Reset vzájemných vztahů. Británie a EU obnoví spolupráci

Zástupci členských států EU se shodli na textu dohody, kterou uzavře Evropská unie s Británií na summitu v Londýně, sdělily diplomatické zdroje.
Jednání se na poslední chvíli zkomplikovala, protože země EU nesouhlasily s ústupky v oblasti rybářských práv a mobility mládeže, které Londýnu nabídla Evropská komise. Vyjednávání následně pokračovala i během neděle a pondělního rána. Konečnou dohodu oznámí v Londýně předseda Evropské rady António Costa, šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a britský premiér Keir Starmer.
Tři dokumenty
Dohoda se skládá ze tří dokumentů. Společné prohlášení rámuje budoucí spolupráci obou stran v klíčových globálních otázkách, ať jde o podporu Ukrajiny nebo situaci na Blízkém východě, na západním Balkáně či pokud jde obecně o bezpečnost a obranu. Dalším dokumentem je dohoda o partnerství v oblasti bezpečnosti a obrany, která připravuje cestu pro účast Británie v obranných programech EU, třetím je pak dohoda pojednávající o dalších oblastech úzké spolupráce a tématech jakou jsou rybolov, spolupráce v energetice, obchod se zemědělskými výrobky či mobilita mládeže.
Díky dohodě týkající se bezpečnosti získá Londýn pro britské firmy přístup ke společným obranným projektům v rámci nového unijního finančního nástroje SAFE. V rámci programu SAFE budou moci státy čerpat výhodné půjčky až do 150 miliard eur (3,7 bilionu korun) na investice do obrany.
Zasedání se za EU zúčastní také šéfka diplomacie EU Kaja Kallasová a eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič.
Začátek nového partnerství
Dnešní summit je prvním od vystoupení Británie z Evropské unie v roce 2020. Podle nejmenovaného unijního představitele schůzka znamená, že unie vstupuje „do nové kapitoly v našich vztazích se Spojeným královstvím - sousedem, spojencem a globálním partnerem“. Jednání podle tohoto zdroje trvala až do poslední chvíle, jejich výsledek je ale „pro obě strany pozitivní“ a nebyly překročeny žádné takzvané red lines, tedy hranice, za které už není možné jít, ze strany Británie ani Evropské unie. „Jde o začátek nového strategického partnerství,“ sdělil unijní zdroj novinářům.
Podle ekonomů by takzvaný reset vztahů Británie s jejím největším obchodním partnerem mohl mít na stagnující britskou ekonomiku větší dopad než nedávné dohody s Indií a Spojenými státy. Tento dopad bude nicméně omezený tím, že Londýn odmítl opětovné připojení k jednotnému trhu EU či k celní unii, poznamenala agentura Reuters.
„Je čas dívat se dopředu – odpoutat se od starých zatuchlých politických sporů a najít rozumná, praktická řešení, která zlepší životy Britů,“ napsal na sociální síti X britský premiér Keir Starmer, jehož labouristická strana loni zvítězila v britských volbách.
Kabinet Donalda Tuska si od prezidentských voleb slibuje, že mu uvolní cestu k větším a liberálnějším reformám. Vládní kandidát Rafał Trzaskowski do prvního kola šel jako favorit. Karola Nawrockého, který je podporován konzervativní opozicí, však porazil jen těsně. K tomu se dařilo i krajní pravici. Výsledky znamenají jediné - Donalda Tuska čeká napětí až do konce.
Karel Pučelík: Polské prezidentské volby začaly těsným výsledkem. Pro Tuska to není dobrá zpráva
Politika