Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Britští konzervativci: Pokud vyhrajeme volby, obnovíme základní vojenskou službu

Britští vojáci
ČTK
 ČTK

Britští konzervativci slibují, že obnoví vojenskou službu pro mladé lidi, pokud zvítězí v červencových volbách. Podle premiéra Rishiho Sunaka by vojenská či civilní služba mohla být zkušeností, která změní život mladých lidí a umožní jim vyvinout schopnosti, aby se prosadili v reálném světě, píše dnes britský tisk. Plán by měl stát 2,5 miliardy liber (72 miliard korun) ročně. Za porušení povinnosti by zřejmě nehrozilo trestní stíhání, vyplývá z vyjádření konzervativních politiků.

Reklama

Podle plánu konzervativců, který představil premiér Sunak, by mladí lidé, kteří dosáhnou 18 let, měli na výběr, zda sloužit 12 měsíců v armádě, nebo pomáhat jeden víkend v měsíci po dobu jednoho roku ve zdravotnictví, sociálních či jiných veřejných službách.

Podle premiéra Sunaka by služba mohla poskytnout mladým lidem příležitosti, které jim změní život. Během ní by mohli vyvinout schopnosti, které budou potřebovat „v reálném světě“.

„Občanství sebou přináší nejen práva, ale také povinnosti. Být Britem je více, než stát společně na pasové kontrole,“ uvedl Sunak.

Návrh, kterému se věnují všechna větší britská média, dnes hájil i konzervativní ministr vnitra James Cleverly. Podle něj se jedná mimo jiné o odpověď na to, že britská společnost je nyní fragmentovaná. „Příliš mnoho mladých lidí žije ve vlastní bublině,“ uvedl ministr ve vysílání stanice BBC. Podle něj ale nikdo nebude nucen si vybrat vojenskou službu. „Nikdo kvůli tomu nepůjde do vězení,“ řekl Cleverly ve vysílání stanice Sky News.

Reklama

Opoziční labouristé považují nápad konzervativců za zoufalý. Podle nich za vlády konzervativců britské ozbrojené síly klesly na nejmenší velikost od dob napoleonských válek.

Takzvaná národní služba v Británii platila v letech 1939 až 1960. Jednalo se o povinnou vojenskou službu pro muže ve věku 17 až 21 let. V některých zemích se začalo o obnovení vojenské služby mluvit s souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině.

To, že by konzervativci zůstali ve vládě i po červencových volbách, se jeví jako nepravděpodobné. Průzkumy totiž ukazují na rozsáhlé vítězství labouristů.

Ukrajinci zasáhli klíčovou radarovou stanici. Krok ke třetí světové, zní z Ruska

Ukrajinci zasáhli klíčovou radarovou stanici. Krok ke třetí světové, zní z Ruska

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí systému varování před mezikontinentálními balistickými střelami. S odkazem na analýzu Institutu pro studium války to píše agentura DPA. Podle ní se k úderu ruská armáda ani jiné úřady zatím nevyjádřily. Ruský senátor Dmitrij Rogozin to však označil za krok ke třetí světové válce.

Přečíst článek

Maďarský premiér Viktor Orbán

Orbán: Rusko sotva pohltí celý Západ, válka ukázala limity jejich schopností

Obavy z ruského útoku na jakéhokoliv člena Severoatlantické aliance jsou neopodstatněné, prohlásil maďarský premiér Viktor Orbán podle agentury Reuters. Válka Ruska proti Ukrajině, která pokračuje třetím rokem, ukázala limity ruských schopností, dodal šéf vlády v pravidelném rozhlasovém vystoupení. Rozhovor zaznamenala i ruská média, podle kterých Orbán hovořil o přípravách na zapojení NATO do války na Ukrajině.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme