Reklama

Vleklá válka na Ukrajině poškodí evropskou ekonomiku víc než covid, míní šéf Volkswagenu

Herbert Diess, šéf VW
ČTK
 ČTK

Vleklá válka na Ukrajině by mohla evropské ekonomice způsobit mnohem větší škody než pandemie covidu-19. V rozhovoru s listem Financial Times (FT) to řekl šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Herbert Diess.

Reklama

Narušení globálních dodavatelských řetězců v důsledku ruského útoku na Ukrajinu a protiruských sankcí by podle Diesse mohlo vést k obrovskému zvyšování cen, nedostatku energie a k inflaci. „Mohlo by to být velmi riskantní pro evropskou i německou ekonomiku,” uvedl šéf největší evropské automobilky.

Rusko je klíčovým světovým dodavatelem řady komodit, od plynu až po palladium. Dosavadní sankce a vyhlídky na možnou odvetu Kremlu v podobě zastavení dodávek plynu do Evropy už vyvolaly výkyvy na trzích s energií, píše FT.

Chlapec se objímá se svým otcem na vlakovém nádraží v Kyjevě předtím, než jej vlak odveze v rámci evakuace z hlavního a ruskou armádou ostřelovaného města Ukrajiny.

Jednání Lavrova s Kulebou nepřineslo Ukrajině dobré zprávy

Bez dobrých zpráv skončilo dnešní jednání šéfů diplomacií Ukrajiny a Ruska Dmytra Kuleby a Sergeje Lavrova. Rusko je podle Kuleby připraveno pokračovat ve válce proti Ukrajině a přijme jedině kapitulaci Kyjeva, které se mu nedostane. Žádný pokrok nenastal ani v otázce příměří a Rusko se nevzdalo obviňování Západu a požadování neutrality Ukrajiny.

Přečíst článek

„Tato válka představuje obrovskou hrozbu pro Německo a pro Evropu,” uvedl Diess. Upozornil, že nárůst inflace by mohl vytvořit velký tlak na evropské spotřebitele. V únoru míra inflace v zemích eurozóny vystoupila na rekordních 5,8 procenta. Předpokládá se, že během letošního roku se vyšplhá až na sedm procent.

Energetická závislost Evropy na Rusku již vedla k neshodám kolem sankcí. Německý kancléř Olaf Scholz ve středu uvedl, že nevidí možnost okamžitého bojkotu ruské ropy a plynu, jako to v úterý učinily Spojené státy.

Reklama

Rusko se podílí 45 procenty na dovozu plynu do Evropy. Tento plyn slouží k vytápění domů i k zajišťování energie pro zpracovatelský sektor, upozorňuje FT.

Volkswagen, jehož součástí je i Škoda Auto, v Evropě zaměstnává kolem půl milionu lidí. Minulý týden koncern oznámil, že až do odvolání zastavuje výrobu aut v Rusku. Samotná Škoda Auto uvedla, že přeruší výrobu ve svých ruských závodech v Kaluze a Nižném Novgorodu a zastaví také export aut do Ruska.

Ceny benzinu - ilustrační foto

Benzin podražil za týden o sedm korun. Nafta o deset

Průměrná cena nafty v celé republice se přiblížila hranici 50 korun za litr. Nejdražší jsou pohonné hmoty v Praze, nejlevnější v jižních Čechách.

Přečíst článek

Ve čtvrtek zveřejněný průzkum mezi členy německého obchodního svazu BGA ukázal, že většina očekává v důsledku ukrajinského konfliktu zpomalení hospodářského růstu. Vládní sankce vůči Rusku ale podporují, uvedl prezident BGA Dirk Jandura.

Prezident německého hospodářského institutu DIW Marcel Fratzscher deníku Neue Osnabrücker Zeitung řekl, že Německo podle něj v důsledku války na Ukrajině „znovu sklouzne do recese”, Fratzscher také čeká vyšší inflaci. Německá ekonomika v loňském posledním čtvrtletí klesla a oslabí i v prvním a druhém kvartálu, domnívá se Fratzscher. Inflace by se letos měla pohybovat výrazně nad pěti procenty, dodal.

Stavba první evropské továrny automobilky Tesla nedaleko Berlína je v plné proudu.

Drahý nikl může smést ambice Evropy zezelenat

Konflikt na Ukrajině tento týden přinesl nevídaný chaos na trhu s niklem, kovem potřebným pro výrobu baterií. V konečném důsledku by to mohlo mít devastující účinek nejen na evropské ambice v oblasti elektromobility. Spekulanti na pokles tohoto tradičně „výrobního“ kovu v tomto týdnu prodělali miliardy dolarů.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme