Reklama

Nová pravidla. Zaměstnanci budou znát rozdíl mezi platy mužů a žen, nařídili europoslanci

Evropský parlament schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k informacím o rozdílu mezi platy mužů a žen pracujících na stejné pozici.
iStock

Evropský parlament schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k informacím o rozdílu mezi platy mužů a žen pracujících na stejné pozici. Norma má pomoci vymýtit dosavadní praxi, kdy jsou ženy často za stejnou práci odměňovány méně než muži. Zaměstnavatelům, kteří budou pravidla porušovat, budou hrozit pokuty. Aby mohla směrnice dojednaná v prosinci za českého předsednictví začít platit, musí ji ještě formálně schválit členské státy.

Reklama

Přestože se v posledních letech rozdíly v platech a mzdách mužů a žen zmenšují, podle údajů Evropské komise činí stále průměrně téměř 13 procent. Například v Německu to bylo 17,6 procenta, na Slovensku o procentní bod méně a v Česku 15 procent. EU se proto shodla na normě, která dává lidem právo zjistit, kolik konkrétní podnik platí na obdobných pozicích mužům a ženám.

EU chce změnit přetrvávající praxi vyššího ohodnocení mužů oproti ženám za stejnou práci.

Už žádné tajnosti. Údaje o průměrném platu mužů a žen za stejnou práci budou dostupné

Zaměstnanci budou mít nově právo získat od zaměstnavatelů informace o tom, jaký je průměrný plat mužů na stejné pozici a kolik v průměru berou ženy. Je to výsledek českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Přečíst článek

Firmy s více než stovkou zaměstnanců budou muset údaje o genderových rozdílech v příjmech poskytovat národním úřadům. V případě, že bude rozdíl překračovat pět procent, budou mít povinnost analyzovat příčiny a situaci napravit. Úřady členských zemí mají pro firmy, které budou pravidla porušovat, stanovit pokuty.

„V minulosti byla práce žen nedoceněná a hůř placená. Touto směrnicí jsme učinili důležitý krok na cestě ke stejné odměně za stejnou práci,” komentovala schválení návrhu jeho zpravodajka z europarlamentní frakce zelených Kira Peterová-Hansenová.

Rozdílné výše odměn za stejnou práci ovlivňují finanční situaci žen a mají značný dopad i na jejich psychiku, napsaly pro Newstream europoslankyně europoslankyně Michaela Šojdrová a Frances Fitzgeraldová.

Europoslankyně: Za stejnou práci náleží mužům i ženám stejné odměny

Europoslankyně: Za stejnou práci náleží mužům i ženám stejné odměny

Gender pay gap, tedy nerovné odměňování mužů a žen stejné kvalifikace a schopností, je stále přítomným problémem napříč všemi zeměmi Evropské unie. Snaha europoslanců o potírání těchto rozdílů vyústila v těchto dnech v přijetí nové směrnice. Ta přináší soubor opatření, která mají zvýšit transparentnost v odměňování, píší ve svém příspěvku europoslankyně Michaela Šojdrová a Frances Fitzgerald. A jaká opatření to jsou?

Přečíst článek

Zaměstnavatelé by měli přistupovat genderově neutrálně nejen k odměňování, ale i k vypisování výběrových řízení či přijímacím pohovorům. Pokud firma poruší právo zaměstnance vyplývající z nové směrnice, bude se moci pracovník domáhat odškodnění.

Newstream pořádá další diskusní setkání, tentokrát na téma DIVERZITA

Žen v rozhodovacích pozicích v České republice přibývá, ale jen pomalu. Manažerské funkce jsou pořád doménou mužů, žen ve vedení je málo. Z mnoha výzkumů vyplývá, že mít v čele šéfovou se firmám dlouhodobě vyplácí. Diverzita v týmu je pak zárukou lepších výsledků. Proč se tuzemským firmám moc nedaří vytvořit adekvátní podmínky pro kariérní růst žen? Brání ženám v postupu skleněný strop? A jak si v otázce diverzity stojí ČR ve srovnání s ostatními evropskými státy? Diskutovat o tom budou hosté eventu DIVERZITA, který pořádá byznysový web Newstream.cz.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Firmy mají tři roky na to, aby vyřešily nerovné odměňování, zaznělo na konferenci Equal Pay Day

Přečíst článek
Orbánovo předsednictví EU v ohrožení. Europoslanci se začínají bouřit

AKTUALIZOVÁNO: Orbánovo předsednictví EU v ohrožení. Europoslanci žádají, aby o něj Maďarsko přišlo

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme