Reklama

Německá ekonomika se zotavuje. Růst nadále blokují problémy s dodávkami

Euro - Ilustrační fotka
Pexels

Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 1,6 procenta po dvouprocentním poklesu v prvním kvartálu. Ve své zpřesněné zprávě to oznámil spolkový statistický úřad.

Reklama

Mírně tak upravil svůj odhad z konce července, kdy uváděl růst o 1,5 procenta. Úřad zároveň informoval, že rozpočtový schodek Německa v prvním pololetí podle předběžných výpočtů dosáhl 80,9 miliardy eur (téměř 2,1 bilionu korun), což je 4,7 procenta HDP. To představuje druhý nejvyšší deficit za první pololetí od znovusjednocení země v roce 1990.

Schodek se zvýšil ze 47,8 miliardy eur v loňském prvním pololetí. „Opatření přijatá v rámci boje proti koronaviru nadále výrazně zatěžují vládní finance,” uvedl Stefan Hauf ze statistického úřadu. Německá centrální banka v pondělí předpověděla, že v letošním roce by rozpočtový deficit navzdory oživení ekonomiky mohl překročit pět procent HDP, zatímco loni činil 4,5 procenta HDP.

Evropská centrální banka, ilustrační foto

Podnikatelská aktivita v eurozóně roste nejrychleji za 21 let

Podnikatelská aktivita v eurozóně v srpnu pokračuje v silném růstu, jeho tempo jen mírně zpomalilo z 20letého maxima dosaženého v červenci, uvedla organizace IHS Markit. Rychlé tempo očkování umožňuje dalším podnikům obnovovat aktivity a poskytuje větší volnost spotřebitelům.

Přečíst článek

Problémy v dodavatelském řetězci

Německé hospodářství začátkem letošního roku zasáhla nová opatření proti šíření koronaviru. Propad HDP v prvním čtvrtletí byl ale podle dnešních údajů statistického úřadu o něco mírnější, než předpokládala červencová zpráva. V té statistici pokles odhadovali na 2,1 procenta.

Ve druhém čtvrtletí ekonomika těžila z postupného uvolňování opatření proti koronaviru. Hospodářský růst nicméně brzdí problémy v dodavatelském řetězci.

Reklama

Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky. Mezinárodní měnový fond (MMF) v červenci potvrdil, že v letošním roce počítá s růstem německé ekonomiky o 3,6 procenta po loňském propadu o 4,8 procenta. Odhad hospodářského růstu na příští rok pak měnový fond zlepšil na 4,1 procenta z dříve předpokládaných 3,4 procenta.

Petr Kellner

Viliam Buchert: Kam se vydá PPF bez Kellnera? Zatím nevíme

Skupina PPF neprožívá nejlepší časy. Její zakladatel a někdejší většinový majitel Petr Kellner v březnu tragicky zahynul a PPF se podle nové výroční zprávy loni poprvé v historii propadla do ztráty. Jakým směrem se teď vydá?

Přečíst článek

ilustrační foto

ČNB zlepšila prognózy. Dluh přesto výrazně poroste

Česká národní banka očekává letos nárůst deficitu veřejných financí na 7,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 6,1 procenta.

Přečíst článek

>>>>>> Zajímají vás finance? Víc se dozvíte v naší rubrice Money. <<<<<<

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Stanjura a Fiala

Ekonomika si letos povede lépe, příští rok nastane „mírná recese“, varuje ministerstvo financí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme