Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Putin umožnil znárodnění majetku firem Danone i Carlsberg v Rusku

Putin umožnil znárodnění majetku firem Danone i Carlsberg v Rusku
iStock
 ČTK

Ruský stát převzal kontrolu nad ruskou pobočkou francouzské potravinářské firmy Danone a nad pivovarem Baltika, který patří dánské společnosti Carlsberg. Příslušný dekret v neděli podepsal ruský prezident Vladimir Putin. Obě firmy měly v úmyslu opustit ruský trh v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem, uvedla agentura AFP.

Reklama

Podle dekretu přejdou dočasně na ruskou Federální agenturu pro správu státního majetku akcie zahraničních společností v ruských divizích, píše ruskojazyčná verze webu Forbes. V případě Danone je to téměř 83,3 miliardy kmenových akcií Danone Russia ve vlastnictví Produits Laitiers Frais Est Europe a 85 tisíc kmenových akcií Danone Russia vlastněných firmou Danone Trade LLC. U Baltiky je to naprostá většina akcií, které jsou ve vlastnictví evropských divizí Carlsbergu. Dekret začíná platit okamžikem zveřejnění.

Francouzský potravinářský gigant Danone loni na podzim hledal kupce pro svou ruskou divizi. Zatímco mnoho západních nadnárodních společností se z Ruska stáhlo, potravinářské firmy si tam některé provozy ponechaly s argumentem, že lidé se bez jídla neobejdou. Ruská divize Danone s dvanácti výrobními závody a 8000 zaměstnanci byla v loňském roce největším ruským mlékárenským podnikem, uvedla agentura Bloomberg.

Část západních podniků pozastavila činnost v Rusku krátce poté, co Moskva loni v únoru zahájila invazi na Ukrajinu. Letos v dubnu Putin podobně naložil s podíly v energetické společnosti Junipro, která patří německé firmě Uniper, a v elektrárenské společnosti Fortum.

Ruský prezident Vladimir Putin

Putinovo Rusko znárodní majetek zahraničních firem i cizích občanů. Prý jen dočasně

Do loňského února a začátku invaze na Ukrajinu v Rusku vlastnila nějaký majetek celá řada firem z celého světa včetně českých. Nejčastěji se jednalo o nemovitosti nebo fabriky.

Přečíst článek

Reklama

Sídlo energetické společnosti Uniper v Düsseldorfu

Tvrdý účet za Rusko. Německý státní Uniper se propadl do ztráty bilion korun

Německý dovozce plynu Uniper vykázal za první tři čtvrtletí letošního roku rekordní ztrátu 40 miliard eur (téměř bilion korun). Oznámila to firma, kterou tvrdě zasáhlo přerušení dodávek plynu z Ruska. Německá vláda se v září dohodla na převzetí Uniperu, aby zajistila, že podnik bude dál schopen zajišťovat dodávky plynu německým zákazníkům.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme