Reklama

Rusko má druhý nejhorší rating od Moody's. Rostou obavy, že nesplatí své dluhy

Kurs rublu
ČTK
 ČTK

Ratingová agentura Moody's zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska o další čtyři stupně. Ruský rating se tak dostal na úroveň Ca, což je druhá nejhorší známka v ratingové škále Moody's. Agentura předpokládá, že opatření ruské centrální banky k omezení pohybu kapitálu pravděpodobně naruší splácení zahraničního dluhu Ruska.

Reklama

Moody's již ve čtvrtek snížila ruský rating o šest stupňů na úroveň B3, čímž se rating dostal do neinvestiční kategorie. Nynější stupeň Ca signalizuje velmi nízkou perspektivu splácení závazků.

Moody's uvedla, že za snížením ratingu stojí "vážné obavy ohledně ochoty a schopnosti Ruska splácet dluhy". Podle Moody's je pravděpodobné, že zahraniční držitelé ruských dluhopisů získají zpět pouze část svých investic.

Zákaz výplat cizincům

Ruský Národní depozitář pro vypořádání ve čtvrtek oznámil, že kupóny ruských státních dluhopisů v rublech, které byly splatné ve středu, byly vyplaceny jen místním majitelům, a to kvůli nařízení centrální banky, jež zakazuje výplaty cizincům.

Ruská ekonomika se nyní potýká s důsledky rozsáhlých sankcí, které na Rusko kvůli útoku na Ukrajinu uvalily západní země. Sankce zahrnují zmrazení zahraničních aktiv ruské centrální banky či vyloučení některých ruských bank z mezinárodního platebního systému SWIFT.

ilustrační foto

Visa i Mastercard v Rusku končí, Sberbank vydá vlastní karty s Číňany

Společnost Visa kvůli invazi na Ukrajinu pozastavila operace v Rusku a v příštích dnech bude spolupracovat se svými klienty a partnery na zastavení všech transakcí v Rusku. Karty Visa vydané finančními institucemi mimo Rusko již nebudou v Rusku fungovat.

Přečíst článek

Reklama

Ruské ministerstvo financí uvedlo, že splácení ruských vládních dluhopisů jejich zahraničním držitelům bude záviset na západních sankcích. Vyjádření ministerstva podle agentury Reuters prohloubilo obavy, že Rusko neuhradí splátky u dluhopisů v zahraničních měnách v hodnotě desítek miliard dolarů.

"Možnost uskutečňování takovýchto plateb zahraničním subjektům bude záviset na restriktivních opatřeních zavedených zahraničními zeměmi v souvislosti s Ruskou federací," cituje agentura Reuters z prohlášení ministerstva. Ministerstvo rovněž uvedlo, že domácím subjektům bude nyní dluhopisy denominované v zahraničních měnách splácet v rublech.

Hodnocení úvěrové spolehlivosti Ruska tento týden drasticky zhoršily také ratingové agentury S&P a Fitch. Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Kurs rublu

Lukáš Kovanda: Rusko mohutně finančně krvácí na třech frontách: na akciích, ropě a měně

Na Rusko doléhají sankce Západu za jeho invazi na Ukrajinu. Závažné finanční ztráty mají hned tři podoby: krvácení Ruska v akciích, v ropě a v měně.

Přečíst článek

Americký prezident Joe Biden se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem

USA zvažují zákaz dovozu ruské ropy. Evropa si to dovolit nemůže

Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena zvažuje zákaz dovozu ruské ropy. Podle zdroje z blízkého okolí amerického prezidenta nyní probíhají rozhovory s ekonomy ohledně dopadů na ekonomiku Spojených států a EU, upozorňuje server agentury Bloomberg.

Přečíst článek

Reklama

Související

ruský prezident Vladimír Putin

V Rusku neinvestujte ani dolar, varují ratingové agentury. Země nebude chtít splácet závazky

Přečíst článek
Peníze, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Dobrá zpráva pro Fialovu vládu, rating Česka je stále velmi vysoký

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme