Křeček: Češi umí hospodařit lépe než Poláci, Maďaři a ostatní

Zadlužení České republiky je poloviční oproti průměru Evropské unie, upozorňuje ekonom investiční společnosti BHS Štěpán Křeček. Český veřejný dluh je 43,4 procenta, což je polovina evropské úrovně.
Míra zadlužení České republiky se pohybuje na přibližně poloviční úrovni oproti průměru Evropské unie. „Hospodaříme přitom nejlépe ze všech zemí Visegrádské čtyřky. V roce 2024 jsme se zadlužovali třikrát pomaleji než Polsko a více než dvakrát pomaleji než Maďarsko a Slovensko,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Hospodaření sektoru vládních institucí v prvním čtvrtletí 2025 skončilo ve schodku 73,6 miliardy korun, což představuje meziroční zhoršení o 10,7 miliardy korun. S přebytkem 33,8 miliardy korun hospodařily místní vládní instituce. Naopak ústřední vládní instituce hospodařily se schodkem 105,7 miliardy korun.
Míra zadlužení veřejného sektoru v prvním čtvrtletí 2025 meziročně vzrostla o 0,3 procentního bodu na 43,4 procenta. Dosahuje přibližně poloviční úrovně oproti průměru zemí Evropské unie. Absolutní výše dluhu vládních institucí meziročně vzrostla o 202 miliardy korun na 3 539,1 miliardy korun.
Česká republika vytváří relativně nízké deficity ve srovnání s dalšími zeměmi Visegrádské čtyřky. Podle aktuálních údajů Eurostatu za rok 2024 činil vládní deficit naší země 2,2 procenta HDP. Maďarsko dosáhlo deficitu 4,9 procenta HDP, Slovensko 5,3 procenta HDP a Polsko 6,6 procenta HDP.
Česká měna má našlápnuto ke svému nejlepšímu pololetí vůči americkému dolaru za posledních sedmnáct let. V tomto pololetí má před sebou poslední obchodní den – o tomto pondělí –, přičemž zatím vůči měně USA od začátku roku posiluje o 13,3 procenta. Naposledy podala lepší pololetní výkon vůči dolaru v první půli roku 2008, plyne z dat Bloombergu.
Kovanda: Česká koruna vůči americké měně od začátku roku zpevnila výrazněji než euro či švýcarský frank
Názory
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.