Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Podzim bude v obchodě extrémně těžký, varuje vysoký čínský úředník

Podzim bude v obchodě extrémně těžký, varuje vysoký čínský úředník
iStock
 nst
nst

Kvůli politickým zásahům do ekonomiky se devastuje zahraniční obchod, varoval úředník z čínského ministerstva obchodu..

Reklama

Čínské ministerstvo obchodu dnes podle serveru CNBC uvedlo, že do zahraničního obchodu země zasahují „neekonomické faktory“. Obchod bude proto ve druhé polovině letošního roku čelit „extrémně vážné“ situaci.

„Silný tlak některých zemí na takzvané oddělení, přerušení dodavatelských řetězců a takzvané odstranění rizika jsou uměle vytvořené překážky, které blokují normální obchod,“ řekl Li Xingqian, vedoucí oddělení zahraničního obchodu ministerstva.

Čínský export, který významně přispívá k tamnímu růstu HDP, se v posledních měsících propadl. Čínská ekonomika rostla pomaleji, než se čekalo.

 Li uvedl, že pro letošek byla stanovena vyšší základna, protože obchod během tří let pandemie covid-19 rostl. 

Slabý čínský jüan pomáhá krotit i českou inflaci

Českou inflaci pomáhá krotit také slabý jüan, ten vůči koruně ztratil od začátku roku deset procent

Masivní a rapidní oslabení čínské měny vůči koruně je velmi dobrá zpráva pro české spotřebitele a importéry, kterým umožňuje lépe se vyrovnat s vyšší cenou ostatních vstupů.

Přečíst článek

Blokády obchodu

Li také přímo odkazoval na výzvy k takzvané diverzifikaci dodavatelského řetězce, což je jinými slovy snaha západních zemí vyhnout se Číně. „Firmy tvrdí, že politizace obchodu v některých zemích donutila objednávky a výrobu přesunout, což poškodilo ekonomické zájmy dodavatelů i kupujících,“ řekl. Dodal, že ministerstvo pomůže podnikům vyrovnat se s „nepřiměřenými obchodními omezeními“. Ministerstvo ovšem podle CNBC neřeklo nic o svých vlastních nedávno oznámených vývozních kontrolách, které mají vstoupit v platnost 1. srpna u dvou klíčových kovů využívaných v elektromobilitě. 

Germanium, chemický prvek využívaný v elektormobilitě

Čína vs. Evropa: 2:0. Asijská velmoc drží těžké trumfy v elektromobilitě. Galium a germanium

Čínské úřady rozhodly o kontrolách množství galia a germania, které se ze země vyvezou. Podle agentury Reuters přitom jde o dvě velmi důležité chemické látky, které se využívají v elektromobilitě. Strach evropských automobilek z čínské konkurence tak dostal další rozměr.

Přečíst článek

USA používají vlastní kontrolu vývozu ve snaze omezit čínský rozvoj špičkových technologií. Obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou v posledních letech eskalovalo, což přimělo další země, spojence USA, aby také přijaly vlastní opatření. Čína se mezitím snaží udržet a přilákat zahraniční investice, Čínu letos poté, co uvolnila omezení na hranicích, navštívil Elon Musk z Tesly či Tim Cook z Applu. 

Henry Kissinger v Pekingu: USA a Čína nemohou být protivníky

Kissinger v Pekingu: USA a Čína musejí žít v míru

Spojené státy a Čína musí ve svých vztazích odstranit nedorozumění a vyhnout se konfrontaci. Při úterním jednání v Pekingu to řekl bývalý americký ministr zahraničí a respektovaný odborník na světovou diplomacii Henry Kissinger, který v květnu oslavil 100. narozeniny. Kissinger (na archivním snímku z roku 2018), který v 70. letech výrazně přispěl k normalizaci vztahů mezi Čínou a USA, v Pekingu jednal s čínským ministrem obrany Li Šang-fuem, jehož úřad o jednání informoval.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Čínští turisté se rozjedou do celého světa

Stanislav Šulc: Pandemie 2.0? Čína zrušila covid a pouští turisty do světa. Mazaní Češi je čekají s otevřenou náručí

Přečíst článek
Čínský lockdown

Ustupuje prezident Si Ťin-pching protestujícím? Čína po třech letech uvolňuje protipandemická opatření

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme