Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Babiš se rozjel ve Sněmovně. Kritizoval dovoz „otráveného“ ukrajinského obilí. Král dezinformátorů, kontroval Výborný

Babiš zpochybňoval jakost potravin z Ukrajiny, podle Výborného dezinformoval
ČTK
 ČTK

Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš zpochybňoval ve Sněmovně s odkazem na články z médií kvalitu zemědělských komodit a potravin dovážených z Ukrajiny. Proti jeho vyjádření se ohradil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL), podle kterého lídr ANO šířil dezinformace. Babiš ale trval na tom, že říkal pravdu, naopak vinil ze lží Výborného, jenž ale mezitím z dolní komory odešel. Projednávání změn programu schůze zabralo poslancům zhruba čtyři hodiny.

Reklama

Babiš se zaměřil na případy „otráveného“ ukrajinského obilí a kuřecího masa. Zmínil i případy z Polska a ze Slovenska a kriticky zhodnotil český souhlas s prodloužením unijní dohody o bezcelních obchodních vztazích s Ukrajinou. „Protože my samozřejmě kvůli Ukrajině a hlavně naše vláda, která je více proukrajinská než pročeská, uděláme všechno,“ prohlásil Babiš, který stojí za holdingem Agrofert, který podniká i v zemědělství a potravinářství.

„To byla skutečně jedna dezinformace vedle druhé... Já se bojím, že on je tady opravdu král dezinformátorů,“ zhodnotil Výborný Babišovo vystoupení. Předseda ANO podle ministra citoval z „pochybných tiskovin“ a „podbízivě a podprahově útočil na ukrajinské přátele, kteří vzdorují agresi putinovského Ruska“. Výborný také zdůraznil, že Česko souhlasilo s pokračováním dohody o bezcelních obchodních vztazích, protože obsahuje změny některých podmínek.

Šéf ANO Andrej Babiš

Babiš: S Green Dealem jsem nesouhlasil, jsou to lži

Prezident Petr Pavel a premiér Petr Fiala (ODS) by měli podle předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše v Praze zorganizovat mírovou konferenci o Ukrajině, která více než dva roky čelí ruské agresi. Babiš svou výzvu navrhl projednat na letošní poslední únorové schůzi Sněmovny. Dolní parlamentní komora jeho požadavek nevyslyšela.

Přečíst článek

Ministr zemědělství uvedl, že inspektoři v poslední době prověřili 57 vzorků potravinářských obilovin z Ukrajiny, všechny vyhověly. Ze 39 vzorků mlýnských obilných výrobků podle něho nevyhověl jeden. V případě kuřecího masa kontroloři zjistili salmonelu v osmi z více než 70 vzorků, což je podle něho běžný podíl. Ze 146 vzorků krmných obilovin podle ministra nevyhovělo pět, z toho dva byly z dodávek z Ukrajiny. V případě slunečnice kontroloři zaznamenali podle něho jeden nález růstového regulátoru.

„Vy jste lhal jako premiér (Petr) Fiala (ODS),“ reagoval Babiš. Česko na rozdíl od Polska, Maďarska a Slovenska neudělalo podle něho proti dovozu ukrajinského zboží nic. „Ministr je profesí učitel a mně dává nějakou přednášku,“ konstatoval lídr ANO. „To, co jsem tady řekl, je pravda,“ dodal.

Opoziční poslanci zejména z hnutí ANO navrhli doplnění programu schůze o desítky nových bodů, u nichž také žádali přednostní projednání. Předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob tyto snahy za pětici koaličních klubů vetoval, poslanci tedy o návrzích nehlasovali. Sněmovna opětovně zamítla požadavek Jana Richtera (ANO), aby se poslanci zabývali založením vyšetřovací komise k loňské tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Návrh na zřízení komise v programu schůze je, poslanci se k němu ale nedostanou.

Reklama

Související

Šéf ANO Andrej Babiš

Dalibor Martínek: Babiš jako nepřítel státu? Omyl. Babiš je nový „český Papež“

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme