Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

ČEZ dostane dosud nejvyšší dotaci 6,1 miliardy z Modernizačního fondu

ČEZ
ČTK
 ČTK

Dosud nejvyšší dotaci z Modernizačního fondu, více než šest miliard korun, získá společnost ČEZ na výstavbu zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v areálu středočeské Elektrárny Mělník. Podle mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátkové sice jde o nejvyšší schválenou podporu, pokrývá ale jen 46 procent z celkových uznatelných výdajů. V porovnání s obdobnými schválenými nadlimitními projekty z programu HEAT se tedy jedná o vůbec nejnižší podporu, běžně podle mluvčí pokrývá dotace okolo 50 procent způsobilých výdajů. Na dotaci upozornil již dříve Ekonomický deník.

Konec pálení velkého množství uhlí

Rozhodnutí o poskytnutí příspěvku bylo vydáno v květnu letošního roku, přehled schválených dotací vydal Státní fond životního prostředí v červenci. ZEVO Mělník by mělo energeticky využívat odpad s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla a částečně by tak mělo nahradit výkon na uhelných blocích Elektrárny Mělník I.

„Díky tomu se přestane pálit velké množství uhlí, které nahradíme nerecyklovatelným odpadem. ZEVO Mělník plánuje kapacitu 320 000 tun odpadu ročně, takže nahradí přibližně 190 tisíc tun hnědého uhlí, což přispěje k ochraně klimatu a snížení emisí skleníkových plynů. Stejné množství odpadů díky tomu neskončí na skládkách, kde by stalo zdrojem metanu,“ uvedla Ješátková.

Modernizační fond je podle mluvčí z velké části zaměřen na modernizaci energetických zdrojů plátců emisních povolenek z oblasti teplárenství a průmyslu. „Modernizace či náhrada těchto velkých zdrojů energie jsou investičně velmi náročné a podpora pro tento konkrétní projekt není nijak výjimečná,“ uvedla.

ČEZ přes svůj fond podpořil izraelský startup, který řeší plýtvání s vodou

Společnost Inven Capital ze skupiny ČEZ investovala do izraelské společnosti WINT zaměřené na úspory vody. Start-up se zabývá využitím umělé inteligence, která kontroluje plýtvání s vodou. V posledním kole, které Inven Capital vedl společně s dalším investorem Insight Partner, získal start-up od investorů celkem 35 milionů dolarů (asi 772,8 milionu korun). Kolik přesně Inven Capital zainvestovala, firma neuvedla. 

Přečíst článek

Odpad ze Středočeského kraje 

ZEVO bude využívat zbytkový nerecyklovatelný odpad primárně ze Středočeského kraje. „Lokalita je vhodná také z energetického hlediska, protože ZEVO bude umístěno v areálu energocentra, které je napojeno na soustavu zásobování teplem pro Prahu a Mělník. ZEVO nahradí současný neefektivní zdroj spalující hnědé uhlí, čímž dojde k významné úspoře emisí i primární neobnovitelné energie,“ dodala Ješátková.

Modernizační fond zřídila Evropská komise, má přispět k rychlejšímu odklonu od spalování uhlí a ke snížení emisí skleníkových plynů. Jedná se o finance z Evropské unie (EU) získané prodejem emisních povolenek. Cílem fondu je podpořit deset zemí EU s nižšími příjmy při přechodu na klimatickou neutralitu. Vedle Česka získávají podporu z fondu také Bulharsko, Estonsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Slovensko.

Zlatá éra skončila. ČEZ se v pololetí propadl zisk o třetinu, i kvůli windfall tax

Zlatá éra skončila. ČEZ se v pololetí propadl zisk o třetinu, i kvůli windfall tax

Energetická skupina ČEZ letos v prvním pololetí vydělala 22,3 miliardy korun, čistý zisk společnosti je tak meziročně o 34 procent nižší. Pokles zapříčinily hlavně zvláštní daň z neočekávaných zisků, takzvaný windfall tax, a odvody z nadměrných tržeb. Provozní výnosy skupiny naopak vzhledem k vysokým cenám komodit stouply o 23 procent na 169,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které společnost zveřejnila.

Přečíst článek

ČEZ chce koupit GasNet. Cena půjde do desítek miliard

Polostátní energetická společnost ČEZ se bude ucházet o českou plynárenskou distribuční síť GasNet. Agentuře Reuters to řekl ředitel strategie a místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani. Podle něj je firma připravena podat nabídku na odkup. Cena může být v desítkách miliard korun.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ceny energií půjdou dolů. ČEZ zlevní elektřinu a plyn

Ceny energií půjdou dolů. ČEZ zlevní elektřinu a plyn. Kterých zákazníků se to týká?

Přečíst článek
Doporučujeme