Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Potvrzeno. Dohoda amerických lídrů odvrátila platební neschopnost USA

Potvrzeno. Dohoda amerických lídrů odvrátila platební neschopnost USA
Profimedia
 ČTK

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy dosáhli konečné dohody na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. S odvoláním na svůj zdroj to napsala agentura AP. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětové hospodářství.

Reklama

Biden a McCarthy spolu podle AP znovu hovořili, zatímco se další vyjednavači snaží na základě jejich kompromisu připravit návrh zákona, který by v příštích dnech mohly schválit obě komory parlamentu - Sněmovna reprezentantů, kde mají většinu republikáni, i Senát, který kontrolují demokraté. O předběžné dohodě oba politici informovali už v noci na neděli. 

Kovanda: Hrozba bankrotu USA je odvrácena, dnes by se proto mělo dařit českým akciím i koruně

Lukáš Kovanda: Hrozba bankrotu USA je odvrácena, dnes by se proto mělo dařit českým akciím i koruně

Republikánští vyjednávači se včera nad ránem středoevropského času dohodli s Bílým domem na navýšení stropu amerického veřejného zadlužení. Podařilo se jim tak odvrátit platební neschopnost USA, která by v případě nedohody nastala letos v červnu. Tento bankrotový stav USA, i pokud by trval třeba jen několik dnů, ba dokonce hodin, by vyvolal vážné otřesy světových finančních trhů.

Přečíst článek

Biden už v sobotu obě komory Kongresu důrazně vyzval, aby dohodu co nejrychleji schválily. Část politiků obou stran ale dává najevo nespokojenost. Někteří republikáni už dopředu pohrozili zablokováním jakéhokoli návrhu, který by nesplnil jejich očekávání, včetně ostrých škrtů ve výdajích. Progresivní demokraté zase nechtějí dohodu, která by se dotkla federálních programů proti chudobě.

Dluhový strop se zvýší na dva roky

Kompromis počítá s tím, že se dluhový strop zvýší na dva roky, a znovu se tak bude navyšovat až po příštích prezidentských volbách, které se uskuteční na podzim 2024. Výdaje, které se netýkají obrany, by měly v příštím roce zůstat zhruba na současné úrovni. Součástí dohody jsou také přísnější podmínky pro lidi, kteří dostávají potravinové známky.

Henry Kissinger slaví 100 let

Obdivovaný i nenáviděný. Henry Kissinger slaví stovku

Prý by se za posledních desetiletí těžko hledal americký prezident, který by s ním nějakým způsobem nespolupracoval. Henry Kissinger byl aktérem řady přelomových událostí moderní historie a dodnes je uznávaným teoretikem i vyhledávaným poradcem.

Přečíst článek

Limit pro zadlužení je částka, kterou schvaluje Kongres a která určuje, kolik si federální vláda může vypůjčit peněz na běžný provoz, a tedy na platby vládních účtů. Patří tam například platy státních zaměstnanců, financování armády, platby na sociální zabezpečení a státní zdravotní péči, stejně jako platby úroků ze státních dluhopisů. Desítky let bylo zvýšení tohoto limitu rutinní záležitostí, v posledních letech se z něho ale stalo politikum.

Na současný limit 31,4 bilionu dolarů (asi 690 bilionů korun) vláda narazila už v lednu. Ministerstvo financí ale využilo mimořádných opatření, aby vláda mohla čerpat více peněz.

Jerome Powell, Předseda Federálního rezervního systému USA

Když Fed léčí inflaci, americká ekonomika brzdí

Zpomalení růstu americké ekonomiky v prvním letošním čtvrtletí ale bylo mírnější, než činil odhad.

Přečíst článek

Reklama

Související

Prezident Spojených států Joe Biden

Lukáš Kovanda: Biden se pustil do Číny. Z jeho výroků se dělá mdlo v centrále Volkswagenu i Elysejském paláci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme