Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Naštvané zemědělce vystřídá naštvaný Rajchl. Jeho strana svolala protest proti vládě

předseda strany PRO Jindřich Rajchl
ČTK
 ČTK

Na sobotu odpoledne svolal spolek Česko proti bídě a strana PRO (Právo Respekt Odbornost) demonstraci proti vládě Petra Fialy (ODS), cílem je dát kabinetu pomyslnou výpověď a vyřešit vnitrostátní problémy, řekli předseda strany PRO Jindřich Rajchl a bývalý místopředseda ČSSD a nově člen vedení PRO Michal Hašek. Zaplnit chtějí Václavské náměstí, Rajchl doufá, že lidí přijde více než na předchozí akce.

Reklama

Protest navazuje na tři demonstrace stejných organizátorů. Tisíce lidí v Praze proti vládě protestovaly naposledy 16. září loňského roku. Tehdy se po dvouhodinové akci na Václavském náměstí vydaly na pochod na Letenskou pláň. Předtím se tisíce lidí sešly loni 16. dubna a 11. března. Po březnové demonstraci se část účastníků pokusila sundat ukrajinskou vlajku z Národního muzea.

Situace, která vedla ke svolání občanů v loňském roce, se podle Rajchla nelepší, vyzval proto občany, aby se v sobotu ve 14:00 sešli v Praze. V plánu není žádný pochod, soustředit se chtějí organizátoři na zaplnění Václavského náměstí.

Vláda dokázala, že není kompetentní k tomu, aby vedla Českou republiku, řekl Rajchl. Kabinet podle něj ztratil mandát vládnout a nemá důvěru občanů. „Nemůžeme si dovolit další dva roky vládnutí Petra Fialy,“ uvedl. Podle Haška je současná vláda nejhorší v historii ČR. „Blaničtí rytíři ještě stále spí, nevyrazili, ale my máme šanci je teď v sobotu zastoupit,“ řekl.

Malý sovětský satelit, nebo významný podporovatel Ukrajiny? Americký deník u Česka tápe

Malý sovětský satelit, anebo významný podporovatel Ukrajiny? Americký deník u Česka tápe

Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) v reakci na kritiku na sociálních sítích, k níž se připojil i americký velvyslanec v Praze Bijan Sabet, změnil titulek článku o české pomoci Ukrajině. V titulku původně stálo, že "malý bývalý sovětský satelit" shání ve světě munici pro Ukrajinu, mimo jiné u některých partnerů Ruska. Po kritice deník později titulek na webu změnil a článek se nyní objevil i na titulní straně pod titulkem: Česká republika hraje velkou roli v dodávkách dělostřeleckých granátů na Ukrajinu.

Přečíst článek

Vláda bezprecedentně poškodila vztahy mezi Českem a Slovenskem, míní Hašek. Fiala po jednání vlády předminulý týden oznámil, že se neuskuteční plánované společné zasedání kabinetů obou zemí, které výrazně rozděluje náhled na konflikt na Ukrajině a na podporu napadeného státu. Hašek spolu s Rajchlem napsal otevřený dopis slovenskému premiérovi Robertu Ficovi, ve kterém vyzdvihují vztahy mezi oběma zeměmi. Na demonstraci budou mít lidé šanci připojit k dopisu své podpisy, uvedl Hašek.

Rajchl odmítl označení demonstrace jako proruské, protest má podle něj za cíl vyřešit vnitrostátní problémy. Zároveň uvedl, že konflikt na Ukrajině nemá vojenské řešení, je podle něj v zájmu Ruskem napadené země, aby se uzavřelo příměří a skončilo zabíjení lidí a plýtvání prostředky.

Na protestu promluví mimo jiné poslanci SPD Jaroslav Foldyna a Jiří Kobza nebo senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za Nezávislé). Pozváni jsou také zástupci ANO, Svobodných a dalších subjektů, které jsou v opozici, řekl Rajchl. Účast odmítl bývalý prezident Václav Klaus. Další bývalá hlava státu Miloš Zeman podle Haška vystoupí prostřednictvím video zdravice, vzhledem k jeho hospitalizaci nebude aktuální.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme