z obvyklých vyjádření představitelů státní moci k mimořádným událostem ani o nesprávný úřední postup.

Ústavní soud se podrobně již nezabýval pravdivostí jednotlivých Babišových vět, protože se tím dostatečně zabývaly obecné soudy. Podle Wintra šlo v případu o střet svobody projevu politika a práva na ochranu osobnosti a dobrého jména společnosti. Z obou práv musí být podle Wintra zachováno co nejvíce.

Předseda ANO Andrej Babiš

Stanislav Šulc: Evropská frakce Patrioti bude Babišův majstrštyk

Přehnaně ambiciózní, nebo šíleně populistické, až polofašistické? Tak se většinou bude hodnotit pokus Andreje Babiše dobýt Evropu novou frakcí nazvanou Patrioti pro Evropu. To podstatné je však zcela jinde. Babiš velmi šikovně vypálil evropský rybník vládní koalici, které právě evropské úspěchy zůstaly jedinou argumentací pro voliče před volbami do poslanecké sněmovny v příštím roce. Nyní Petru Fialovi a spol. již nezbude vůbec nic. Tedy krom naděje.

Přečíst článek

„Svoboda projevu je obecně považována za jeden ze základních prvků demokratické společnosti a zejména je chráněno právo vyjadřovat se k věcem veřejným a vynášet o nich hodnotící soudy,“ uvedl Wintr. Politici podle něj požívají větší míru ochrany svobody projevu až tehdy, když se výroky týkají věcí veřejných, což je tento případ. Dodal také, že osoby působící ve veřejném prostoru musí snést vyšší míru kritiky, i když jako v tomto případě jde o soukromou obchodní společnost. Babišův projev nebyl za hranicí toho, že by měla být omezena svoboda projevu. 

Výbuchy ve Vrběticích si vyžádaly dva lidské životy a české bezpečnostní složky později pojaly podezření, že za incidentem stáli příslušníci ruské tajné služby GRU.

Viktor Orbán

Orbán, Babiš a Kickl založili alianci. Chtějí ovládnout europarlament

Hnutí ANO bývalého premiéra Andreje Babiše, maďarská strana Fidesz současného premiéra Viktora Orbána a Svobodná strana Rakouska (FPÖ) zakládají novou politickou alianci. Ve Vídni to oznámil šéf FPÖ Herbert Kickl. Ke spolupráci vyzývají i další evropské strany, cílem je založit v Evropském parlamentu (EP) novou frakci. Ta může vzniknout, pokud v ní budou europoslanci alespoň ze sedmi různých zemí EU.

Přečíst článek

 

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme