Reklama

Hypoteční horečka neklesá. Objem úvěrů na bydlení byl v dubnu druhý nejvyšší

Hypotéky trhají rekordy. Ilustrační foto sídliště
Pixabay
 ČTK

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v dubnu 29 miliard korun, Je to sice o 11 miliard korun méně než v březnu, duben je přesto s velkým odstupem druhým nejsilnějším měsícem ve statistice od roku 2014. Ve srovnání s loňským dubnem je to o 86 procent více. Vyplývá to ze statistik České národní banky a České bankovní asociace.

„Statistika ČNB potvrzuje to, co už delší dobu hlásí banky i realitní makléři, že obrovské prodeje hypotečních úvěrů pokračují. Prodeje začaly růst v červnu 2020, a přestože se to zdálo nemožné, od ledna 2021 ještě zrychlily,” uvedl poradce asociace Vladimír Staňura.

Index RPSN (průměrná roční procentní sazba nákladů) podle statistiky ČNB byl v dubnu u hypotečních úvěrů 2,15 procenta. Proti březnu tedy stoupl o 0,03 procentního bodu. Úroková sazba vzrostla rovněž o 0,03 procentního bodu na 2,01 procenta.

„Průměrná úroková sazba překonala hranici dvou procent. Přes dvě procenta byla průměrná úroková sazba po celý minulý rok a vzhledem ke tříprocentní inflaci se dá očekávat, že úrokové sazby hypoték nabraly směr vzhůru a v tomto trendu vytrvají delší dobu. RPSN naproti tomu nikdy pod dvě procenta neklesla, a proto i ona půjde postupně pomalu nahoru,” upozornil Staňura.

Refinancování hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen, tedy přechod k jiné bance, za duben kopírovalo vývoj nových úvěrů a s objemem 9,5 miliardy korun představovalo druhý nejsilnější měsíc v historii statistik ČNB od roku 2014.

Dlouhodobý vývoj podle Staňury ukazuje, že refinancování od dubna 2020 stále roste a od srpna loňského roku navíc neuvěřitelně zrychlilo. Dubnový objem refinancování představuje 33 procent nových obchodů. Tak vysoký podíl refinancování byl pouze v březnu. „Klienti se chovají racionálně a hledají způsob, jak si zlevnit starší hypotéku a snížit měsíční splátky. Často je k tomu motivují i finanční poradci. Tato situace bude trvat i nadále až do doby, kdy se zvednou úrokové sazby tak, aby se přechod k jiné bance nevyplatil,” dodal Staňura.

Reklama

Související

Novostavby, ilustrační foto

ČBA: Průměrná sazba z nových hypoték se zastaví lehce nad čtyřmi procenty

Přečíst článek
domečky, monopoly, hypotéky,

Češi běží hypoteční závod. Už v říjnu úvěry na bydlení překonaly celoroční objemy

Přečíst článek
Jan Sadil

Hypotéky jsou pořád levné, i když sazby vzrostly, říká „táta hypoték“ Sadil

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme