Reklama

Němci šetří. Kvůli plynu snižují teplotu vody v bazénech

Dítě v bazénu
Tommy Wong via Wikimedia Commons
 nst
nst

Němci šetří a snížení spotřeby plynu pocítí i čeští návštěvníci oblíbených veřejných lázní a akvaparků v sousedním Sasku. Vysoké náklady na vytápění jejich provozovatele ženou ke snižování teploty.

Reklama

Zvýšené náklady na energii mají podle deníku Sächsische Zeitung už vážný dopad i na koupaliště v Sasku. Provozovatelé drážďanských lázní se proto rozhodli snížit teplotu vody a vzduchu, jak oznámil jejich mluvčí Lars Kühl.

V lipských sportovních bazénech jsou teploty zatím stejné, do budoucna ale jejich snižování nelze vyloučit, řekla mluvčí Katja Gläßová. V Chemnitzu se to zatím neřešilo.

pneumatika, ilustrační foto

Nedostatek ruských sazí a návrat covidu v Číně radikálně zdraží pneumatiky

Řidiči s koncem zimy opět přezouvají. Letní pneumatiky ale kvůli dubnovému ochlazení zatím nasadila jen zhruba pětina z nich. Každopádně ať už využívají pneu letní, zimní či celoroční, letos si nebývalé připlatí. A bude hůř.

Přečíst článek

Kvůli válce na Ukrajině a ruským hrozbám se federální vláda připravuje na výrazné zhoršení dodávek plynu v Německu. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení) na konci března ohlásil, že země je v první ze tří krizových fází tzv. plynového nouzového plánu a apeloval na všechny spotřebitele, aby šetřili plynem.

„Válka na Ukrajině a její dopad na globální energetický trh nás velmi tvrdě zasáhly,“ řekl mluvčí drážďanských lázní Kühl. Podle něj se hledaly možné úspory, zvažovala pro a proti. V důsledku toho se teplota vody v plaveckých bazénech, zážitkových bazénech a výukových bazénech snížila o jeden stupeň. Voda v dětských brouzdalištích zůstala beze změn.

Reklama

Bazény v Drážďanech mají průměrnou teplotu 26 stupňů, bazény na cvičení 29 stupňů. Snížení o jeden stupeň znamená úsporu deset procent. 

Bazény v lipských sportovních bazénech mají teplotu 28 stupňů, v neplaveckých 29 až 30 stupňů. Dětská brouzdaliště a vířivky jsou ještě teplejší. Ve čtyřech chemnitzských koupalištích je 26 až 28,5 stupně. Většina bazénů je vytápěna dálkovým vytápěním, v Drážďanech a Lipsku částečně také kombinovanou výrobou tepla a elektřiny.

Provozovatelé bazénů přiznávají, že snížení teploty je citlivým tématem - spousta návštěvníků je negativně nese. 

Plynovod Jamal, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: EU může být brzy bez ruského plynu, pravděpodobnost toho je nyní dosud nejvyšší

Evropská unie se může bez ruského plynu ocitnout dříve, než se dosud zdálo. Předběžná právní analýza, kterou si zadala Evropská komise, totiž shledala kolizi mezi již zavedenými sankcemi, a požadavkem Kremlu na platbu za plyn v rublech, resp. skrze Gazprombanku. O nálezu právní analýzy dnes informuje agentura Bloomberg s odkazem na nejmenovaný zdroj. Podle jiného zdroje téže agentury s uvedeným nálezem souzní stanovisko právníků pracujících pro Evropskou radu.

Přečíst článek

Umělá inteligence, ilustrační foto
video

Startupy táhnou. Češi do nich loni investovali čtyři miliardy, letos to bude ještě víc

V Česku se do tuzemských i zahraničních start-upů v roce 2021 v počátečních investičních kolech proinvestovaly odhadem čtyři miliardy korun, o miliardu více než v roce 2020.  A ani v letošním roce andělští investoři podle průzkumu DEPO Ventures chuť investovat neztratí – polovina jich bude investovat stejně jako loni, pětina se pak chystá loňskou částku výrazně zvýšit. V průměru každý andělský investor podpořil začínající projekt dvěma miliony korun.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Co nejvíce zaujalo čtenáře Newstreamu v roce 2022? Válku na Ukrajině či energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Co čtenáře Newstreamu nejvíce zaujalo v roce 2022? Válku na Ukrajině i energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Přečíst článek
Viktor Orbán

Lukáš Kovanda: Průlomová dohoda EU na zastropování cen plynu je tu. Německo se obává „maďarského scénáře“

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme