Reklama

Česko je pro pašeráky cigaret cílovou zemí. Může za to zdražování i covid

Zatímco doposud bylo Česko pro obchodníky s nelegálními cigaretami především tranzitní zemí při jejich pašování do západnějších evropských států, postupně se stává jejich cílovou destinací.

Reklama

Může za to skokové zvýšení spotřební daně v Česku u této neřesti, což vedlo ke snížení rozdílů mezi cenami tabákových výrobků v tuzemsku a v zahraničí. Důvodem jsou také přísnější kontroly na hranicích zavedené kvůli koronavirové pandemii.

„ČR se stává zemí, ve které cigarety končí,” uvedl ředitel výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) Aleš Rod. Pro stát to podle něj má kromě fiskálních dopadů i nepřímé důsledky, například větší množství práce pro policisty a celní správu. Nákup nelegálních cigaret pak má pro spotřebitele značná zdravotní rizika. Padělané výrobky nemají žádné hygienické normy a často obsahují viry, trus hlodavců, velké množství karcinogenů či mikroplasty.

Malboro

Británie brojí proti kuřákům. Brzy tam Philip Morris neprodá jedinou cigaretu

Tabákový gigant Philip Morris přestane v příštích deseti letech v Británii prodávat cigarety. Z pultů britských obchodů tak po více než sto letech zmizí značka Marlboro. Listu The Mail on Sunday to řekl generální ředitel společnosti Jacek Olczak.

Přečíst článek

V posledním roce byl podle účastníků kulatého stolu trh s padělanými a pašovanými cigaretami ovlivněn protikoronavirovými opatřeními. Zavření hranic omezilo pohyb lidí zapojených do převážení výrobků, do výroben zakládaných v nových zemí se pak nemohli dostat zkušení pracovníci. Bývalý vyšetřovatel Europolu Howard Pugh připomněl, že podle nejnovější studie poradenské společnosti KPMG se v Česku loni prodalo méně než 300 milionů nelegálních cigaret. Podíl nelegálních cigaret na celkovém trhu tak klesl na 1,9 procenta.

Účastníci kulatého stolu se ale shodli, že omezení přinesla krátkodobý pokles černého trhu s tabákovými výrobky, dlouhodobě ale prodej pravděpodobně zase stoupne. „Organizované skupiny čas využily, aby se přeskupily a zprofesionalizovaly,” prohlásil Rod. Nutná je proto podle něj zejména osvěta a větší spolupráce státní správy s legálními výrobci.

Reklama

Podle mluvčího firmy Japan Tobacco International Jiřího Sochora se v posledních dvou letech zvadla spotřební daň u cigaret o více než 20 procent. Rozdíl mezi cenami v ČR a Německu či Rakousku se tak snižuje, na Slovensku či v Polsku jsou již levnější. Loni tak kvůli tomu i kvůli vládním opatřením poklesl zejména prodej tabákových výrobků na hranicích, kam si je jezdili kupovat němečtí zákazníci.

Philip Morris, ilustrační foto

Philip Morris couvá od cigaret, koupil další firmy mimo odvětví

Tabákový výrobce Philip Morris mění svůj byznys model, vzdaluje se tabáku i nikotinu. Koupil britskou farmaceutickou firmu Vectura a dánskou Fertin Pharma.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Krabička cigaret za 125 korun je české vládě málo. V Polsku je přitom o třetinu levnější

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme