Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Goldman Sachs zakládá blockchainový fond

Bitcoin také jede na infrastruktuře blockchainu
iStock
Tereza Zavadilová

Investiční banka zakládá ETF pro blockchain a DeFi vzápětí poté, co v průzkumu mezi klienty zjistila, že bohaté rodiny investují do kryptoměn a zajímají je inovace v decentralizovaných financích.

Reklama

Americká banka Goldman Sachs poslala žádost regulátorovi SEC o založení kryptoměnového fondu zaměřeného na investice do firem, které vyvíjejí blockchainová řešení a decentralizované finance.

Žádost přišla týden poté, co banka zveřejnila výsledky studie, ze které vyplynulo, že o kryptoměny se zajímají family offices. Fond, který bude investovat do akcií technologických firem, má jmenovat Goldman Sachs Innovate DeFi and Blockchain Equity ETF. 

Podkladem fondu bude Solactive's Decentralized Finance and Blockchain Index. Podle Business Insideru ale takový index zatím neexistuje. 

Akcie firem zařazených do fondu musejí podle Goldman Sachs mít tržní kapitalizaci minimálně půl miliardy dolarů a denní objem obchodů milion dolarů. DeFi systémy a produkty, takzvané decentralizované finance, se pomocí blockchainových řešení snaží vyškrtnout prostředníky z finančních služeb. Jejich zastánci čekají, že se nakonec podaří úplně odříznout regulované instituce jako banky a finanční transakce poběží na blockchainu přímo. 

Pro Goldman Sachs to není první vykročení do světa digitálních peněz. Už před měsícem znovuotevřela obchodování s opcemi navázanými na bitcoin a chystá se i na ethereum. Napřímo také investovala do start-upů zaměřenými na fintech - dohromady dvacet milionů dolarů do blockchainových firem Blockdaemon a Coin Metrics.

Revolut, ilustrační foto

Revolut v Česku rozšíří služby, bude lépe konkurovat bankám

Světová finanční platforma Revolut uplatnila v Česku specializovanou evropskou bankovní licenci. Zákazníci, kteří přejdou na Revolut Bank, budou moci využívat její další služby. Jejich vklady budou pojištěné do 100 tisíc eur. Revolut má v ČR více než 300 tisíc uživatelů.

Přečíst článek

NFT, digitální umění, ilustrační foto
video

Investice do digitálního umění rostou. Mají smysl?

Slavní umělci i prestižní galerie nabízejí umění v podobě unikátních digitálních kopií neboli NFT. Jak do nich investovat a nenapálit se?

Přečíst článek

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku

Miliardáři na táboře v Sun Valley: řešily se nákupy, bitcoin i rafting

Bill Gates, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos a další těžkotonážní jména dnes odjíždějí z prázdninového pobytu v Idahu. Teprve se uvidí, které nové akvizice z toho vyplynou.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

David Šnajdr, ředitel české pobočky XTB

Stále více Čechů realizuje své plány pomocí pasivního investování

Přečíst článek
Globální ředitelka UniCredit pro investice Claudia Vacanti

Claudia Vacanti z UniCredit Bank: Učíme klienty investovat po malých částkách, ale pravidelně každý měsíc

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme