Kam zajít, co ochutnat a co stojí za pozornost

Odebírat newsletter

Krach na kryptotrhu je ozdravný. Slabší kusy odpadnou, tvrdí lídři blockchainu

Kryptoměny
Pixabay
Veronika Kudrnová
vku

Jsme na medvědím trhu. A to je dobře. Zní vzkaz lídrů světa kryptoměn ze švýcarského Davosu, píše CNBC.

V posledních týdnech byly z kryptoměnového trhu vymazány miliardy dolarů. Podle lídrů kryptosvěta, kteří tento týden u příležitosti Světového ekonomického fóra navštívili alpský Davos, jsou tyto otřesy dokonce ozdravné, z trhu podle nich zmizí spekulanti, kteří se svezli na vlně příslibu vysokých výnosů, když byl trh nahoře, píše server CNBC. Je přirozené, že se investoři v čase krize zbavují svých pozic vlastněných v rizikovějších aktivech. Výprodeje tak stíhají technologické akcie stejně jako ještě o něco rizikovější kryptoměny. Skutečnou paniku, že kryptosvět může dokonce čelit existenčním problémům, vyvolal téměř totální kolaps terry, třetího největšího stablecoinu, který ztratil svou vazbu na dolar. „Jsme v medvědím trhu. A to je dobře. Z trhu odejde spousta ‚špatných‘ aktérů, kteří neměli ty správné úmysly,“ řekl CNBC Bertrand Perez, generální ředitel Web3 Foundation.

Krytposvět podle něj prochází ozdravnou fází, po čas, kdy jsou trhy dole, zůstávají jen legitimní investoři a rozvíjí si jen ty projekty, které mají skutečný smysl. „V čase býčího jsou investoři zaslepeni vidinou potenciálních zisků a nepřemýšlí tolik o skladbě svých investic,“ dodal Perez. S tím souhlasí i Mihailo Bjelic, spoluzakladatel blockchainové společnosti Polygon, který výprodej kryptoměn označil za „nezbytný“. „Trh se podle mě stal trochu iracionálním nebo možná do určité míry neuvážlivým. A když přijdou takové časy, je normální a zdravé, že slabé kusy odpadnou,“ řekl Bjelic.

Damien Hirst The Currency

Panika, inflace, daně. Pád kryptoměn přináší výprodej kultovních CryptoPunks i dalších NFT

Slavné série NFT jako CryptoPunks, Bored Ape Yacht Club nebo The Currency od Damiena Hirsta se v posledních dnech prodávají se značnou slevou. CryptoPunks se například po dlouhé době prodávají za méně než 100 tisíc dolarů, Hirst dokonce pod 10 tisíc dolarů. Důvod? Propad ceny kryptoměny ether, ale také inflace a sílící tlak na zdanění kryptoaktiv v evropských zemích. 

Přečíst článek

Velcí institucionální investoři se zapojili do trhu s kryptoměnami a podle Bretta Harrisona, prezidenta kryptoměnové burzy FTX US, byli také klíčovým motorem posledního výprodeje. Řekl, že došlo k širšímu poklesu rizikových aktiv, jako jsou akcie, ale že to ovlivňuje digitální mince více než v minulosti, protože v prostoru je více institucionálních peněz. „Pokud lidé hledají aktiva k prodeji, kryptoměny určitě budou na seznamu,“ dodal Harrison.

Brad Garlinghouse, generální ředitel společnosti Ripple, vyzval investory, aby brali v úvahu dlouhodobý růst a nikoli krátkodobé propady. „Bitcoin ještě před dvěma lety stál 8 tisíc dolarů. Nyní je to 30 tisíc. Takže ano, došlo ke krachu a trh vymazal bilion dolarů, ale dlouhodobý trend je jasný a kryptoměny rozhodně mají budoucnost,“ uzavřel Garlinghouse.

VYŠEL LETNÍ NEWSTREAM CLUB 

Sázky na růst Česka se vyplácejí. Potvrzují to lidé různých oborů a zájmů, s nimiž se můžete potkat při čtení aktuálního vydání magazínu Newstream CLUB. Česko má totiž obří potenciál, který se daří čím dál více využívat. Platí to pro investory, globální i lokální firmy, ale také pro tuzemský realitní trh. Jak se na vlně zájmu svézt, poradí letní vydání magazínu.

Na obálce magazínu jsou sourozenci se Sara a Teo Sandevovi, kteří patří ke generaci, která už nemusí volit mezi původem a zemí, kde vyrostla. Ona jde hereckou cestou, on spojuje fotbal, studium a rodinný byznys. Oba ale dobře vědí, že jejich největší výhodou je právě mix českého zázemí a balkánských kořenů.

Aktuální vydání se věnuje právě sázkám na Česko z mnoha pohledů: z pohledu investorů drobných i institucionálních, ale i z pohledu lidí, kteří se snaží zemi posunout dál. K nim patří například Petr Dvořák, který shání soukromé prostředky na spolufinancování stavby nové pražské filharmonie, nebo investor Marek Dospiva.

Česko se také stává čím dál větším lákadlem pro zahraniční firmy, které zde mají vývojová centra. Důvodů je celá řada, ale klíčové jsou pro globální firmy tři věci: vhodná geografická poloha, bezpečnost, a hlavně silné technické zázemí, díky kterému tu mohou pracovat na nejpokročilejších inovacích.

To potvrzuje například šéf globální technologické společnosti Everpure Charlie Giancarlo, který působil v největších firmách světa, stál u zrodu internetu a nyní se věnuje datovým úložištím. Rozhovor s ním také přináší letní vydání magazínu Newstream CLUB. 

A rostoucí zájem nadnárodních firem o možnost působit v Česku potvrzuje také Tomáš Partsch z CTP, který vysvětluje, jak se z Brna stává evropské Silicon Valley.

Dvanácté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji, distribuci zajišťuje Send. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na newstream.cz.

Související

Na bitcoin už nebudu plýtvat dechem, říká jeho věčný kritik a šéf JPMorgan Jamie Dimon

Na bitcoin už nebudu plýtvat dechem, říká jeho věčný kritik a šéf JPMorgan Jamie Dimon

Přečíst článek
digitální nomád, práce z pláže

Kryptonomádi se usazují zpět ve velkých městech. Medvědí trh kočování nepřeje

Přečíst článek