Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Stanjura počítá se schodkem státního rozpočtu pod 280 miliard

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí
ČTK
 ČTK

Deficit státního rozpočtu pro letošní rok by měl být pod 280 miliard korun. To by bylo až o 100 miliard korun méně, než plánovala předchozí vláda Andreje Babiše (ANO). V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Reklama

Ministr počítá se zvýšením příjmů oproti původním předpokladům o více než 61 miliard korun, část z nich půjde mimo jiné na růst penzí. Dál navíc trvá na škrtech oproti původnímu návrhu o 80 miliard korun. Ministr do návrhu rozpočtu počítá se zvýšením příjmů, za čímž je podle něj hlavně inflace. Zhruba polovinu z těchto prostředků by pak podle Stanjury měla vláda použít ke snížení schodku rozpočtu.

Plánované škrty kritizovala bývalá ministryně financí, předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Pochybuje například o reálné výši úspor z platů státních zaměstnanců nebo z redukce slev ve veřejné dopravě.

Dalších přes 30 miliard korun by pak mělo pokrýt inflační výdaje, zejména plánovanou valorizaci důchodů, dále také větší výdaje na nemocenskou nebo na příspěvky na bydlení, řekl Stanjura.

Premiér Petr Fiala (ODS) při novoročním projevu 1. ledna 2022

Lukáš Kovanda: Žádný cukr, jenom bič, toť „mission impossible“ Fialovy vlády

Programové prohlášení bude zatraceně těžké naplnit, ovšem bylo by to chvályhodné, píše ve svém komentáři Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Přečíst článek

Reklama

Stanjura zároveň zopakoval, že plánované škrty v původním návrhu rozpočtu nebudou plošné. Snížit by se například měl počet tabulkových míst státních zaměstnanců, a to například zrušením některých agend a postupující digitalizací.

Exministryně financí Schillerová je k vládním plánům kritická. Varovala před odložením některých investic, například v obraně. Podle ní chce vláda šetřit na některých klíčových profesích mezi státními zaměstnanci, jako jsou učitelé, policisté a další. Zároveň by vláda měla počítat s výdaji navíc na covidové programy.

Stát nyní hospodaří v rozpočtovém provizoriu. Vláda chce projednat návrh letošního státního rozpočtu v první polovině února, Stanjura řekl, že by chtěl, aby to bylo už příští týden. Následně kabinet normu předloží ke schválení Sněmovně. Stále také platí cíl vlády, že nový rozpočet má začít platit nejpozději od 1. dubna.

Peníze, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Fialovo snížení schodku pod 300 miliard je málo ambiciózní

Snížení plánovaného státního schodku pro příští rok ze stávajících necelých 377 miliard korun na méně než 300 miliard korun, které navrhuje pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala (Spolu), je stále spíše jen symbolickým gestem. Zůstává tak otázkou, zda kvůli němu riskovat rozpočtové provizorium, které omezuje možnosti výdajů.

Přečíst článek

Návrh rozpočtu předložila ještě bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), která navrhla rozpočet se schodkem 377 miliard korun. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) ovšem návrh dlouhodobě kritizuje jako nehospodárný, nová sněmovní většina původní návrh rozpočtu neschválila a vláda plánuje deficit snížit.

Loni hospodaření státu skončilo s rekordním schodkem 419,7 miliardy korun. V roce 2020 vykázal státní rozpočet deficit 367,4 miliardy korun. Výsledek státního rozpočtu byl ovlivněn dopady pandemie koronaviru a doprovodnými podpůrnými opatřeními. Schválený rozpočet na loňský rok počítal s deficitem 500 miliard korun.

cigareta, kuřák, covid

Studie: Kuřáci státu daňové znevýhodnění cigaret spočítali. Přešli na méně zdaněné alternativy

Stát loni získal na spotřební dani z tabákových výrobků 56 miliard korun přesně stejně jako před čtyřmi lety. Sazba daně přitom mezitím vzrostla o třetinu. Pokles výnosu je zřejmě více důsledkem nezdařených daňových změn hlavně v roce 2020, ukázala analýza spotřební daně publikovaná na půdě Katedry hospodářské a sociální politiky Národohospodářské fakulty VŠE.

Přečíst článek

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí

Česko má nejvyšší schodek v historii, úroky z jeho dluhu jsou na desetiletém maximu

Hospodaření státu loni skončilo s rekordním schodkem 419,7 miliardy korun, oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Deficit je tak ještě o 52,3 miliardy korun vyšší než ten za předloňský rok, kdy pandemie propukla. 

Přečíst článek

Reklama

Související

Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura

Další posun. Poslanci schválili základní údaje návrhu rozpočtu se schodkem 252 miliard

Přečíst článek
Schodek rozpočtu mírně klesl, i tak je ale hospodaření státu jedno z nejhorších

Schodek rozpočtu mírně klesl, i tak je ale hospodaření státu jedno z nejhorších

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme