Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Jermanová: ANO usiluje, aby se Dostálová stala místopředsedkyní Evropského parlamentu

Europoslankyně ANO Klára Dostálová
ČTK
 ČTK

Hnutí ANO bude při povolebních jednáních o postech v Evropském parlamentu usilovat o to, aby se místopředsedkyní EP stala dosavadní místopředsedkyně Sněmovny a nově zvolená europoslankyně ANO Klára Dostálová, v diskusním pořadu Partie na CNN Prima News to řekla rovněž nově zvolená europoslankyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová.

Reklama

Na osobě nového českého eurokomisaře se diskutující neshodli. Poslankyně STAN Michaela Šebelová v televizi řekla, že o nominacích rozhodne celostátní výbor STAN začátkem příštího týdne a že kandidáti jsou nejméně tři.

Stínová ministryně kultury Pokorná Jermanová řekla, že už nyní se odehrávají povolební jednání a pokračovat budou i v příštím týdnu. Na dotaz moderátorky, zda jednou z podmínek je, aby se Dostálová stala místopředsedkyní parlamentu, odpověděla, že to ANO považuje za přirozené. „Tak my to považujeme za naprosto přirozené. Klára (Dostálová) je náš lídr a myslím si, že jako jeden z nejsilnějších na to nárok máme. Takže určitě o to budeme bojovat,“ řekla.

Sama Dostálová nechtěla tuto informaci komentovat. Uvedla pouze, že funkce ve vedení EP pro ni není prioritou, i když by to vzhledem k počtu mandátů za ANO bylo logické. Hnutí ANO bude mít sedm z 21 mandátů vyhrazených pro Českou republiku.

Dostálová: Do Bruselu je třeba vrátit selský rozum

Občané se mají motivovat, ne regulovat. Chceme být v Evropském parlamentu bohatou nevěstou, protože tak budeme silnou stranou v konkrétní frakci a můžeme dosáhnout na výbory s dopadem na zájmy České republiky, říká bývalá ministryně pro místní rozvoj, poslankyně, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny ČR a jednička na kandidátce hnutí ANO, nestranička Klára Dostálová.

Přečíst článek

Reklama

Čeští europoslanci už tuto funkci několikrát zastávali. Místopředsedou byl například Pirát Marcel Kolaja nebo Dita Charanzová, nestranička původně zvolená za ANO.

Kdo nahradí Dostálovou ve Sněmovně?

Ohledně náhradníka Dostálové ve funkci místopředsedy Sněmovny zvažuje hnutí ANO podle informací České televize tři kandidáty. Jsou jimi bývalý předsedy Sněmovny Radek Vondráček, bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec a stínový ministr práce Aleš Juchelka. Vondráček dnes v debatě řekl, že o tom dosud klub ANO nejednal. „Já jsem předseda ústavně právního výboru a myslím si, že je to pro mě důležitá práce,“ řekl. Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda v debatě řekl, že mu žádné z těchto jmen nevadí.

Ohledně kandidátů na eurokomisaře potvrdila Šebelová dřívější vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS), že navrhnout jméno na eurokomisaře má koalice Pirátů a STAN, respektive Starostové. Nejčastěji se spekuluje o nově zvolené europoslankyni Starostů Danuši Nerudové a ministrovi průmyslu Jozefu Síkelovi (STAN). „Minimálně tři jména jsou ve hře,“ řekla Šebelová. V debatě zazněla ze strany moderátorky ještě jména náměstka ministra financí Marka Mory nebo velvyslankyně při EU Edity Hrdé.

Předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda připomněl, že o nominaci bude rozhodovat vláda. „My respektujeme ten závazek, že navrhuje STAN,“ podotkl. Debatu o případném náhradníkovi za Síkelu v jeho ministerské funkci označila Šebelová za předčasnou, ale ujistila, že by STAN vhodného kandidáta našel.

Benda připomněl, že kandidát na eurokomisaře za českou stranu se musí přijít představit poslancům z výboru pro evropské záležitosti. Výbor pak jeho nominaci projedná.

Z Bruselu s láskou. Za co můžeme poděkovat Evropské unii?

Z Bruselu s láskou. Za co můžeme poděkovat Evropské unii?

Agenda Evropské unie se někdy může zdát běžnému člověku vzdálená. I když si to třeba neuvědomujeme, Evropský parlament a instituce EU však ovlivňují náš každodenní život. Přesvědčit se můžeme i jen letmým pohledem do našich šuplíků, odpadkových košů či účtů od mobilních operátorů.

Přečíst článek

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová

Ursula von der Leyenová míří za obhajobou funkce šéfky Evropské komise

Premiéři a prezidenti členských států EU se v pondělí večer schází v Bruselu na neformálním summitu, který má řešit obsazení klíčových postů v Evropské unii poté, co před týdnem volby do Evropského parlamentu nově rozdaly karty ve vrcholných patrech unijní politiky. Podle mnohých diplomatů i bruselských médií se ale zdá být rébus, který se odehrává jednou za pět let, už v zásadě vyřešen. Vzhledem k vítězství Evropské lidové strany (EPP) by měla funkci předsedkyně Evropské komise obhájit Ursula von der Leyenová.

Přečíst článek

Reklama

Související

Premiér Petr Fiala

Fialu a koalici Spolu žene vpřed odvaha a touha „přejet“ Babišovo hnutí ANO

Přečíst článek
Právník Ondřej Dostál

Dostál: Voličům dokážeme nabídnout lepší alternativu, než je pětikoalice

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme