Reklama

Jsme rozhodně na radaru Ukrajinců, kteří chtějí pracovat na Západě, říká analytik

dělníci, stavba
ČTK
Dalibor Martínek

Česko je plně zapojené do západního energetického systému, na Rusku už nejsme závislí, říká analytik výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Pavel Havlíček. Případná invaze Ruska se nás nedotkne tolik, jak zní některé obavy. Ceny plynu nebo ropy by však podle Havlíčka šly nahoru. Ale jenom krátkodobě. Ani náporu uprchlíků se podle něj nemusíme obávat. Větší problém s případnými uprchlíky z Ukrajiny by mělo Polsko, Slovensko nebo Maďarsko.

Reklama

Jaké důsledky na Česko by měl vpád ruských vojsk na Ukrajinu?

Už teď je omezen z Ruska export zboží takzvaného dvojího užití. Byly omezeny aktivity ruských bank na západních burzách, nemohou si tam půjčovat peníze. V případě nové eskalace se mluví například o odříznutí Ruska od platební platformy SWIFT.

Německo tuto možnost sankce zpochybnilo.

Ano. Němci to nevnímají jako nejproduktivnější variantu vyjednávání. V případě vojenské eskalace to úplně vyloučené není. Němci také připustili variantu, že by v případě eskalace konfliktu byl pozastaven provoz plynovodu Nord Stream 2. Už v současnosti vidíme výpadky dodávek energií z Ruska do Evropy. Rusko tuto oblast dlouhodobě využívá. Dokud pobaltské země neměly alternativu LNG terminálů, bylo to zdrojem vydírání ze strany Ruska. Když si Litva vybudovala v Klajpedě terminál, skokově klesla cena ruských zdrojů. V případě eskalace se dají čekat výkyvy v této oblasti.

Ruské tanky po příjezdu do Běloruska.

USA a Británie kvůli hrozící ruské invazi stahují diplomaty z Ukrajiny, EU vyčkává

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi, píše Reuters. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie zatím k podobným krokům nevidí důvod, vzkázal šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí Washingtonu za předčasné a přehnané.

Přečíst článek

Reklama

Má se Česko obávat zdražování či nedostatku plynu či ropy v případě ruské agrese na Ukrajinu?

Česko se nemusí bát. Nejsme závislí na přímých ruských dodávkách plynu, nakupujeme ho na burze v Rotterdamu. Jsme plně integrováni s Německým, a tedy západním trhem. Máme pohodlnější situaci než někteří naši sousedi. Nicméně by se to odrazilo v cenách těchto surovin.

Jaké konkrétní ekonomické dopady předjímáte v případě ruského vpádu na Ukrajinu?

Za prvé by to byl pokles síly ruského rublu. Za druhé by to byl krátkodobý výkyv cen energetických surovin směrem nahoru. Plynu i ropy. Co se týká konkrétních obchodních vazeb, už nyní je Česko, zvlášť po kauze Vrbětice, v Rusku vnímáno jako stát nepřátelský. Tam se lámal chleba. Ekonomická diplomacie v Rusku je už nyní hodně pozastavená. Nová vlna eskalace by do současných podmínek už nezasáhla tak drasticky. Sankce vůči Rusku by se patrně ještě zvýšily. Situace českých firem, které by chtěly investovat v Rusku, by byla ještě horší. Byla by narušena nejen důvěra, ale i finanční toky.

Má se Česko obávat, že v případě útoku Ruska na Ukrajinu se do země budou snažit dostat tisíce či statisíce uprchlíků?

Česko není sousedním státem Ukrajiny. Na druhé straně, máme tu početnou ukrajinskou menšinu. Mluví se o 150 tisících lidech, ale bude to o hodně více. Jsme rozhodně na radaru Ukrajinců, kteří chtějí pracovat v západní Evropě. Ale v Polsku je Ukrajinců více než milion. Otázku migrace je třeba debatovat, ale Česko je přeci jenom v jiné situaci než Polsko, Slovensko nebo Maďarsko.

Ruské tanky

Tenze na Ukrajině sráží ruské akcie i rubl. Výprodeje stíhají i bitcoin

Hlavní index ruských akcií odepsal více než šest procent a výrazně dolů zamířil i ruský rubl, který je k dolaru na nejnižších hodnotách od podzimu 2020. Podle analytiků je za tímto propadem citelné zhoršení vztahů mezi Ruskem a Západem. Výprodeje stíhají také kryptoměny.

Přečíst článek

Reklama

Související

Plyn, nebo válka? V Eropě probíhají demonstrace proti krvavému obchodu

Kde se vzala závislost Evropy na ruském plynu? V suezské krizi padesátých let, tvrdí profesorka ekonomie z Cambridge

Přečíst článek
Nord Stream 2

Němci se bojí války na Ukrajině. Hrozí jim dramatická inflace, což politiky tlačí ke zdrženlivosti

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme