Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Světová banka připravuje balíček pomoci pro Ukrajinu ve výši 1,5 miliardy dolarů

Sídlo Světové banky ve Washingtonu.
Simone D. McCourte / World Bank / Creative Commons
Dušan Kütner
duk

Světová banka spravovaná OSN připravuje balíček podpory ve výši 1,5 miliardy dolarů (asi 34 miliard korun) pro válkou zničenou Ukrajinu, včetně platby jedné miliardy dolarů z fondu rozvojového věřitele pro nejchudší země, uvedl v úterý prezident Světové banky David Malpass.

Reklama

Světová banka, spravovaná OSN a zajišťující finanční a technickou pomoc rozvíjejícím se zemím, poskytne Ukrajině 1,5 miliardy dolarů pomoci. Prezident Světové banky David Malpass na jednání ve Varšavě uvedl, že podpora banky má pomoci Ukrajině zajistit poskytování důležitých služeb včetně vyplácení mezd nemocničním pracovníkům, penzí a sociálních programů.

Ruský prezident Vladimir Putin

Jako po pádu SSSR. Ruská ekonomika letos klesne o nejméně 10 procent

Ruská ekonomika by letos mohla klesnout o deset procent, což by představovalo nejhlubší pokles hrubého domácího produktu od roku 1994. Agentuře RIA Novosti to řekl bývalý ruský ministr financí a nynější šéf Účetní komory Alexej Kudrin.

Přečíst článek

„Světová banka byla vytvořena v roce 1944, aby pomohla Evropě při obnově po druhé světové válce. Stejně jako tehdy, budeme připraveni pomoci Ukrajině s rekonstrukcí, až přijde čas," řekl Malpass. Plán ještě potřebuje v nadcházejících týdnech plné schválení správní radou Světové banky.

Pomoc přichází navíc k částce 923 milionů dolarů, kterou schválila Světová banka minulý měsíc a zahrnuje také příspěvky dárcovských zemí. Malpass uvedl, že Světová banka je v úzkém kontaktu s ukrajinskými úřady, aby jim poskytla podporu, a pracuje na pomoci ukrajinským uprchlíkům a zemím, které je přijímají.

Válka na Ukrajině

Lukáš Kovanda: Kolik Rusové kvůli válce dluží Ukrajině? Zatím 9,6 bilionu korun

Za půldruhého měsíce válčení na Ukrajině pochopitelně závratně narostly ekonomické škody, které tragédie přinesla. Vedle ztrát na životech zejména civilního ukrajinského obyvatelstva, které nelze vyčíslit, jsou pochopitelně druhořadé. Nicméně stojí za zajímavost je vyčíslit. Kolik tedy Rusové vlastně kvůli válce už Ukrajině dluží?

Přečíst článek

Světová banka již dříve uvedla, že podle jejího odhadu klesne letos ukrajinská ekonomika o 45 procent. Podle Malpasse analyzuje globální dopady války na Ukrajině včetně prudkého nárůstu cen potravin a energií, a „připravuje reakci na náhlou krizi, která poskytne cílenou podporu rozvojovým zemím“.

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Ukrajinská ekonomika se po roce války hrabe z nejhoršího. Bez pomoci Západu to nezvládne

Přečíst článek
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve městě Buča

Obnova zplundrované Ukrajiny vyjde na 350 miliard dolarů. Ekonomické výhledy už jsou optimističtější

Přečíst článek
Indermit Gill

Konec zlatých časů. Místo nich přichází stagflace, ztracené dekády a růst chudoby, varuje hlavní ekonom Světové banky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme