Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Blinken jednal s korunním princem Muhammadem bin Salmánem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken a korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán
ČTK
 ČTK

Americký ministr zahraničí Antony Blinken a korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán se shodli na důležitosti stability na Blízkém východě a ochrany civilistů v souvislosti s pokračujícím konfliktem mezi Izraelem a islamistickým hnutím Hamás. O jednání, které trvalo „něco pod hodinu“, informovala agentura Reuters. Blinken podle Reuters cestu po Blízkém východě prodlouží a v pondělí se vrátí do Izraele k dalším jednáním.

Reklama

Blinken označil podle Reuters jednání s monarchou v Rijádu za velmi produktivní. Kolem 14:00 středoevropského letního času dorazil americký ministr do Egypta, jehož návštěvou měl podle původního programu zakončit svoji zatím největší diplomatickou cestu po Blízkém východě od nástupu do funkce. Šéf diplomacie USA v reakci na zatím osmidenní konflikt navštívil kromě Saúdské Arábie také Izrael, Jordánsko, Bahrajn, Katar a Spojené Arabské Emiráty. Spojené státy jsou historicky jeden z největších podporovatelů Izraele.

Šéf Občanské koalice a polský premiér z let 2007 až 2014 Donald Tusk

Donald Tusk vítězem. Proevropská opozice ovládla volby v Polsku

Polská proevropská opozice má podle odhadů výsledků nedělních voleb do Sejmu, dolní komory parlamentu, šanci sestavit vládu. Nejsilnější stranou sice zůstává národně-konzervativní Právo a spravedlnost (PiS), na většinu potřebnou pro sestavení vlády však zřejmě nedosáhne. Účast ve volbách byla nejvyšší od pádu komunismu v roce 1989, uvedla státní volební komise.

Přečíst článek

USA podle oficiálních prohlášení usilují o to, aby se do bojů mezi Izraelem a Hamásem nepřidaly další subjekty nepřátelské vůči židovskému státu, především libanonské šíitské hnutí Hizballáh, které si jako jeden z cílů vytyčilo zničení Izraele, nebo Írán, který varoval před „dalekosáhlými důsledky“, pokud Izrael nepřestane s odvetným bombardováním Pásma Gazy.

Saúdská Arábie se nepřipojila k takzvaným Abrahámovým dohodám zprostředkovaným Spojenými státy, na základě nichž s Izraelem normalizovaly diplomatické vztahy například Spojené arabské emiráty nebo Bahrajn. V posledních měsících nicméně Rijád a Tel Aviv o normalizaci vztahů jednaly, a to údajně úspěšně. Izrael podle zářijového prohlášení očekával uzavření dohody „v první čtvrtině roku 2024“.

Reklama

Spekulace Antonyho Blinkena

Blinken ve čtvrtek v Tel Avivu jako jednu z možných příčin nového útoku hnutí Hamás na Izrael uvedl právě snahy Izraele o navázání formálních vztahů se Saúdskou Arábií. Americký ministr nicméně uvedl, že „může pouze spekulovat“. Britská stanice Sky News v sobotu informovala, že izraelské jednotky při omezených operacích v Gaze v posledních dnech našly dokumenty, z nichž vyplývá, že Hamás útok na Izrael provedený 7. října plánoval více než rok.

Reklama

Související

Korunní princ Muhammad bin Salmán

Milník v Saúdské Arábii. Země po více než 70 letech otevřela obchod s alkoholem

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme