Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Začíná Pražské Quadriennale. Festival divadla promění ulice města v jedno velké jeviště

Výstavy zemí a regionů na Pražském Quadriennale
ČTK
Veronika Kudrnová
vku

V Praze dnes začala mezinárodní přehlídka divadla a scénografie Pražské Quadriennale (PQ). Během následujících 11 dní se ulice města stanou jevištěm pro divadelníky ze stovky zemí. Centrem akce je Holešovická tržnice. Přehlídka divadla se koná každé čtyři roky už od roku 1967. Newstream je mediálním partnerem akce.

Reklama

Patnáctý ročník Quadriennale, který potrvá od 8. do 18. června, zve na pestrý program, od živelných performancí v ulicích Prahy a na venkovních promenádách své hlavní lokace, Holešovické tržnice, přes program svěžích performancí studentů a začínajících umělců na DAMU, až po klidnější projekty věnované scénografickým prvkům a divadelní architektuře ve Veletržním paláci Národní galerie Praha.

Heslem 15. ročníku přehlídky je anglický výraz „rare“, který poukazuje na jedinečnost a unikátnost umění. Významná část programu se odehrává ve zmíněné tržnici, která návštěvníkům nabízí dynamické instalace na náměstí v rámci Studentské výstavy. Haly 11, 13 a 17 jsou dějištěm hlavní Výstavy zemí a regionů. Celkem se na hlavních výstavách představí 100 tvůrčích týmů z 59 zemí a regionů.

„Při nahlédnutí do programu rezonují v hlavních výstavách čtyři zajímavé okruhy. Prvním je postpandemické zamyšlení se nad křehkostí a pomíjivostí lidského bytí, a nad tím, co je to vlastně domov. V jiných výstavách se zrcadlí urbanismus města s urbanismem určitého typu myšlení o čase a prostoru, místech setkání a způsobu využití veřejného prostoru jak fyzického tak digitálního. Nejbarevnější a nejživelnější jsou výstavy inspirované vlastními tradicemi, folklorem nebo legendami. Posledním palčivým tématem je udržitelnost ve vztahu ke konzumu a jeho ekologickým dopadům,“ popsala rozpětí témat výstav umělecká ředitelka festivalu Markéta Fantová.

Praha tepe v divadelním rytmu

Do Prahy se na PQ sjíždějí tisíce studentů a divadelních tvůrců z celého světa. Poslední ročník PQ v roce 2019 navštívilo 20 tisíc platících návštěvníků včetně 8000 akreditovaných profesionálů a studentů, uvádějí pořadatelé. Volně přístupné akce podle nich vidělo dalších 50 tisíc lidí.

Na PQ je možné koupit jednodenní vstupenku za 400 korun, slevy mají studenti a skupiny. Festivalové pasy, které zahrnují víc programu než vstupenka, jsou jednodenní za 600 korun, třídenní za 1200 korun a jedenáctidenní za 2800 korun; všechny kategorie mají opět slevy pro studenty a skupiny. Program festivalu je na webu www.pq.cz

Pražské Quadriennale dlouhodobě mapuje a představuje nejnovější trendy scénografie i architektonické práce s divadelním prostorem. Koná se jednou za čtyři roky. V posledních ročnících stále více klade důraz na zapojení diváka, roste také role technologií, virtuální reality nebo umělé inteligence.

Pořadatelem a hlavním zdrojem financování je české ministerstvo kultury, které pokryje 75 procent rozpočtu. Vlastní příjmy činí 15 procent a deset procent jsou evropské peníze a dotace samospráv. Celkové výdaje organizátorů i návštěvníků PQ 2019 byly asi 289 milionů korun. Do veřejných rozpočtů následně bylo odvedeno 88 milionů korun, tedy asi dvojnásobek českých veřejných výdajů na PQ, uvádějí pořadatelé.

U bývalé vodárenské věže vznikne nové náměstí s kašnou.

Nové náměstí, lavičky i stromy. Tak už za pět let bude vypadat tržnice v Holešovicích

Pražská tržnice v Holešovicích se změní podle návrhu architektonického studia Perspektiv, které se svým návrhem vyhrálo mezinárodní architektonickou soutěž.

Přečíst článek

Nejen divadlo i světelný objekt. Točnu v Týně nad Vltavou čeká rekonstrukce

Jediné amatérské otáčivé hlediště na světě bude mít novou podobu. Rekonstrukci pro divadelníky v Týně navrhlo přední architektonického studio A8000. 

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Kultura dostala v čase pandemie tvrdé rány

Viliam Buchert: Kulturní byznys dostal při pandemii velké rány. Stát ho dusí dál

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme