Reklama

Češi mají sedmý nejsilnější pas, bez víza mohou do 185 zemí

Pasová kontrola, ilustrační foto
ČTK
Veronika Kudrnová
vku

Nejsilnější pasy mají Japonci a Singapurci, bez víza mohou vycestovat do 192 zemí z 227. Češi sdílí sedmé místo spolu s Australany, Kanaďany, Řeky a Malťany. Singapur a Japonsko se drží v čele žebříčku nejsilnějších pasů, který na základě údajů Mezinárodní asociace leteckých dopravců sestavují konzultanti z Henley& Partners, už třetí rok v řadě.

Reklama

Český cestovní doklad tak je výhodnější než kterýkoli ze zemí takzvané Visegrádské čtyřky. Oproti minulému vydání žebříčku si pak Češi polepšili o jednu příčku, počet zemí, kam ale mohou cestovat bez víza, se ale snížil o jednu ze 186 na 185 zemí.

Tvůrci žebříčku poukazují na to, že nejnovější pořadí odráží největší rozdíl mezi národy v horní a dolní části seznamu od zahájení průzkumu před 17 lety. Na konci seznamu – ještě sedm míst pod Severní Koreou, která platí za zemi naprosto odříznutou od vnějšího světa – je Afghánistán, kde státní příslušníci mohou získat bezvízový přístup pouze do 26 zemí. Několik států totiž přerušilo diplomatické styky s obklíčenou zemí poté, co v srpnu převzal moc Tálibán. Na chvostu žebříčku se dlouhodobě drží země stíhané válečnými konflikty. Jen o příčku výše než Afghánistán se drží Irák (28 zemí) a Sýrie (29 zemí). 

Žebříček nejmocnějších pasů:

Henley Passport Index ranking Henley & Partners

Martin Dočekal, expert na dluhopisový trh

Část dluhopisů zkrachuje, tragédie to ale není, říká dluhopisový analytik Martin Dočekal

Trh s korporátními dluhopisy se vyčistil. Finanční poradci si vybírají a nechtějí špatné produkty prodávat. Rizikem je nákup dluhopisů po internetu. Slabé emitenty smete inflace, předpovídá analytik Martin Dočekal ze serveru Dluhopisář.cz.

Přečíst článek

Jan Farský

Politický diář Jany Havligerové: Skromnost jako Brno

Kauza americké stáže poslance Jana Farského ze STAN utěšeně bobtná. Původní nadšený souhlas s jeho cestou se i u koaličních partnerů zvrtnul v kritiku. Postupně se ukázalo, že Farského pobyt v USA nepotrvá šest měsíců jak tvrdil, ale osm, navíc o tom, že má odjet do Ameriky, věděl už od loňského května. A Oregonská univerzita, na níž stáž absolvuje, není až tak prestižní, jak prezentuje, má horší mezinárodní rating než Univerzita Karlova. Farský ale na odjezdu trvá, a opravdu nehodlá složit poslanecký mandát. „Po jedenácti letech mám takovou pozici, že bych voličům chyběl,“ říká. Tak určitě.

Přečíst článek

Reklama

Související

Česko je v žebříčku nejlepších pasů šesté na světě

Nejlepší pasy mají obyvatelé Lucemburska. Stěžovat si nemohou ani Češi, jsou v první desítce

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme