Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Apple dominuje žebříčku inovací. Následuje Tesla a Amazon

Apple, ilustrační foto
Andrew / Creative Commons / CC BY 2.0
Zdeněk Pečený

Mezi dvaceti nejinovativnějšími firmami světa je 15 ze Spojených států a jen dvě z Evropy. Na vzestupu jsou čínské společnosti.

Reklama

Poradenská Boston Consulting Group (BCG) každoročně zveřejňuje žebříček nejinovativnějších společností. Na základě průzkumu mezi více než tisíci manažery hodnotí výkonnost společností ve čtyřech oblastech. Přihlíží se mimo jiné ke geografické distribuci hlasů pro danou společnost, počtu hlasů od manažerů konkurenčních společností či tomu, jakou hodnotu společnosti vytvářejí pro své akcionáře.

Ústup Evropy a vzestup Číny

Již čtvrtý rok po sobě se na pomyslný trůn posadila společnost Apple. Je tak považována za nejinovativnější společnost na světě. Apple kraluje tomuto žebříčku již od roku 2005, s jednou výjimkou v roce 2019 ji předběhla matka Googlu, společnost Alphabet. Výsledky pro letošní rok ukazují posilující dominanci Spojený států a Číny, evropské firmy naopak vyklízejí pole. Spojené státy a Čína jsou jediné dvě země, které od roku 2013 zvýšily svůj podíl a vytlačily firmy z evropských zemí, jako je Německo, Velká Británie a Itálie. Výrazné poklesy můžeme pozorovat i u japonského a jihokorejského zastoupení.

Apple, ilustrační foto

Hodnota společnosti Apple opět překonala hranici tří bilionů dolarů, pomáhá zájem o umělou inteligenci i Fed

Tržní kapitalizace americké společnosti Apple poprvé od loňského ledna znovu překonala hranici tří bilionů dolarů, tedy zhruba 65,3 bilionu korun.

Přečíst článek

Spojené státy za poslední deset let posílily své zastoupení v top 50 z 22 na 25 firem, Čína počet zástupců zečtyřnásobila, když se ze dvou společností dostala na osm. Naopak Japonsko ze šesti zástupců dostalo na tři a Jižní Korea měla před deseti lety v první padesátce čtyři firmy a dnes jí zůstal jen Samsung na sedmém místě. Z žebříčku za uplynulou dekádu naopak úplně vypadli zástupci Finska, Itálie a Nizozemska.

Nováčky v žebříčku jsou naopak Indie a Saúdská Arábie se společnostmi Tata, respektive Aramco. Vzhledem k hospodářskému růstu Číny je pravděpodobné, že čínské firmy budou i v budoucnu představovat větší část žebříčku BCG. Zatím nejsilnějším inovátorem v zemi je Huawei, který letos skončil na osmém místě a který se do žebříčku 50 nejlepších dostává každý rok od roku 2014, kdy debutoval na 50. místě.

Žebříček nejinovativnějších společností 2023

1. Apple
2. Tesla
3. Amazon
4. Alphabet
5. Microsoft
6. Moderna
7. Samsung
8. Huawei
9. BYD Company
10. Siemens

Společnost Samsung

Trápení Samsungu. Provozní zisk společnosti se meziročně propadl o 96 procent

Provozní zisk jihokorejské společnosti Samsung Electronics ve druhém čtvrtletí klesl o 96 procent oproti loňsku; na 600 miliard wonů, tedy zhruba deset miliard korun.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme