Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Cenu Toma Stopparda letos vyhrál Stanislav Šulc

Stanislav Šulc
newstream
Tereza Zavadilová
tzv

Cenu, kterou každoročně uděluje Knihovna Václava Havla, získal Stanislav Šulc za esej „Obchodní podmínky. Svět, ve kterém se z občanů stali uživatelé.“ Oceněný autor a publicista je spolupracovníkem serveru Newstream.cz.

Laureátem Ceny Toma Stopparda za rok 2025 se stal novinář Stanislav Šulc s esejí nazvanou „Obchodní podmínky. Svět, ve kterém se z občanů stali uživatelé.“ Součástí ocenění je odměna 50 tisíc korun, kterou pro tento účel poskytuje sir Tom Stoppard.

Stanislav Šulc působí mimo jiné na byznysovém portálu Newstream.cz, je autorem knihy Umělá inteligence: Vítejte v nové realitě a několika deskových her.

Cenu Toma Stopparda v letech 1984 až 2017 organizovala Nadace Charty 77. Od roku 2021 se jejího pořádání ujala Knihovna Václava Havla a ve spolupráci s tříčlennou nezávislou odbornou porotou ji uděluje za původní, knižně nevydanou esej v českém jazyce, přispívající mimořádným způsobem k pochopení stavu současné společnosti a společenských procesů, civilizace a civilizačních okruhů, mezinárodního prostředí, lidských práv, literárních a uměleckých děl a jejich tvůrců, nových vědeckých objevů, moderní historie a procesů odehrávajících se v lidské duši.

Předseda hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš u řečnického pultu na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny svolané z popudu ANO

Stanislav Šulc: Když se jedni modlí, aby měli hodně, a druzí, aby měli málo. Volby budou legrace

Předvolební průzkumy kdysi bývaly zajímavým vhledem do duše národa. Dokud se s nimi pracovalo jako se šafránem, mohly jsme je brát vážně, i když se mýlily. V současnosti jsou spíše součástí kampaní politických stran. A nic to neukazuje lépe než to, jak se k průzkumům chovají tři nejsilnější uskupení v zemi. Tedy ANO, SPOLU a SPD. Tak se na to podívejme detailněji.

Přečíst článek

Tříčlennou porotu letošního ročníku Ceny Toma Stopparda tvořili překladatelka Anna Kareninová, ústavní právník, sociolog a vysokoškolský pedagog Jiří Přibáň a Jan Němec, spisovatel a šéfredaktor časopisu Host. K letošnímu ročníku Ceny porota zaujala následující stanovisko:

„Vítězná esej se mezi ostatními příspěvky letošního ročníku Ceny Toma Stopparda vyjímá nejen délkou. Upřímně: jestliže porotce přečetl třicet prací a dalších deset ho čeká, více než stostránková esej je to poslední, nač by chtěl narazit. Stanislavu Šulcovi se ovšem podařilo rozsah eseje obhájit jak jejím širokým záběrem, tak především vnitřní hutností. Obchodní podmínky zaujmou zejména osobní potřebou dobrat se něčeho o světě jako takovém, nikoli ve vší obecnosti, ontologicky, ale s ohledem na probíhající technologické změny. Ve svém syntetizujícím pohledu, který místy připomene až Yuvala Noaha Harariho, autor přesvědčivě dokládá, jak technologické inovace postupně přetvářejí nejen život společnosti, ale také naše vnímání sebe samých, například v souvislosti s posuny v pojetí autenticity způsobenými algoritmy sociálních sítí. Úvahy o digitálních komunitách, konspiračních teoriích nebo temném osvícenství neokonzervativních technobaronů jsou součástí veřejného prostoru už nějakou dobu, Stanislavu Šulcovi se však podařilo včlenit je do jednoho rámu. Není to obraz, který bychom si chtěli pověsit na stěnu v obývacím pokoji, jenže právě proto bychom mu měli věnovat pozornost – není totiž vyloučeno, že i naše obývací pokoje ve skutečnosti dávno jsou jeho součástí.“

Cenu Toma Stopparda v minulosti získala řada významných spisovatelů, filozofů a akademiků, například Vladimír Metra, Jáchym Topol, Martin C.Putna, Ivan Martin Jirous, Václav Cílek či Eva Kantůrková.

Sir Tom Stoppard, rodným jménem Tomáš Straussler, je britský dramatik a scenárista moravského židovského původu, autor řady významných her, například Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Výrobce baterií pro elektromobily CATL představuje nové technologie

Největší výrobce baterií pro elektromobily CATL vydává nové akcie za miliardy dolarů. Zájem o ně je enormní

Přečíst článek
Připomínka konce druhé světové války

Stanislav Šulc: Dojímat se nad koncem druhé světové války je dnes už jenom kýč

Přečíst článek
Doporučujeme