Jak vybudujete značku, kterou zákazníci zbožňují? Poslouchejte příběhy českých podnikatelů z firem, které jsou na tom stejně jako vy. Oddané svému řemeslu. Jak přemýšlí? Co je inspiruje? Jakých chyb se ve svém podnikání dopustili? Jak se jim povedlo přežít v extrémně náročném prostředí byznysu? Podcast Buduj značku vám pomáhá na vaší byznysové cestě. Rozhovory moderuje Petr Schwank z podcastového vydavatelství EP Events and Production.
podcast
Lukáš Frank: Nelze dělat obyčejnou službu, kterou dělá každý druhý
Baví jej pořád oblast financí? Co rozhodlo, že zůstal v podnikání? Co jej v jeho oboru udělá originálním? Jak se vnímají finanční poradci? Neobává se někdy nedostatku témat při natáčení podcastu? Proč je pro něj důležitý management?
Lukáš Frank v roce 2011 začal s podnikáním ve financích. S klienty navazuje dlouhodobý vztah, ve kterém nesmí chybět vzájemná důvěra. Zakládá si na tom, že co slíbí, to splní. V roce 2020 slíbil, že bude vytvářet vlastní videopodcast, a to dodneška plní. Jeho Frankieho finanční podcast patří k úspěšným českým podcastům o investování.
Adam Neuberger: Čím víc jsem se do světa kryptoměn dostával, tím víc mě to pohlcovalo
Adam Neuberger je spoluzakladatelem inovativního projektu Probinex, který má za cíl sjednotit finanční a krypto trhy pod jednu střechu. V oblasti kryptoměn působí Adam už od roku 2017, specializuje se na fundamentální analýzu a spolupracuje v oblasti tradingu. Věnuje se také vzdělávání a školení v oblasti kryptoměn.
Byl fanouškem kryptoměn již v jejich prvopočátcích? Kdy se k nim dostal? Kdy začal s kryptoměnou obchodovat na burze? Jak velkou cestu kryptoměny podle jeho názoru urazily? Vůči čemu je skeptický? Jak jsou důležité emoce?
Marek Odehnal: Jaká investice může porazit inflaci?
Co se dělo poslední měsíc na finančních trzích? Jak vnímá vývoj inflace? Jsou nástroje, které mohou porazit inflaci? Proč je důležité nad inflací uvažovat? Jak se Češi emočně k inflaci staví? Jaká je důvěra Čechů v ekonomiku?
Marek Odehnal je privátním investičním poradcem. V oboru je posledních devět let. V současné době pracuje s více než 50 klienty, především z řad majitelů firem, manažerů a ředitelů.
Jan Sušánka: Jsme na cestě k úspěchu, ale stále mám v sobě pokoru
Co se nyní děje na finančních trzích? Jak se staví ke kryptoměnám? Roste zájem o investování? Jak a proč rozšířil svůj tým? Čeho se hodně bál? Jak se dostal k podcastům? Jak se podcastový trh změnil? Proč je pro něj u podcastů důležitý zvuk?
Jan Sušánka je zakladatel poradenské společnosti Sušánka & partneři, kde se věnuje především honorovanému investičnímu poradenství. Je ale také autorem úspěšného podcastu Mysl investora a Podnikatelská mysl.
Jak se buduje značka Biorůže? Jak došlo k rozhodnutí značku vybudovat? Kdo mu pomáhal? Jak vnímá konkurenci? Jak vyjednává s obchodními partnery? Které situace by již nechtěl, aby se opakovaly? Kdy se Biorůži začal věnovat naplno?
Radoslav Conev buduje značku Biorůže, což je distributor přírodní kosmetiky. Do svého podnikání nastoupil po letech strávených na předních obchodních pozicích a dalších firmách.
Co se mu odehrávalo v hlavě, když firmu dohromady? Jak jej ovlivnil covid-19? Proč se zaměřit zejména na technologické firmy? Jaké problémy s ním společnosti řeší nejčastěji? Za jak dlouhou dobu je schopen dodat obchodníka?
Šimon Srp je zakladatelem společnosti Simon Says, která se věnuje především budování obchodních týmů. A nejen tomu. Jsou schopni navyšovat obraty, stabilizovat firmy nebo třeba posilovat marže a mnoho dalšího.
Daniel Macek: Proč je pro podnikatele důležitá registrace ochranné známky a jak na ni?
Proč by měli podnikatelé uvažovat o registraci ochranných známek? Jak se Daniel Macek k tématu ochranných známek a duševního vlastnictví dostal? Jaké panuje povědomí o ochranných známkách? S jakými největšími mýty ohledně ochranných známek se setkává?
Daniel Macek působí jako právník od roku 2007. V lednu 2014 potom otevřel vlastní kancelář MACEK.LEGAL, která spolupracuje především se startupy, e-shopy, marketingovými agenturami nebo třeba realitními kancelářemi.
Miroslav Vaško: Existuje trendy výraz, že lidé nejsou. Ale já si myslím, že jich je spoustu
Jak se proměňuje pracovní trh? Co vede k hledání nových příležitostí? Jak funguje LinkedIn? Zhoršily se podmínky náboru? Je odkud brát? Měly by firmy tlačit na face to face pohovory?
Miroslav Vaško je spoluzakladatel české recruitment agentury Nymble zaměřené na lokální i mezinárodní nábor profesionálů pro startupy i přední technologické firmy. Získávání talentů se věnuje téměř 17 let, za které osobně získal stovky IT talentů pro společnosti jako třeba Skype nebo Microsoft.
Lukáš Zazvonil: Většina agentur začíná náhodou, nebo krádeží
Proč se vrhnul na podnikání? Jak je těžké pro agentury jeho ražení získat klienty? Jak se spolupracuje s balkánskými státy? Proč v Česku nejsou příliš velké inovace v oblasti bankovnictví? Je nutné v začátcích stavby agentury říkat obchodně na vše ano?
Lukáš Zazvonil je v byznysu přes 20 let, začínal v IT. Svoje podnikatelské začátky směřoval na vytváření digitálního tržiště veřejných zakázek. Působil v bankovním sektoru, kde se už zrodil nápad vytvořit společnost Bell & Hurry.
Právní speciál před podcastem přinesl Jakub Málek, partner právní kanceláře PEYTON LEGAL. Co je to whistleblowing a v jakém stadiu je návrh zákona o ochraně oznamovatelů?
Podcast začal v čase 07:10.
Honza Dolejš, Josef Hajkr: Aby někdo zažehnul změny, musí sám hořet
Co je digitální mindset? Co by si měl člověk pohlídat? Jaký benefit v technologiích vnímají? Proč je důležitá komunikace? Proč je podle něj nejhorší e-mailová komunikace? Co je podle něj trendem? Jak vnímá diktování zprávy?
Josef Hajkr je současný majitel a výkonný ředitel SHINE Consulting. Jeho praxe je již 25letá.
Honza Dolejš se již od mladého věku točí kolem digitálních technologií a po devíti letech strávených jako technický redaktor se pustil do konzultační činnosti v oblasti digitálních dovedností. Nyní působí ve společnosti Digiskills.
Libor Vašek: Škola mě posouvá dál v poznání mezinárodních pravidel, to pak používám v praxi
Jak se ke své práci dostal? Kdy vstoupil do Komory certifikovaných účetních? Jak si dokázal rozvrhnout všechny aktivity? Jak funguje synergie mezi školou a byznysem? Proč účetní potřebují zároveň znát i oblast IT?
Libor Vašek se věnuje účetnictví, které dokonce vyučuje na Vysoké škole ekonomické v Praze. Byl aktivní i v Komoře certifikovaných účetních, kterou deset let vedl. Připravuje podcast Pro(fi) účetní, ve kterém zpovídá osobnosti právě z účetního sektoru.
-------
Před podcastem hovořil Jakub Málek z PEYTON Legal o ukrajinských uprchlících a o získávání zaměstnání.
Podcast začíná v 06:01.
Martin Kunt: Dost věcí jsem si chtěl dělat sám, což dnes už vím, že je blbost
Jaké byly jeho podnikatelské začátky? Jak se mu měnila firma pod rukama? Není koučů až příliš? Co je nejdůležitějšího na vedení firmy? Proč jsou důležití zaměstnanci? Jakým procesem by si měl člověk připustit, že je například problém v něm?
Martin Kunt svoji první firmu založil před 25 lety. Věnoval se prodeji médií a reklamě. Z toho odešel a poslední dva roky vede značku Kouč na drátě, což je web, na kterém si lidé mohou vybrat kouče.
Lukáš Paldus: Snažím se s lidmi bavit na rovinu, nebýt o metr výš než oni
Kde se to v něm vzalo, že se rozhodl založit vlastní společnost? Jak si vůbec vybral obor financí? Jak dával dohromady síť poradců? Co musel udělat pro to, aby práce s lidmi byla efektivní? Z jakých chyb se poučil? Jakou firemní kulturu prosazuje?
Pro Lukáše Palduse jsou finance jeho životem. Má desetiletou poradenskou praxi, kterou zúročil při založení vlastní společnosti In Invest. Ta poskytuje podporu dalším investičním poradcům a nabízí jim profesionální zázemí.
----
Podcast začal v čase 04:43.
Podcastu předcházel právní speciál s Jakubem Málkem, partnerem právní kanceláře PEYTON legal. Hovořilo se o integraci ukrajinských občanů v České republice.
Vilém Vrba: Základem všeho je vědět, jakého potřebuji dosáhnout zisku a jaké aktivity k tomu vedou
Jak si stavět obchodní plán? Jak si nastavovat obchodní výsledky, aby to dávalo smysl? Jak dlouho pracuje v obchodu? Jak to všechno začalo? Co byl pro něj tzv. wow moment? Jaké metriky sleduje u nových obchodníků?
Vilém Vrba je zkušený obchodník i manažer, který po absolvování Masarykovy univerzity v Brně působil na obchodních a manažerských pozicích v řadě oborů. Je oceňován za vyhledávání talentů, v obchodu, marketingu a vzdělávání.
Rozbité prasátko pohostilo Petra Schwanka: Je tady velké množství zajímavých projektů, ale důležité je zvládnout prodej
Jak Petr Schwank vnímá bankéře Radovana Vávru? Proč vlastně založil podcast Buduj značku? Jaké to je podnikat v oblasti produkování podcastů? Co je klíčové při budování značky? Kdo může budovat brand? Jak člověk pozná, že člověk vybudoval značku? Jakých chyb se nejčastěji lidé při budování značky dopouštějí?
Natáčení podcastu Rozbité prasátko probíhalo osobně v podcastovém studiu dnešního hosta Petra Schwanka, zakladatele podcastu Buduj značku.
Podcast Rozbité prasátko u mikrofonu je vaším odrazovým můstkem do světa peněz!
Tomáš Rusňák: Za loňský rok jsem udělal 80-90 hypoték za téměř 400 milionů korun
Jakým způsobem buduje svůj byznys? Kdy se rozhodl vytvořit poradenskou společnost? Jaké chyby by už znovu neudělal? Proč se rozhodl pro pravidelný koučink? Jak se dostal k podcastu? Co vše lze díky podcastu získat?
Tomáš Rusňák je spoluzakladatelem firmy TAURUM finance. Věnuje se především hypotékám - na toto téma už také nějaký čas chystá podcast, s názvem Hypotécast.
Marek Odehnal: Státní dluhopisy USA jsou tou nejbezpečnější investicí na světě
Jak by z hlediska finančních trhů zhodnotil první kvartál tohoto roku? Proč je větší poptávka po ropě či zemědělských komoditách? Z jakého důvodu je pšenice nejdražší v historii? Co se na trzích odehrálo po vstupu ruských vojsk na Ukrajinu? Jak se staví k euru?
Marek Odehnal je privátním investičním poradcem, investorem a majitelem investičně poradenské firmy Odehnal & partneři. V oboru financí je devět let, z toho se už čtyři roky specializuje výhradně na honorářové investiční poradenství. V současné době pracuje s více než 50 klienty především z řad majitelů firem, manažerů a třeba IT specialistů.
Josef Hajkr, Zdenko Staníček: V agilitě cukr a bič nepomáhají, lidé musí skutečně spolupracovat
Jak vnímají kontext doby, kdy tu byla pandemie - jak se proměnilo vnímání projektů? Co je vlastně agilita a co agilní leadership? Proč není jednoduchý přechod na agilní vedení? Jak správně nastavit rytmus? Jde přesně specifikovat cíl? Co by měl opravdový lídr umět a znát?
Shine Consulting se zabývá projektovým řízením a digitálními projektovými řešeními. Zdenko Staníček je zakladatelem firmy, Josef Hajkr je pak dnešním majitelem a výkonným ředitelem.
Jan Měšťánek: Podnikání jsem začal tím, že jsem komunikoval s lidmi
Jak vzpomíná na své začátky? Proč jej od podnikání všichni odrazili? Kdo jej přivedl k financím? Kdy začal cítit zásadní změnu ve svém životě? Nebojí se, že mu dojde energie? Jak náročné je najít nové kolegy na spolupráci do byznysu?
Jan Měšťánek vystudoval hru na trombon, svou oblast profesního zájmu má ale teď trochu jinde. Je sériový podnikatel, který nejvíc času věnuje budování obchodních týmů ve financích. V nich působí posledních 15 let. Chystá zároveň svoji vlastní podcastovou sérii Hackni byznys.
Jaroslav Pultar: Mám kolem sebe partu lidí, kteří vyrostli v kvalitní servisní tým
Jaroslav Pultar mnoho let nazpět pracoval na obchodních pozicích - posledních 15 let to ale neplatí. Založil vlastní poradenskou firmu Pultar a partneři, ve které pracuje společně se syny. Ve svém oboru se specializuje především na správu majetku, předání rodinných majetků, ale i třeba na osobní a rodinné finance.
Co pro něj bylo zlatou klecí? Proč se rozhodl budovat vlastní firmu? Jaké zlomy ve své práci vnímá? Kdy jej napadlo zaměstnat vlastní syny? Jak člověk včas rozpozná neúspěchy? Podniká se mu dnes lépe než před 15 lety? Co je pro něj největší odměnou za práci?
Ruský prezident 👴 Vladimir Putin chce, aby Ukrajinci trpěli, aby uprchli z Ukrajiny a aby domovy či školy byly zničeny všude, nejen poblíž frontové linie. Na dnešní mezinárodní konferenci o obnově Ukrajiny to řekl její prezident Volodymyr Zelenskyj.
Německé firmě Südzucker, která je největším producentem cukru v Evropě, klesl v prvním finančním čtvrtletí konsolidovaný provozní zisk o 8️⃣6️⃣ procent na 22 milionů eur (542 milionů korun). Za zhoršením hospodaření je zejména pokles cen cukru v Evropské unii, uvedla firma. Agentura Reuters v této souvislosti poznamenala, že k poklesu cen cukru v EU přispívá levný dovoz z Ukrajiny.
Těžební společnosti OKD loni 📉 klesly tržby o 17 procent na deset miliard korun. I přes klesající poptávku a snižující se ceny uhlí ale dosáhla čistého zisku jedné miliardy korun, před rokem to bylo 2,9 miliardy, sdělila mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková. Firma těží černé uhlí už jen v posledním dole na Karvinsku a v prvním čtvrtletí příštího roku těžbu ukončí.
Úroveň ohrožení islámským terorismem v Česku zůstává podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2024 nízká. Kontrarozvědka ale zachytila dva neúspěšné pokusy českých občanů připojit se k zahraničním teroristickým organizacím v Somálsku a Libanonu. Šlo o první takové případy od roku 2017. Za znepokojivý trend označila BIS nárůst případů mladých a mladistvých se zájmem o radikální obsah na internetu.
Přes peníze a úsilí, které ruské tajné služby věnují snahám o verbování lidí za účelem páchání sabotáží v Evropské unii, vedla tato činnost v Česku jen k ☝ méně závažným bezpečnostním incidentům. Ve své výroční zprávě za loňský rok to uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Fenomén měl tak v Česku podle kontrarozvědky spíše mediální než reálný dopad.
Průmyslová produkce Slovenska prohloubila v květnu tempo meziročního poklesu na čtyři procenta, v dubnu se 📉 snížila o 0,4 procenta. Uvedl slovenský statistický úřad. Výkony slovenského průmyslu letos vzrostly pouze v březnu.
Existuje riziko, že děla Caesar ❌ nesplní klíčové technické požadavky české armády, uvedlo ministerstvo obrany. V krajním případě by mohl úřad od zakázky za 10,3 miliard korun odstoupit. Ministerstvo uzavřelo s francouzskou firmou Nexter Systems, nyní KNDS France, smlouvu na 52 houfnic v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na dalších deset.
Z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v rámci zeštíhlování vládních úřadů odejde kolem 2️⃣1️⃣5️⃣0️⃣ vysoce postavených zaměstnanců. Napsal to server Politico, podle něhož by to mohlo připravit NASA o desítky let zkušeností a znamenat problémy pro vesmírnou politiku Bílého domu, který chce, aby se Spojené státy vrátily na Měsíc.
Čínský internetový prodejce Temu plánuje prodávat v Evropě 🍎 potraviny. Většina z nich bude pocházet od místních prodejců, informovala agentura APA.
Spojené státy od 1. srpna zavedou 50procentní clo na dovoz mědi, oznámil americký prezident 👴 Donald Trump. Rozhodnutí podle něho padlo po důkladném vyhodnocení otázek týkajících se národní bezpečnosti.