Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Ekonom Kovanda se stal terčem internetových podvodníků. Zneužívají jeho jméno a nabízejí falešné investice

Ekonom Lukáš Kovanda
Poskytnuto Lukášem Kovandou
Stanislav Šulc

Kampaň, která poškozuje jméno jednoho z nejcitovanějších českých ekonomů, probíhá zejména na sociální síti Telegram, podvodníci ale zneužívají také síť X (kdysi Twitter). Na podvod upozornil uživatel sítě, který se nenapálil, ale oznámil vše právě Lukáši Kovandovi, hlavnímu ekonomu Trinity Bank.

Reklama

Nabídka falešných investic jsou jedním z nejčastějších podvodů v současnosti. Někteří internetoví podvodníci zneužívají vysoké inflace a nabízejí podezřele vysoké zhodnocení prostředků. Jiní pak zneužívají jména slavných investorů, miliardářů či ekonomů.

Přesně to se nyní stalo hlavnímu ekonomovi Trinity Bank Lukáši Kovandovi, jehož jméno i fotografii zneužívají podvodníci na sociální síti Telegram.

„Zkopírovali jeho profilovou fotku z Twitteru i jeho tweety automatizovaně přelévají do statusů na Telegramu. Takže když Lukáš Kovanda něco postne na Twitteru, automaticky se to objeví zde na telegramovém kanálu. To může pro potenciální oběť představovat zdroj ‚důvěryhodnosti‘,“ upozornil internetový odborník, jehož identitu redakce zná, ale po dohodě se ji rozhodla nezveřejnit. „Prostřednictvím tohoto účtu nabízejí jeho vlastním jménem investice na vinxmarkets.com,“ dodal odborník.

Podvod na Telegramu Telegram
Podvod na Telegramu Telegram

„Samozřejmě s tímto účtem nemám nic společného. Zvažujeme další kroky včetně možného podání trestného oznámení,“ reagoval na situaci Kovanda, který patří k nejcitovanějším českým ekonomům.

Zneužiti byli ČEZ i Kellner

Podle dostupných dat tento falešný telegramový účet funguje již několik měsíců a původně tam byly statusy ve španělštině. Ty jsou v tuto chvíli již smazány.

Internetové podvody spojené s „investicemi“ jsou v posledních letech na vzestupu stejně jako roste celé odvětví internetové kriminality. Podobně zneužita byla například společnost ČEZ, jejíž značka a vizuální identita byla zneužita před několika měsíci. Stejně tak podvodníci zneužívají například známé tváře, jako jsou Leoš Mareš či dnes již zesnulý Petr Kellner.

Lukáš Kovanda: Bankovní daň selže, varovali ekonomové. Vláda získá skoro o řád méně

Dramaticky nižší inkaso daně je možná nepříjemným překvapením pro politiky, méně však už pro analytiky a experty z bankovní branže. Ti už loni na podzim varovali, že vláda zdaleka nevybere tolik, kolik si „maluje“, píše ve svém komentáři k daňovému inkasu hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Obětí kyberzločinců může být kdokoliv. Miliony z účtu vyluxují během chvilky, varují banky

Obětí kyberzločinců může být kdokoliv. Miliony z účtu vyluxují během chvilky, varují banky

Kyberpodvodníci jsou stále sofistikovanější a dokážou podvést leckoho včetně vzdělaných lidí. I když počty trestných činů, které podvodníci páchají rostou i letos, nárůst podle policejního prezidenta Martina Vondráška není tak dynamický jako vloni. Banky se totiž spolu s Policií ČR intenzivně pouští do boje s kyberzločinem. Například ČSOB má v plánu spolu s policií proškolit milion lidí, kteří budou proti kyberšikaně ostražití a budou moci informovat o kybernebezpečích i své okolí. Škody jdou do desítek tisíc korun a někdy až milionů korun. 

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Lukáš Kovanda v pořadu Značka: Osobně
video

Lukáš Kovanda: Lidé říkají, že je mě hodně. Chci ale jen popularizovat ekonomii

Přečíst článek
Ceny benzinu - ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Vládní fiasko. Benzin atakuje rekordní ceny i přes snížení daní

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme