Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Úprk Société Générale z Ruska. Podíl v Rosbank prodá oligarchovi Potaninovi

Rosbank
Brateevsky / Creative Commons via Wikimedia / CC BY-SA 4.0

Francouzská Société Générale kvůli válce na Ukrajině opouští Rusko a zbavuje se tamních aktiv. Majoritní podíl v Rosbank prodá impériu jednoho z nejbohatších oligarchů - Vladimiru Potaninovi. Cena? Zůstává tajná.

Reklama

Banka Société Générale chystá kvůli válce na Ukrajině odchod z Ruska. Dohodla se na prodeji svého podílu v Rosbank a v dceřiných pojišťovacích společnostech tohoto ruského věřitele. S odvoláním na francouzskou společnost, která je většinovým vlastníkem české Komerční banky, to napsala agentura AFP. Transakce, která má převést podíl 99 procent v Rosbank na ruskou firmu Interros Capital spojenou s oligarchou Vladimirem Potaninem, vyžaduje schválení regulačních orgánů. Kolik Interros Capital francouzské společnoati za podíl v Rosbank zaplatí, zůstává neveřejná. 

Banka pouze uvedla, že dohoda by jí umožnila opustit Rusko „efektivním a řádným způsobem“. „Díky této dohodě, které jsme dosáhli po několika týdnech intenzivní práce, se skupina z Ruska stáhne efektivním a spořádaným způsobem, čímž bude zajištěna kontinuita pro její zaměstnance a klienty,“ uvedla banka.

Oligarchu Potanina, který je největší akcionář ruského těžařského gigantu Nornickel, Evropská unie zatím na sankční seznam nezařadila. Postihy na jednoho z nejbohatších Rusů zatím uvalila pouze kanadská vláda. 

Société Générale, třetí největší francouzská banka, se v Rusku za 15 let svého působení silně angažovala. Podle AFP tam byla vystavena riziku ve výši 18,6 miliardy eur (455,3 miliardy korun), z čehož 15,4 miliardy připadá na podíl v Rosbank. 

Reklama

Gennadij Timočenko (vlevo)

Miliardy v tahu. Kdo z ruských oligarchů nejvíce zchudl?

Nejbohatší z ruských oligarchů přišli vlivem burzovního propadu dohromady o více než 30 miliard dolarů (asi 691 miliard korun). Ztratili tak asi desetinu z jejich celkového majetku. A bude to víc, jen co se projeví sankce Západu. Aktuálně zatím nejvíce zchudl spolumajitel producenta plynu Novatek Gennadij Timčenko, který přišel o 6,5 miliardy dolarů, tedy asi o třetinu majetku, píše Bloomberg.

Přečíst článek

Société Générale zdůrazňuje, že plánovaná transakce podléhá schválení příslušných regulačních úřadů a orgánů pro ochranu hospodářské soutěže a že k jejímu dokončení „by mělo dojít v nadcházejících týdnech“.

V účetnictví skupiny by tento prodej „měl mít negativní dopad ve výši 3,1 miliardy eur, z toho 2,2 miliardy v odpisech a 1,1 miliardy v 'mimořádných položkách'“.

Ruská invaze na Ukrajinu vyvolala příval finančních sankcí ze strany Spojených států, Evropy a Británie, což přimělo západní společnosti prodávat svá ruská aktiva.

Akcie Société Générale po oznámení zpevnily na pařížské burze až o osm procent, kolem 9:25 SELČ si připisovaly přes pět procent.

Vladimir Potanin

Nejbohatší Rus žádá Putina: Nevracejte nás zpět do roku 1917

„Nevracejte nás zpět do roku 1917,“ žádá nejbohatší Rus a největší akcionář těžního giganta Norilsk Nickel Vladimir Potanin vládu Vladimira Putina. Konfiskace majetku západních společností, které kvůli invazi na Ukrajinu opustily ruský trh, by podle něj zemi vrhla o 100 let zpátky, kdy k podobnému kroku přistoupili bolševici po velké říjnové revoluci. Na jeho prohlášení, výjimečné kritické mezi ruskými oligarchy vůči ruské invazi, upozornil server CNN.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Michael Jordan na archivním snímku z roku 2013

Jordan opět skóruje. Je nejbohatším basketbalistou všech dob s majetkem 3,5 miliardy dolarů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme