Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Studie: Klub českých dolarových milionářů se rozrůstá, loni už měl přes 32 tisíc členů

Andrej Babiš
ČTK
 ČTK

Počet dolarových milionářů v Česku loni díky oživení ekonomiky v Evropě stoupl o 6,9 procenta na 32 200. Jejich majetek meziročně vzrostl o 7,7 procenta na 79 miliard dolarů (1,857 bilionu korun). Vyplývá ze Zprávy o světovém bohatství, kterou zveřejnila společnost Capgemini.

Reklama

Dolaroví milionáři jsou definováni jako ti, kteří mají investovatelné jmění milion amerických dolarů (asi 23,5 milionu korun) a více, s výjimkou hlavního bydliště, sběratelských předmětů, spotřebního materiálu a zboží dlouhodobé spotřeby.

Celosvětová populace dolarových milionářů vzrostla loni o 7,8 procenta a jejich majetek stoupl o osm procent. Nejvyšší nárůst populace i bohatství (o 13,2 procenta, resp. 13,8 procenta) měli milionáři Severní Ameriky. Evropa na druhém místě(s nárůstem počtu o 6,7 procenta a majetku o 7,5 procenta) odsunula na třetí místo region Asie a Tichomoří s růstem počtu o 4,2 procenta a jejich bohatství o 5,4 procenta.

K růstu množství velmi bohatých Čechů loni přispělo několik faktorů. Patří mezi ně návrat k hospodářskému růstu po poklesu HDP v předchozím roce, stejně jako růst cen nemovitostí i tržní kapitalizace. „Některým lokálním firmám pomohlo také narušení dodavatelských a dopravních řetězců vlivem pandemie, díky kterému získaly nové zakázky na úkor globální konkurence,“ uvedl ředitel Capgemini ČR Ondřej Valvoda.

Věslav Michalik

Věslav Michalik zásadně ovlivnil český byznys, připomínají miliardáři

Osobnosti české politiky i nejvyšších pater byznysu vzdávají hold starostovi Dolních Břežan. I to je důkaz, že Česko kvůli spekulacím o střetu zájmů přišlo o skvělého ministra průmyslu a obchodu, jímž se měl Věslav Michalik stát.

Přečíst článek

Loni si první čtyři pozice v počtu dolarových milionářů udržely Spojené státy, Japonsko, Německo a Čína, které tvoří 63,6 procenta jejich celosvětové populace. Studie rovněž uvádí, že se rozdíly v růstu jednotlivých pásem bohatství zmenšují, což svědčí o rovnějších podmínkách díky lepšímu přístupu investorů k informacím a demokratizaci aktiv.

Letošní trendy budou výrazně odlišné. Zatímco rok 2021 byl rokem silného růstu, letošní vysoká inflace a zvyšování úrokových sazeb centrálních bank podnítily korekce na akciových trzích, které se dále zrychlují. Výsledkem je, že již ke konci dubna 2022 podle odhadů Capgemini globální bohatství dolarových milionářů kleslo přibližně o čtyři procenta proti závěru roku 2021. Pokles cen akcií ovlivní především bohaté lidi v Severní Americe, ale také v Evropě, která se potýká i s geopolitickou krizí.

Nejbohatším člověkem světa je nyní šéf automobilky Tesla Elon Musk. Hodnota jeho majetku podle agentury Bloomberg činí 197 miliard dolarů (4,7 bilionu korun). Jedinou českou zástupkyní v žebříčku 500 nejbohatších lidí světa sestavovaném agenturou Bloomberg je vdova po zesnulém většinovém majiteli skupiny PPF Petru Kellnerovi Renáta Kellnerová. Hodnota jejího majetku letos podle žebříčku klesla o 1,15 miliardy na 12,1 miliardy dolarů (280 miliard korun). 

Probíhající rekonstrukce hotelu Intercontinental a jeho okolí

Trio miliardářů opravuje hotel Intercontinental. Ministerští úředníci jim nyní zkomplikovali plány

Majiteli hotelu a jeho okolí jsou miliardáři Oldřich Šlemr, Eduard Kučera a Pavel Baudyš. Největší překážkou pro schválení revitalizačního plánu je chystaná prosklená komerční budova na rohu Pařížské a Bílkovy ulice nazývaná Brand Store. Ta podle ministerských úředníků rozhodně není "drobným obchodním zařízením".

Přečíst článek

Křetínský a Tkáč investují 1,5 miliardy do logistického start-upu DoDo

Miliardáři Křetínský a Tkáč investují 1,5 miliardy do logistického start-upu DoDo

Technologicko-logistická společnost DoDo Group, která se dlouhodobě zaměřuje na B2B logistiku poslední míle, získává v rámci investičního kola Series B svou dosud největší investici. S rychlejší expanzí do zahraničí rostoucí firmě pomohou investice ve výši 1,5 miliardy korun od investorů v čele s EC Investments Daniela Křetínského a zakladatelem J&T Capital Partners Patrikem Tkáčem.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

. Země, jako je Irsko (úvodní snímek zobrazuje kanceláře Googlu v irském Dublinu), přestože je součástí EU, tak představuje svého druhu „offshore“.

Česko zřejmě získá možnost danit zisky velkých nadnárodních firem. Co tomu předcházelo a co čekat?

Přečíst článek

Do pěti let vzroste počet dolarových milionářů o 40 procent. V Číně se jejich počet zdvojnásobí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme