Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

České hospodářství vzroste méně. EBRD snížila odhad na 1.9 procenra

EBRD
EBRD / Creative Commons / CC BY-NC-ND 2.0
 ČTK

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) zhoršila výhled české ekonomiky pro letošní rok. Předpokládá nyní, že hrubý domácí produkt (HDP) České republiky se zvýší pouze o 1,9 procenta, zatímco v září letošní růst odhadovala na 2,4 procenta. Banka to uvedla ve svém novém hospodářském výhledu pro země, ve kterých působí.

EBRD je pesimističtější než české ministerstvo financí, jehož prognóza z konce ledna letošní růst odhaduje na 2,3 procenta. Banka předpokládá, že v příštím roce hospodářský růst v Česku zrychlí na 2,4 procenta.

Slovensko by podle nejnovějších prognóz EBRD mělo v letošním roce vykázat stejné tempo hospodářského růstu jako Česká republika. V příštím roce však banka na Slovensku očekává o něco mírnější zrychlení růstu než v Česku, a to na 2,2 procenta.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS)

Politický diář Jany Havligerové: Fiala rozvážně couvá, Babiš se hrne dopředu, lidovci neříkají tak, ani tak

Jsme uprostřed masopustu, můžete přemýšlet o tom, kdo je maškara. Případně jaká. Sněmovna bude zasedat zase až v březnu, takže od hodinových promluv Andreje Babiše si můžete odpočinout poslechem jeho kratších skečů, například na Facebooku.

Přečíst článek

Nejrychleji rostoucí ekonomikou ze zemí visegrádské čtyřky by mělo v letošním i příštím roce zůstat Polsko. EBRD předpokládá, že polský HDP se letos zvýší o 3,4 procenta, zatímco napřesrok čeká zpomalení růstu na 3,2 procenta. Hospodářský růst v Maďarsku letos podle banky dosáhne dvou procent a napřesrok zrychlí na 2,8 procenta.

EBRD byla založena v roce 1991, aby pomohla bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. Nyní působí v několika desítkách zemí v Evropě, Asii a Africe. V březnu 2021 se banka na žádost české vlády rozhodla, že po třináctileté pauze začne opět investovat v České republice.

Rakouský guvernér centrální banky Robert Holzmann

Bankéři: Postkomunistické země jsou zase hodně křehké

Trumpova cla, volby a nacionalisté, konflikt na Ukrajině, skomírající průmysl, drahé energie a trvající inflace. To vše je nebezpečný koktejl, který ohrožuje stabilitu střední a východní Evropy, shodují se bankéři.

Přečíst článek

Odhad letošního hospodářského růstu ve všech zemích, ve kterých působí, dnes EBRD snížila na 3,2 procenta z 3,5 procenta předpokládaných v září. V příštím roce očekává zrychlení růstu na 3,4 procenta.

V Rusku, které má nyní kvůli vojenské invazi na Ukrajinu pozastavený přístup k financím od EBRD, čeká banka v letošním roce zpomalení hospodářského růstu na 1,5 procenta z loňských 4,1 procenta. Napřesrok by pak ruská ekonomika měla podle EBRD růst stejným tempem jako letos.

Odhad letošního růstu ukrajinské ekonomiky banka zhoršila, a to kvůli ruským útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. HDP by se měl letos zvýšit o 3,5 procenta namísto dříve předpokládaných 4,7 procenta. V příštím roce očekává EBRD zrychlení růstu na pět procent.

Záporožská jaderná elektrárna

Energetické lekce z války: Ukrajinci našlapují mezi ozvěnami Černobylu a vyhlídkami obnovy

Celý svět prakticky v přímém přenosu každý den sleduje oběti ruského bombardování na Ukrajině, kterým bylo možné aspoň částečně zabránit včasnými dodávkami zbraní ze Západu. Posílení systémů protivzdušné obrany bezpochyby pomůže v přímém boji proti Putinově agresi, ta ale v posledních měsících napáchala obrovské škody v ukrajinském týlu. Tamní energetika se bude vzpamatovávat hůře než loni a podle některých pozorovatelů to může být klíčový faktor celkového ruského úspěchu, zaznívá v analýze Jana Žižky, editora webu Export.cz.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Růst čínského hrubého domácího produktu v roce 2022 meziročně zpomalil na tři procenta.

Růst čínské ekonomiky zpomalil na tři procenta, může za to koronavirová politika

Přečíst článek
Doporučujeme