Reklama

Nejen divadlo i světelný objekt. Točnu v Týně nad Vltavou čeká rekonstrukce

Nejen divadlo i světelný objekt. Točnu v Týně nad Vltavou čeká rekonstrukce
A8000
Petra Jansová
pej

Jediné amatérské otáčivé hlediště na světě bude mít novou podobu. Rekonstrukci pro divadelníky v Týně navrhlo přední architektonického studio A8000. 

Divadelní společnost získá díky rekonstrukci pohodlnější zázemí. A zvýší se i divácká kapacita, nově hlediště pojme až 260 lidí. Díky plášti objektu, který budou pokrývat světelné čočky, bude divadelní točna hrát i důležitou estetickou roli. Když se nebude hrát, bude svítit jako pomyslné veřejné osvětlení.

Na aktuální stav i budoucí podobu divadelní točny se můžete podívat do následující galerie.

„Kamenné divadlo jsme v ateliéru nikdy dříve nenavrhovali. Malé otáčivé hlediště pro nás tedy bylo příjemnou výzvou. Na začátku projektu jsem se věnoval analýze dostupných dat v Divadelním ústavu, jel jsem se podívat do Českého Krumlova, ale zároveň jsem pozoroval všechny možné točny, například i v parkovacích domech, abych si co nejvíce osvojil daný technický princip,“ popisuje architekt Petr Jakšík z ateliéru A8000 s tím, že ideou rekonstrukce točny se ateliér zabývá už od 90. let.

Ateliér má za sebou návrhy nejrůznějších kulturních projektů jako je Kulturní epicentrum Bazilika, Fórum Karlín nebo rekonstrukce sálu Jihočeské filharmonie.

Reklama

Divadelní točnu v Bedřichových sadech vybudovali členové divadla v roce 1983 na místě hradu a keltského oppida. Původně neměla stavba ani povolení. To však ochotníci postupně získali nejen na samotnou stavbu, ale také na rekonstrukci, kterou aktuálně plánují. 

Nejvýraznější úpravy čekají prostor pro diváky. Hlediště se zvedne a nabídne tak návštěvníkům kvalitnější výhled na představení. Zvýší se také jeho kapacita, a to z 220 na 260 diváků. Umělci ze spolku Vltavan zase získají komfortnější - více než dvakrát větší - šatny, technici pak pohodlný přístup přímo na jeviště.  

Americká autopůjčovna Hertz si od Tesly objednala rekordních 100 tisíc vozů.

Tesla získala rekordní zakázku za čtyři miliardy dolarů

Americká autopůjčovna Hertz Global Holdings si objednala 100 tisíc vozů Tesla. Pro automobilku miliardáře Elona Muska je to zatím největší samostatná objednávka, neboť její hodnota činí zhruba 4,2 miliardy dolarů (asi 93,1 miliardy korun), informovala agentura Bloomberg. Pro Hertz je to zároveň první velká aktivita od června, kdy opustila režim bankrotové ochrany.

Přečíst článek

Bored Ape

Sotheby's prodala digitální umění za miliony. Dvě díla patří k nejdražším NFT historie

Prestižní aukční síň uskutečnila svou vůbec první dražbu NFT na své nové platformě Sotheby's Metaverse. Na prodej byly CryptoPunks i díla uznávaných tvůrců. Jednou z prodávajících byla také Paris Hiltonová. Nejdráže se prodaly obrázky žáby Pepe a "nudící se opice". Oba za více než tři a půl milionu dolarů.

Přečíst článek


 

Reklama

Související

Prostory v někdejší teplárně se po rekonstrukci proměnily na kanceláře.

Funkcionalistická teplárna dostala nový kabát. Místo skladu paliva jsou zasedačky

Přečíst článek
Novou restauraci v barokním areálu broumovského kláštera navrhli architekti ADR.

Klášterní hostinec v Broumově láká na barokní klenby i původní podlahu

Přečíst článek
Areál Červeného zámku prošel rekonstrukcí.

Dramatický osud se šťastným koncem. Zámecký areál ožil citlivou rekonstrukcí

Přečíst článek
Reklama
Doporučujeme