Reklama

Scholz: Za žádnou cenu nesmějí být zbraně Západu použity mimo Ukrajinu

Na fotce Olaf Scholz, Volodymyr Zelenskyj
ČTK
 ČTK

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že při boji s korupcí provede tolik personálních změn, kolik bude třeba. Informovala o tom agentura Reuters. Ukrajinské bezpečnostní složky během dne podnikly domovní prohlídky například u bývalého ministra vnitra Arsena Avakova nebo miliardáře Ihora Kolomojského.

Reklama

Domovní prohlídky v Kyjevě

„Bohužel, v některých oblastech je jediným způsobem, jak zaručit právní stát, výměna vedení... změn bude tolik, kolik bude třeba,“ řekl Zelenskyj ve svém tradičním večerním videoposelství, v němž se věnoval dnešním zásahům bezpečnostních složek.

„Dnes byli odvoláni šéfové celních úřadů. Proti některým propuštěným bylo zahájeno disciplinární řízení,“  dodal ukrajinský prezident, jenž dále řekl, že důležitá je zejména „čistota procesů“  na ministerstvu obrany a v armádě.

Stanice CNN napsala, že ukrajinské bezpečnostní složky provedly sérii protikorupčních razií napříč zemí. Ukrajinská tajná služba SBU podnikla domovní prohlídku i u exministra vnitra Avakova nebo oligarchy Kolomojského. SBU také oznámila, že odhalila rozsáhlé zpronevěry ve společnostech Ukrnafta a Ukrtatnafta, které Kolomojskému až do loňského listopadu zčásti patřily.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj věnoval 21. prosince Kongresu ukrajinskou vlajku popsanou vzkazy, kterou přivezl z osvobozeného města Bachmut.

USA pošlou Ukrajině další miliardy dolarů a obrněné vozy, tanky ale ne

Spojené státy v rámci dalšího balíku vojenské pomoci v celkové hodnotě 2,5 miliardy dolarů (asi 55,4 miliardy korun) poskytnou Ukrajině mimo jiné 59 bojových vozidel pěchoty Bradley a 90 obrněných transportérů Stryker, uvedly tiskové agentury s odvoláním na komuniké Pentagonu

Přečíst článek

SBU obvinila bývalého vedocího pro nákupy

Kriminalisté provedli prohlídky také u vedení daňové správy v Kyjevě. Později oznámili, že získali důkazy svědčící o daňových machinacích a podvodech s vracením daně z přidané hodnoty v řádu desítek miliard hřiven.

Reklama

SBU kromě toho podle CNN obvinila bývalého vedoucího oddělení pro nákupy na ministerstvu obrany ze zpronevěry - viní ho z toho, že pořídil pro ukrajinskou armádu téměř 3000 neprůstřelných vest za více než 100 milionů hřiven, přičemž výzbroj nesplňovala požadavky, aby řádně chránila ukrajinské vojáky.

Šéf poslaneckého klubu prezidentovy strany Sluha národa Davyd Arachamija dal zmiňované razie do souvislosti s protikorupčním tažením šéfa státu Zelenského.

Reklama

Související

Ruská invaze na Ukrajinu - ilustrační snímek

Ruská odveta za padlý most. Kyjev a další města čelila nevídanému útoku, přes deset mrtvých

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme